Niedobór witaminy A: możliwe zagrożenia

Witamina A działa jako przeciwutleniacz w organizmie. Dlatego zwalcza powstawanie wolnych rodników i uszkodzenia komórek. Dlatego właśnie jej niedobór może powodować pewne problemy.
Niedobór witaminy A: możliwe zagrożenia
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedobór witaminy A może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ten składnik odżywczy zalicza się do witamin z kategorii rozpuszczalnych w tłuszczach. To znaczy, że aby ją przyswoić powinna być rozpuszczona w tłuszczach, a do magazynowania w organizmie potrzebuje minimalnej ilości tkanki tłuszczowej.

W organizmie ludzkim pełni podstawowe funkcje, gdyż ingeruje w rozwój narządu wzroku i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Z drugiej strony działa również jako przeciwutleniacz. Jej regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko rozwoju złożonych chorób w perspektywie średnio- i długoterminowej, jak szczegółowo opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nutrients.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest to dość powszechny mikroelement w diecie. Potrawy o czerwonym lub pomarańczowym kolorze zwykle zawierają go w swoim składzie. Z tego powodu regularne spożywanie warzyw zapewnia prawidłowy poziom witaminy A w organizmie.

Mimo wszystko czasami może wystąpić niedobór witaminy A. Zwykle występuje to przy dietach o bardzo niskiej zawartości tłuszczu lub u osób, które nie mają zróżnicowanej diety. Jakie to może pociągnąć konsekwencje?

Niedobór witaminy A jest powiązany z chorobami neurodegeneracyjnymi

Witamina A pełni rolę ochronną dla systemu nerwowego. W związku z tym jej niski poziom może wpłynąć na większe prawdopodobieństwo wystąpienia patologii dotykających osób starszych, takich jak choroba Alzheimera.

Niedobór witaminy A wiąże się z wyższą produkcją beta-amyloidów. Są to związki odpowiedzialne za rozwój chorób neurodegeneracyjnych, o czym świadczy ciekawy artykuł opublikowany w 2017 roku.

Substancje o działaniu przeciwutleniającym zmniejszają ryzyko chorób związanych ze starzeniem. W tej dziedzinie witamina A nie będzie wyjątkiem.

Zdjęcia tomografii mózgu
Witamina A odgrywa ważną rolę w układzie nerwowym i mózgu. Dlatego jego niedobór wiąże się z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Problemy ze wzrokiem a niedobór witaminy A.

Jednym z pierwszych objawów ostrzegających, że mamy niedobór witaminy A jest pojawienie się problemów ze wzrokiem. Najbardziej powszechna jest ślepota nocna, która objawia się trudnościami w przystosowaniu się do ciemności.

W najbardziej agresywnych przypadkach niedoboru tego mikroelementu może nawet dojść do urazów oczu. Jednak takie przypadki są dość rzadkie.

Bardziej typowe są jednak zaburzenia żołądkowo-jelitowe spowodowane brakiem tej witaminy. Dlatego biegunka jest częstym objawem u osób cierpiących na ten problem dietetyczny.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Witamina A – poznaj pokarmy, w których ją znajdziesz

Ten składnik odżywczy wpływa również na zdrowie płuc

Palacze lub osoby z obturacyjnymi chorobami płuc są bardziej wrażliwe na niedobór witaminy A. U tego typu osób niski poziom tego składnika odżywczego może prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka.

Z tego powodu w konkretnych przypadkach można rozważyć suplementację witaminy A. Mimo wszystko co do zasady wskazane jest włączenie tej witaminy poprzez zróżnicowaną dietę.

Pokarmy zawierające witaminę A.

Pokarmy o czerwonym i pomarańczowym kolorze zwykle dostarczają beta-karoteny i witaminę A. Z tego powodu zaleca się, aby regularnie pojawiały się w diecie.

Ponadto źródłem tego składnika odżywczego jest również mleko, masło i ser. Nawet niektóre czerwone lub pomarańczowe owoce, takie jak morela czy mango, zawierają tę witaminę w znaczących dawkach.

W rzeczywistości, jeśli stosujemy zróżnicowaną dietę, obfitującą w produkty z królestwa roślin, rzadko występuje niedobór witaminy A.

Zdrowa dieta
Pomarańczowe i czerwone potrawy zwykle zawierają duże dawki witaminy A.

Nie przegap również tego ciekawego artykułu: Witamina A: za co odpowiada i jak działa?

Monitoruj poziom witaminy A, aby zapobiegać chorobom

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy A pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby w perspektywie średnio- i długoterminowej. Pierwsze objawy deficytu tego mikroelementu mają charakter żołądkowo-jelitowy i wzrokowy.

Jednak z biegiem czasu nieleczony niedobór witaminy A może doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu neuronów i zwiększonego ryzyka raka lub choroby płuc.

Generalnie nie zaleca się suplementacji tą witaminą. U zdrowych pacjentów prowadzących zdrową dietę nie zaobserwowano żadnych korzyści z suplementacji. Tylko u osób, które palą papierosy lub cierpią na obturacyjne choroby płuc, podawanie witaminy A może przynieść skuteczne rezultaty.

W każdym razie wskazane jest częste włączanie czerwonych pokarmów roślinnych do diety, aby zminimalizować ryzyko niedoborów. Źródłem tej witaminy są również produkty mleczne.

Należy pamiętać, że ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne witamina A pomaga zwalczać procesy starzenia i uszkodzenia komórek. Z tych wszystkich powodów nie należy lekceważyć spożycia tego składnika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Timoneda J., Rodríguez Fernández L., Zaragoza R., Marín MP., et al., Vitamin A deficiency and the lung. Nutrients, 2018. 10 (9): 1132.
  • Zeng J., Chen L., Wang Z., Chen Q., et al., Marginal vitamin A deficiency facilitates alzheimer’s pathogenesis. Acta Neuropathol, 2017. 133 (6): 967-982.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.