Odpowiednia dieta dla osób chorych na raka

Odpowiednia dieta dla osób chorych na raka
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta dla pacjentów chorych na raka powinna opierać się na owocach i warzywach oraz zwiększeniu spożycia przeciwutleniaczy. Istnieją badania naukowe, które to potwierdzają. Opowiemy o nich w tym artykule.

Rak to złożona choroba zależna od elementów genetycznych i środowiskowych. Dieta może wpływać na ryzyko rozwoju tej patologii, z drugiej strony zakłada wsparcie dla chemioterapii w przypadku osób chorych na raka.

Rozważając dietę dla chorych na raka należy wziąć pod uwagę szereg wskazówek. Ważne jest, aby ograniczyć żywność, która powoduje powstawanie nowotworów.

Jednocześnie należy zwiększyć spożycie produktów o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Ta seria składników wzmacnia efekty chemioterapii i zmniejsza jej skutki uboczne.

Wyeliminuj spożycie przetworzonej żywności

Spożywanie żywności przetworzonej bogatej w dodatki, cukry proste i tłuszcze trans wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Wskazuje na to artykuł opublikowany w British Medical Journal.

Ta klasa substancji zwiększa liczbę mutacji powstających na poziomie komórkowym i stanowi energetyczny substrat dla samego guza wspomagając jego wzrost. Z tych powodów konieczne jest ograniczenie produktów przetworzonych u pacjentów, u których choroba już się rozwinęła.

Chociaż u zdrowych osób zaprzestanie spożywania żywności przetworzonej to działanie profilaktyczne, u pacjentów z rakiem może wydłużyć oczekiwaną długość życia. Jest to związane ze wzrostem oczekiwanej odpowiedzi na leczenie.

Żywność przetworzona
Żywność przetworzona nie jest najlepszą opcją dla pacjentów z rakiem, ponieważ nie pomaga w leczeniu

Dieta dla osób chorych na raka powinna zawierać przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to substancje, które przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników. Zwalczają stres oksydacyjny i zmniejszają ryzyko mutacji DNA, które mogą wywołać procesy nowotworowe. Ich regularne spożywanie wiąże się z ochroną przed rozwojem tego typu patologii.

U pacjentów, którzy już cierpią na tę chorobę konieczne jest zwiększenie spożycia tych produktów w celu spowolnienia wzrostu guza. Niektóre fitoskładniki, takie jak likopen obecny w pomidorach mogą pomóc spowolnić wzrost guza. Stwierdzono to w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nutrition and Cancer.

Aby zwiększyć udział przeciwutleniaczy w diecie konieczne jest zwiększenie spożycia owoców i warzyw. Konieczne jest spożywanie czerwonych warzyw, a także roślin krzyżowych.

Z kolei owoce egzotyczne charakteryzują się wysoką zawartością witamin i składników odżywczych, które mogą wspomagać walkę z produktami utleniania komórkowego. Różnorodność jest kluczem do prawidłowej diety.

Dieta dla osób chorych na raka – suplementy

Istnieją również substancje, które podawane w postaci suplementów pomagają osobom chorym na raka. Jedną z nich jest melatonina, hormon odpowiedzialny za regulację dobowych cykli snu i mający wyraźną siłę antyoksydacyjną.

Efekty działania tego suplementu zostały udokumentowane w literaturze naukowej. Można je znaleźć w artykule opublikowanym w magazynie Oncotarget.

Jednak korzyści te można znaleźć w dawkach wyższych niż te stosowane obecnie na poziomie klinicznym. Badania łączące melatoninę z profilaktyką lub leczeniem raka wykorzystują dawki większe niż 10 miligramów dziennie.

Ponadto hormon ten zmniejsza skutki uboczne związane z leczeniem farmakologicznym. Poprawia jakość snu, obniża poziom stresu i poprawia markery związane ze zdrowiem metabolicznym.

Świeże produkty

Duża różnorodność owoców i warzyw dostarczających przeciwutleniaczy jest ważna w diecie pacjentów chorych na raka

Dieta musi być odpowiednio dobrana

Rak to wieloczynnikowa choroba, która jest bezpośrednio związana z niektórymi składnikami środowiska. Z tego powodu konieczna jest optymalizacja diety, aby zapobiec rozwojowi patologii i pomoc w jej leczeniu.

Odpowiednie dostarczanie składników odżywczych może spowolnić wzrost guza i wzmocnić efekty leczenia farmakologicznego. Aby dostrzec te korzyści należy zwiększyć spożycie owoców i warzyw. Te pokarmy zawierają witaminy i składniki odżywcze o wysokiej zawartości antyoksydantów.

Ponadto konieczne jest ograniczenie w diecie wszystkich tych pokarmów, które powodują stany zapalne i mają zdolność zwiększania mutagenności. Typowymi przykładami jest żywność przetworzona. Substancje tej klasy mają negatywny wpływ na zdrowie w perspektywie średnio- i długoterminowej i wiążą się z rozwojem złożonych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fiolet T., Srour B., Sellem L., Kesse Guyot E., et al., Consumption of ultra processed foods and cancer risk: results from NutriNet- Santé prospective cohort. BMJ, 2018.
  • Athreya K., Xavier MF., Antioxidants in the treatment of cancer. Nutr Cancer, 2017. 69 (8): 1099-1104.
  • Li Y., Li S., Zhou Y., Meng X., et al., Melatonin for the prevention and treatment of cancer. Oncotarget, 2017. 8 (24): 39896-39921.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.