Dieta śródziemnomorska - 10 rzeczy, które zmotywują Cię do jej przestrzegania

Dieta śródziemnomorska jest jedną z najbardziej skutecznych i i popieranych przez naukowców diet pod względem korzyści zdrowotnych. W tym artykule możesz poznać dziesięć powodów, aby postępować zgodnie z jej zaleceniami.
Dieta śródziemnomorska - 10 rzeczy, które zmotywują Cię do jej przestrzegania
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta śródziemnomorska jest jedną z najlepszych opcji dla tych, którzy chcą utrzymać idealną wagę przy jednoczesnym zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Ale co jest takiego specjalnego w niej jest?
Zapraszamy Cię do lektury naszego dzisiejszego artykułu! Będziesz mógł z niego dowiedzieć się już za chwilę, ile korzyści dieta śródziemnomorska może zapewnić Twojemu zdrowiu i Tobie w ogólności.

Dieta śródziemnomorska – co to w ogóle takiego?

Dieta śródziemnomorska jest jedną z najbardziej skutecznych i i popieranych przez naukowców diet pod względem korzyści zdrowotnych. W dalszej części naszego artykułu zaprezentujemy Ci dziesięć powodów, dla których naprawdę warto postępować zgodnie z jej zaleceniami.

Ta dieta to nie tylko szereg zaleceń żywieniowych. To coś o wiele bardziej cennego. W rzeczywistości dieta śródziemnomorska wiąże się ze zrównoważonym stylem życia i stanowi autentyczne dziedzictwo kulturowe mieszkańców regionu Morza Śródziemnego.

Jest ona na tyle istotna i cenna, że 16 listopada 2010 r. została ona nawet uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe przez połączone grono specjalistów z Hiszpanii, Grecji, Włoch i Maroka.

Z jakiego rodzaju produktów spożywczych składa się dieta śródziemnomorska?

Jeśli przestrzegasz zasad, na jakich opiera się dieta śródziemnomorska, to możesz jeść wszelkiego rodzaju potrawy. O ile będziesz stosować się do reguł ustalonych przez słynną piramidę żywieniową, która określa fundamenty tego, co powinieneś spożywać codziennie, produktów spożywczych, które należy spożywać co tydzień, i tych, które powinieneś spożywaj tylko sporadycznie.

Dieta śródziemnomorska jest jednym z najzdrowszych planów żywieniowych, ponieważ promuje nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim idealnie wręcz zrównoważone odżywianie się. Oto bardziej szczegółowe informacje na ten temat:

Produkty spożywcze, które powinieneś jeść codziennie

Eksperci w gronie produktów, które należy spożywać każdego dnia wymieniają na przykład:

  • Ziarna i produkty pełnoziarniste. Makaron, ryż i chleb pełnoziarnisty to raptem kilka przykładów. Specjaliści z dziedziny zdrowego odżywiania się zalecają spożywanie ok. 30 gramów chleba dziennie oraz od 60 do 80 gramów makaronu i ryżu każdego dnia.
  • Owoce i warzywa. Piramida żywieniowa wskazuje, że ludzie powinni spożywać 5 porcji owoców i warzyw (naprzemiennie) na dzień, co odpowiada 120-180 gramom owoców i od 150 do 200 gramów warzyw na dobę.
  • Co najmniej pół litra wody dziennie.
  • Szklanka mleka lub dwa jogurty.
  • Łyżka stołowa surowej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
  • Dodatki takie jak cebula i surowy czosnek.

Produkty spożywcze, które powinieneś jeść co tydzień

Dieta śródziemnomorska wskazuje także produkty spożywcze, które powinieneś jeść mniej więcej raz na tydzień. Są to między innymi:

Zdrowe jedzenie
  • Ryby
  • Chude mięso (na przykład z kurczaka)
  • Czerwone mięso (eksperci zalecają jedną porcję na tydzień).
  • Jajka: od dwóch do czterech porcji tygodniowo.
  • Rośliny strączkowe i ziemniaki (specjaliści z dziedziny żywienia zalecają spożywanie ich 3 razy w tygodniu).

Produkty spożywcze, które powinieneś jeść tylko okazjonalnie

Z całą pewnością powinieneś natomiast unikać wymienionych poniżej produktów spożywczych. Albo całkowicie, albo ograniczyć ich spożywanie do okazjonalnych przypadków.

Dziesięć rzeczy, które zmotywują Cię do przestrzegania diety śródziemnomorskiej

Pora na wspomniane wielokrotnie powyżej dziesięć argumentów przemawiających za stosowaniem tej właśnie diety. Przeczytaj je bardzo uważnie!

1. Dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najlepszych w oparciu o wyniki badań naukowych.

Dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najbardziej popieranych naukowo diet pod względem korzyści dla zdrowia.

Dieta śródziemnomorska to głównie warzywa i owoce

Od jakiegoś czasu stała się ona obiektem zainteresowania społeczności naukowej, szczególnie ze względu na swoją terapeutyczną rolę w zwalczaniu różnych chorób związanych z przewlekłym stanem zapalnym, takich jak między innymi zespół metaboliczny, cukrzyca, choroby serca, choroby neurodegeneracyjne i rak.

Dieta śródziemnomorska została szeroko zbadana ze względu na jej liczne zalety zdrowotne. Może nawet pomóc w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób.

2. Podnosi poziom „dobrego” cholesterolu (LDL).

Według naukowców z madryckiego Centrum Otyłości i Żywienia Biomedycznej Sieci Badawczej (oryg. Centro de Investigación Biomédica en Red – CIBER) i Instytutu Badań Medycznych Hospital del Mar (oryg. Institut Hospital del Mar d’Investigacions Mèdiques – IMIM), dieta śródziemnomorska pomaga cząsteczkom niosącym tak zwany „dobry” cholesterol (LDL), który zapobiega zatkaniu tętnic, w poprawnym funkcjonowaniu.

3. Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca.

Wyniki badań naukowych wykazały, że przypadki chorób serca występują rzadziej w krajach śródziemnomorskich z powodu dużej ilości składników odżywczych zawartych w tradycyjnych przepisach.

4. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi, zawałów serca i udaru mózgu.

Jedno z badań wykazało, że dieta śródziemnomorska zmniejsza problemy z krążeniem o 66%, zawałów serca i udaru mózgu o 30%, a wystąpienia raka piersi o aż 68%.

5. Dieta śródziemnomorska pozwala skuteczniej zwalczać ciężką depresję.

Zespół naukowców z australijskiego Deakin University przeprowadził serię badań, które wykazały, że dieta śródziemnomorska zwalcza poważne stany depresyjne.

Depresja

Przestrzeganie tego konkretnego planu odżywania się może przyczynić się do zapobiegania i leczenia depresji. Zdrowa żywność ma po prostu pozytywny wpływ na procesy chemiczne i fizjologiczne w naszym mózgu.

6. Zwiększa długowieczność.

Ludzie stosujący dietę śródziemnomorską żyją dłużej, ponieważ sprzyja ona poprawie przewidywanej długości życia. Jednocześnie spowalnia proces starzenia się dzięki odpowiedniemu planowaniu posiłków, które składają się z produktów spożywczych bogatych w przeciwutleniacze i wysokiej jakości składniki odżywcze.

7. Dieta śródziemnomorska jest dobrym sposobem na otyłość.

Oliwa z oliwek jest znacznie zdrowsza niż masło i inne tłuszcze zwierzęce i roślinne typowe dla innych diet. Dlatego też jest ona dobrym rozwiązaniem na skuteczne radzenie sobie z otyłością.

8. Pomaga zapobiegać zaburzeniom psychicznym.

Warzywa liściaste zapobiegają degradacji komórek mózgu, ponieważ zawierają dużo przeciwutleniaczy.
Jedzenie co najmniej jednej porcji takich warzyw dziennie pomaga spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych związane ze starzeniem się. Tak przynajmniej sugerują wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie specjalistycznym Neurology.

9. Dieta śródziemnomorska pomaga ludziom osiągnąć idealną wagę.

Dieta śródziemnomorska jest zróżnicowana pod względem składników odżywczych i ma niską kaloryczność. Jeśli połączysz ją z ćwiczeniami fizycznymi, będziesz w stanie osiągnąć idealną wagę w łatwiejszy sposób. Zwalczanie otyłości zmniejsza również ryzyko wielu chorób, które nasilają się, gdy pacjent nie jest w optymalnej formie fizycznej.

Prawidłowa waga

W przeciwieństwie do tak zwanych diet „cudownych”, dieta śródziemnomorska pomaga ludziom osiągnąć idealną wagę bez powodowania niepożądanych skutków ubocznych. Promuje również zapobieganie chorobom związanym z nadwagą lub otyłością.

10. Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej pomaga środowisku.

Jednym z fundamentów diety śródziemnomorskiej jest spożywanie świeżej i sezonowej żywności. Przyjęcie tych nawyków żywieniowych pomaga środowisku, zachęcając do właściwego wykorzystania zasobów naturalnych.

Czy po przeczytaniu powyższych dziesięciu powodów, dla których warto stosować dietę śródziemnomorską, jesteś gotowy ją wypróbować w praktyce?

Skorzystaj z sezonu na wiele owoców i warzyw, które pozwalają na praktyczne zastosowanie tych wskazówek!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dussaillant, Catalina, Echeverría, Guadalupe, Urquiaga, Inés, Velasco, Nicolás, & Rigotti, Attilio. (2016). Evidencia actual sobre los beneficios de la dieta mediterránea en salud. Revista médica de Chile144(8), 1044-1052. https://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872016000800012
  • Sofi F, Macchi C, Abbate R, Gensini GF, Casini A. Mediterranean diet and health. Biofactors 2013; 39 (4): 335-42.
  • Martínez-González MA, Fernández-Jarne E, Serrano-Martínez M, Wright M, Gómez-Gracia E. Develop­ment of a short dietary intake questionnaire for the quantitative estimation of adherence to a cardioprotective Mediterranean diet. Eur J Clin Nutr 2004; 58 (11): 1550-2.
  • Knoops KT, de Groot LC, Kromhout D, Perrin AE, Moreiras-Varela O, Menotti A, et al. Mediterranean diet, lifestyle factors, and 10-year mortality in elderly European men and women: the HALE project. JAMA 2004; 292 (12): 1433-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.