Najlepsze przeciwzapalne produkty spożywcze - Lista Top 6

Istnieje wiele chorób powodujących procesy zapalne. Dlatego ważne jest, aby znać niektóre pokarmy, które mogą pomóc złagodzić te objawy.
Najlepsze przeciwzapalne produkty spożywcze - Lista Top 6

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Czy wiesz, że wiele chorób powoduje stany zapalne narządów lub innych części ciała? Przedstawiamy ci najlepsze produkty przeciwzapalne, aby im przeciwdziałać.

Choroby, w których przebiegają procesy zapalne to na przykład zapalenie zatok, zapalenie stawów, zapalenie gardła, żeby wymienić tylko trzy. Oprócz łagodzenia ich za pomocą konwencjonalnych leków wyjaśniamy, jak zmniejszyć stan zapalny, wybierając produkty pokarmowe, które mają silne właściwości przeciwzapalne.

Niektóre produkty przeciwzapalne…

Odkryj właściwości kurkumy, cebuli, brokułów, papai, kapusty lub zielonej herbaty w poniższych akapitach.

Kurkuma

Ta przyprawa, znana również ze swoich właściwości przeciwutleniających, przeciwnowotworowych i przeciwdepresyjnych, jest jednym z najbardziej przeciwzapalnych produktów spożywczych, jakie można znaleźć w naturze.

Kurkumina ma działanie przeciwzapalne, dlatego jest polecana osobom cierpiącym na ból, reumatyzm, fibromialgię itp. Zostało to wykazane w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Drug Design, Development and Therapy. W rzeczywistości kurkumina – główny składnik odżywczy kurkumy – jest stosowana w leczeniu zapalenia stawów.

Możemy przyjmować ją w postaci ekstraktu, kapsułek lub tabletek, albo poprzez włączenie jej do naszego codziennego jadłospisu.

Kurkuma nadaje lekko gorzkawy smak i żółty kolor przepisom i możemy ją stosować w wielu różnych daniach. Ponadto można ją również dodawać do deserów, takich jak ciasta, koktajle mleczne, kremy itp. Zalecana dawka to około jednej łyżki stołowej dziennie.

Papaja

Ten egzotyczny owoc, znany ze swoich leczniczych właściwości, ma wysoką zawartość witaminy C i E oraz jest dobrym owocem przeciwzapalnym, zwłaszcza dla przewodu pokarmowego.

Dzieje się tak dzięki zawartości papainy, enzymu, który pomaga w trawieniu białek. W ten sposób poprawia trawienie, jednocześnie redukując stany zapalne.

Papaję możemy spożywać na surowo lub zmiksowaną w postaci soku. Jeśli przygotowujemy ją zmiksowaną w blenderze, polecamy dołączyć jej nasiona, które mają właściwości przeciwpasożytnicze.

Cebule różnych gatunków to tanie i skuteczne produkty przeciwzapalne

Cebula zawiera między innymi minerały, takie jak wapń, magnez, chlor, miedź, żelazo i fosfor. Zawiera również witaminy A, B, C i E.

Jednak główną atrakcją jest zawarty w niej przeciwutleniający flawonoid, zwany kwercetyną, oraz przeciwutleniający polifenol znany jako antocyjanina. Składniki te pomagają pozyskać wolne rodniki, które podnoszą stan oksydacyjny organizmu. Wykazano, że regularne przyjmowanie tych związków o działaniu antyoksydacyjnym pomaga poprawić stan zdrowia i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się.

Cebula ma również silne właściwości oczyszczające, antyseptyczne i moczopędne. Szczególnie poleca się ją przy stanach zapalnych dróg oddechowych i moczowych.

Cebula.

Kapusta

Kapusta również zawiera kwercetynę, dzięki czemu wyróżnia się jako warzywo przeciwzapalne. Polecana jest przy stanach zapalnych jelit, ponieważ ma właściwości przeciwkwasowe i zawiera witaminę C. Może również pomóc w łagodzeniu biegunki i wrzodów.

Wiele osób nienawidzi smaku gotowanej kapusty. Dlatego sugerujemy, aby posiekać ją na surowo i połączyć z jabłkiem, marchewką lub burakiem. Zwiększa to podaż witaminy A, składnika odżywczego, który, jak wykazano, jest niezbędny w zapobieganiu problemom ze wzrokiem.

Możemy też pokroić ją bardzo cienko i pozwolić macerować się przez dwie godziny, doprawić oliwą z oliwek, octem jabłkowym, solą morską, szczyptą brązowego cukru i oregano.

Ponadto kapusta ma tę wielką zaletę, że działa również stosowana miejscowo. Jeśli chcemy złagodzić stany zapalne w stawach, plecach lub brzuchu, wykonaj następujące kroki:

  • Najpierw zagotuj wodę.
  • Następnie wrzuć do wody duży liść zielonej kapusty na około 30 sekund.
  • Wyjmij go i nałóż bezpośrednio na bolące miejsce.
  • Następnie koniec pozostaw na dłuższy czas.

Brokuły, prawdopodobnie najlepsze produkty przeciwzapalne

Wreszcie brokuły wyróżniają się również zawartością kwercetyny. To nie tylko jeden z najlepszych produktów przeciwzapalnych, ale także pokarm antyrakowy, alkalizujący i silnie przeciwutleniający.

Aby czerpać z nich korzyści, należy unikać ich rozgotowania, aby zachowały zielony kolor i jędrną konsystencję. Możemy ugotować je np. na parze.

Inną bardzo zdrową opcją jest spożywanie kiełków brokułów.

Trochę brokułów.

Oto świetny przepis na brokuły dla Ciebie: Krem z brokułów z jajkiem w koszulce

Zielona herbata

Ten napój leczniczy wyróżnia się zawartością przeciwutleniaczy i flawonoidów, które pomagają zmniejszyć stan zapalny.

Z jednej strony wzmocnimy jego działanie przeciwzapalne, jeśli połączymy ją z imbirem w proszku i dosłodzimy stewią. Zalecamy jednak pić ją poza posiłkami, szczególnie jeśli cierpimy na anemię, ponieważ utrudnia przyswajanie żelaza.

Należy również wybrać wysokiej jakości zieloną herbatę i, jeśli to możliwe, ekologiczną. Możesz ją przyjmować w postaci naparu, a nawet tabletek.

W podsumowaniu…

Jak już zauważyłeś, istnieją różne przeciwzapalne produkty spożywcze, które, uwzględnione w kontekście zdrowej diety, pomagają kontrolować poziom zapalenia w organizmie. Zapobiega to wystąpieniu wielu chorób, ponieważ stany zapalne mogą powodować wiele przewlekłych i złożonych patologii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chin KY. The spice for joint inflammation: anti-inflammatory role of curcumin in treating osteoarthritis. Drug Des Devel Ther. 2016 Sep 20;10:3029-3042.
  • Monti DM, Rigano MM, Monti SM, Peixoto HS. Role of Antioxidants in the Protection from Aging-Related Diseases. Oxid Med Cell Longev. 2019 Jan 8
  • Saari JC. Vitamin A and Vision. Subcell Biochem. 2016;81:231-259.
  • (2018)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.