Rak piersi - czy można mu zapobiec?

Prowadzenie zdrowego trybu życia i regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu rakowi piersi. Niezależnie jednak od tego, powinnaś regularne się badać, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku
Rak piersi - czy można mu zapobiec?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. Jest to choroba przewlekła, która występuje, gdy komórki tkanki piersi zaczynają dzielić się w sposób niekontrolowany.

Rak piersi przedstawia jeden z głównych problemów zdrowotnych wśród kobiet, ponieważ istnieje wiele czynników związanych z ryzykiem zachorowania na ten nowotwór.

Postępy medyczne i technologiczne poprawiły możliwości diagnozowania i leczenia raka. Jednak lekarze nadal utrzymują, że pacjenci muszą zwracać uwagę na wszelkie objawy, które wzbudzają podejrzenia.

Zaleca się również wprowadzenie do stylu życia pewnych zdrowych nawyków, które nie gwarantują, że nie zachorujemy na raka piersi, ale pomogą zminimalizować ryzyko.

Rak piersi – potencjalne przyczyny

Przyczyny raka piersi nie są w 100% potwierdzone. Lekarze opiniują, że rak piersi występuje wówczas, gdy niektóre komórki tkanki piersi zaczynają dzielić się zbyt szybko i w niekontrolowany sposób.

Komórki te mogą rozprzestrzeniać się (dawać przerzuty) w piersiach i innych organach organizmu, gdyż przemieszczają się przez układ krwionośny i układ limfatyczny.

  • Większość przypadków raka piersi ma swój początek w komórkach przewodu mlecznego, który produkuje mleko matki. Jest znany jako inwazyjny rak przewodowy.
  • Rak może również rozwinąć się w tkance gruczołowej i znany jest jako inwazyjny rak zrazikowy sutka.
  • Inne typy raka mogą również powstawać w innych tkankach piersi.

Czynniki ryzyka

Niektóre czynniki hormonalne, środowiskowe i genetyczne są dobrze znane jako możliwe przyczyny raka piersi. Jednak dotychczas nie zostało ustalone, dlaczego niektóre kobiety mają tę chorobę, a inne nie.

Kobieta trzyma się za pierś

Powiązane czynniki to między innymi:

  • Bycie kobietą. Mimo że mężczyźni w rzadkich przypadkach również mogą być dotknięci rakiem piersi, to kobiety są najbardziej narażone.
  • Podeszły wiek.
  • Przypadki zachorowań na Raka piersi w rodzinie
  • Nadwaga lub otyłość.
  • Rozpoczęcie miesiączkowania w bardzo młodym wieku.
  • Stosowanie terapii hormonalnych.
  • Spożywanie napojów alkoholowych.
  • Narażenie na promieniowanie.

Rak piersi – symptomy

  • Zmiany w wielkości lub kształcie piersi.
  • Zmiany na skórze pokrywającej pierś.
  • Zgrubienie lub stwardnienie tkanki piersi.
  • Wklęsły sutek.
  • Łuszczenie się wokół skóry sutka.
  • Zaczerwienienie lub małe dziurki w skórze wokół sutka.

Zalecenia dotyczące zapobiegania rakowi piersi

Ze względu na złożoność tej choroby, niemożliwe jest omówienie w 100% skutecznej metody zapobiegania rakowi piersi.

Istnieją jednak pewne nawyki i zalecenia, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania, zwłaszcza jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, ze względu na wcześniej wspomniane czynniki.

1. Bądź aktywna

Kobiety, które prowadzą aktywny tryb życia, rzadziej rozwijają tę chorobę.

Aktywność fizyczna pomaga utrzymać równowagę estrogenów, które są kluczowymi hormonami dla zdrowia każdej kobiety.

Ćwicząca kobieta.

2.Unikaj wzrostu wagi

Osoby z wyższym odsetkiem komórek tłuszczowych wykazują znaczne ryzyko zachorowania na raka. Dlatego też niezbędne jest wprowadzenie zdrowych nawyków i utrzymywanie zdrowej, zrównoważonej diety.

3. Ogranicz spożycie alkoholu

Spożywanie napojów alkoholowych ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli w Twoim przypadku istnieje ryzyko zachorowania na raka piersi, konieczne jest ograniczenie jego spożycia.

4 . Zdecyduj się na karmienie piersią

Karmienie piersią to nie tylko najlepszy sposób na dostarczenie składników odżywczych Twojemu dziecku. Jest to również sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i innych agresywnych chorób.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

5. Wykonuj regularnie samobadanie piersi

Samobadanie piersi może być kluczowe w zapobieganiu zachorowaniu na nowotwór. Takie badanie pomoże Ci w odpowiednim czasie wykryć nieprawidłowości w tkance piersi.

6. Poproś o testy genetyczne

Jeśli w Twojej rodzinie występuje historia zachorowania na raka piersi, dobrym pomysłem jest wykonanie badań genetycznych w celu określenia, jak wysokie jest Twoje ryzyko. Twój lekarz, po profesjonalnej ewaluacji, zdecyduje czy konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Martwisz się o to że rak piersi może dotknąć i Ciebie? Jeśli masz powody, by podejrzewać, że znajdujesz się w grupie ryzyka, bądź zauważyłaś pewne symptomy, porozmawiaj ze swoim lekarzem tak szybko jak to możliwe i poproś o odpowiednie badania.

Reasumując, jeśli chcesz zmniejszyć swoje szanse na rozwój raka piersi, wprowadź w życie powyższe wskazówki i spraw, aby stały się częścią Twojego zdrowego stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • A step-by-step guide to reducing your risk of breast cancer. Breastcancer.org [Document avaiable online].
  • Breast Cancer Risk and Prevention. American Cancer Society. [Document avaiable online].
  • Hashemi, Seyed & Karimi, Samieh & Mahboobi, Hamidreza. (2014). Lifestyle changes for prevention of breast cancer. Electronic physician. 6. 894-905. 10.14661/2014.894-905.
  • Sauter, Edward R. “Breast Cancer Prevention: Current Approaches and Future Directions.” European journal of breast health vol. 14,2 64-71. 1 Apr. 2018, doi:10.5152/ejbh.2018.3978
  • Thompson, P. & Stopeck, A. & Alberts, David & Hess, Lisa. (2008). Breast Cancer Prevention. 10.1007/978-3-540-68986-7_14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.