Jak zrobić zdrowe posiłki dla dziecka: poznaj 10 cennych propozycji!

21 września, 2019
Sporządzenie zdrowego posiłku dla Twojego dziecka jest o wiele prostsze niż możesz sobie wyobrazić. W tym artykule znajdziesz najlepsze wskazówki i pomysły na dania dla dzieci. Koniecznie je zanotuj.

Jeśli wprowadziłaś już do diety swojej rodziny dodatkowe, zdrowe posiłki dla dziecka, spodoba Ci się ten artykuł. Dowiesz się w nim, jak przyrządzać zdrowe posiłki dla dziecka przy niewielkim wysiłku.

Czy chcesz zerknąć na te opcje? Zawsze pamiętaj jednak, że żywność, którą chcesz podać dziecku musi być zatwierdzona przez Twojego pediatrę.

Warto również wiedzieć, że te pierwsze posiłki i chwile karmienia to czas, gdy dziecko rozwija smak. Z tego powodu ważne jest, aby pozwolić maluchowi doświadczać różnorodnych smaków.

Oczywiście możesz dostosować te przepisy do jedzenia, które Twoje dziecko już wypróbowało. Pamiętaj, że zwykle zaleca się wprowadzanie nowych produktów jeden po drugim, aby wykryć możliwe alergie pokarmowe.

Zdrowe posiłki dla Twojego dziecka

Poniższa lista jest jedynie przykładem. Wprowadzając żywność do diety dziecka, zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami waszego pediatry.

Dziecko je arbuza

Zanim zaczniesz przygotowywać zdrowe posiłki dla dziecka w domu, ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie pokarmy i produkty możesz dodać do jego diety w zależności od wieku.

Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom ogólnym:

 • Do 6 miesiąca życia: tylko mleko matki. Nawet jeśli karmisz dziecko butelką, powinnaś stopniowo dodawać do jego diety jedynie niewielką ilość jedzenia przeznaczonego dla niemowląt w wieku od 4 do 6 miesięcy.
 • Od 6 do 12 miesiąca życia: owoce, warzywa, zboża, rośliny strączkowe, jajka, mięso, kurczak, ryby i oliwa z oliwek.
 • Od 12 do 24 miesiąca życia: miękki ser, jogurt i mleko.
 • Dzieci  w wieku 3 lat lub starsze: orzechy, kawałki jabłka, surowe kawałki marchwi i wszelkie potrawy, które ze względu na wiek dziecka nie są już potencjalną przyczyną zadławienia.

Zdrowe posiłki dla dziecka – wskazówki

Podczas zakupów

 • Kupuj tylko świeże owoce i warzywa. Spróbuj użyć ich w ciągu maksymalnie trzech dni, aby nie utraciły swoich właściwości.
Owoce i warzywa tworzą zdrowe posiłki dla dziecka

 • Wybieraj chude mięso. Dobrym sposobem na przygotowanie zdrowych posiłków dla Twojego dziecka jest zakup chudego mięsa, aby wyeliminować nadmiar tłuszczu w diecie. W razie potrzeby przed gotowaniem odetnij tłuszcz. Skonsultuj się z pediatrą, aby określić najlepsze opcje i ilości dostosowane do potrzeb Twojego dziecka.
 • Zamiast tego, jeśli zdecydujesz się na tzw. baby-led weaning, pamiętaj o podawaniu miękkiego mięsa w małych kawałkach. Nie zapomnij porozmawiać z lekarzem na temat produktów, które planujesz dać swojemu dziecku. Pediatra odpowiednio Ci doradzi.

Podczas gotowania

Podczas gotowania kluczową rolę odgrywa odpowiednia higiena.

Mycie rąk

 • Pamiętaj, aby umyć owoce i warzywa, wyczyścić powierzchnię, na której będziesz pracować i używać czystych przyborów do każdego pokarmu. Ważne jest, aby zapobiegać zanieczyszczeniu krzyżowemu żywności.
 • Zminimalizuj zużycie soli podczas gotowania. Ilość używanej soli powinna być jak najmniejsza. Zbyt dużo soli może prowadzić do uszkodzenia nerek dziecka. Do ukończenia pierwszego roku dzienne spożycie soli przez dziecko nie powinno przekraczać 1 grama. Od 3 roku życia dzieci mogą spożywać do 2 gramów soli dziennie.
 • Wybierz oliwę z oliwek zamiast innych tłuszczów. Oliwa z oliwek zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, nienasycone kwasy tłuszczowe i jest zdrowym źródłem witaminy E. Ponadto spożywanie nierafinowanej oliwy z oliwek jest zawsze zalecane w małych dawkach na początku karmienia uzupełniającego.
 • Możesz używać oliwy z oliwek do gotowania, pieczenia i smażenia (o ile zużywasz minimalną ilość tego tłuszczu).

Inne pomysły

 • Użyj bulionu. Rosół warzywny może być wspaniały podczas gotowania ryżu lub innych ziaren, takich jak komosa ryżowa. Rosół może nadać ziarnom apetycznego smaku.
 • Dodaj mleko do przecierów. Jeśli chcesz zrobić przecier dla swojego dziecka, możesz się spotkać z sytuacją, gdy będzie on za gęsty. Warto go wtedy rozcieńczyć za pomocą dodatku wody lub mleka. Możesz użyć mleka, które zwykle pije Twoje dziecko, a nawet mleka matki.
 • Zamroź jedzenie, którego nie używasz. Dobrym pomysłem jest zamrażanie małych porcji jedzenia na później.

Przeczytaj również: Dieta 9-miesięcznego dziecka – czego nie powinno jeść?

10 pomysłów na zdrowe posiłki dla dziecka

Opieraj się na liście żywności wskazanej przez Twojego pediatrę i daj się ponieść wyobraźni!

Posiłki dla Twojego dziecka

 • Ryż z kurczakiem i warzywami: Wybierz warzywa i gotuj je razem z małymi kawałkami kurczaka aż zmiękną. Wyjmij i odłóż na bok. Następnie używając bulionu, ugotuj ryż. Kiedy będzie gotowy, możesz zblendować jedzenie, aby zrobić puree, zgnieść je widelcem lub podawać w kawałkach.
 • Krem z cukinii: Ugotuj dużego ziemniaka, dużą cukinię i cebulę (wszystkie warzywa muszą być obrane i pokrojone) aż zmiękną. Użyj tłuczka do ziemniaków lub widelca, aby uzyskać pożądaną konsystencję.
 • Soczewica z warzywami: Ugotuj soczewicę wraz z obraną i posiekaną marchewką, połową posiekanej cebuli oraz dwoma obranymi i pomidorami baz nasion. Kiedy jedzenie jest gotowe, możesz je zgnieść lub podawać w niezmienionej formie.Niemowlę zabrudzone jedzeniem
 • Krótki makaron z sosem pomidorowym: Zrób sos z cebuli, pomidora i marchwi, pokrojonych wcześniej na małe kawałki. W ten sposób wzbogacisz krótki makaron w składniki odżywcze z sosu.
 • Omlet z warzywami: Jeśli już wprowadziłaś jajka do diety swojego dziecka, możesz zrobić omlet z różnymi gotowanymi, pokrojonymi warzywami. To proste i pyszne danie!
 • Warzywne purée z rybą: Zagotuj małą cukinię, ziemniaka, jeden por i pół cebuli oraz 80 gramów chudej ryby bez ości. Gdy wszystko się ugotuje, zmiksuj, aby uzyskać pożądaną konsystencję.
 • Klopsiki z warzywami: Te klopsiki nadają się do zamrożenia. W ten sposób możesz mieć zdrowe posiłki gotowe dla Twojego dziecka w ciągu minuty. Ugotuj marchewkę, pora, 40 gramów zielonej fasoli i 40 gramów chudego mięsa. Usuń nadmiar wody, zmiel i uformuj klopsiki. Zamiast smażyć, upiecz je w piekarniku.

Przeczytaj również: Rozwój kości dziecka – 5 ważnych składników odżywczych

Desery dla Twojego dziecka

 • Przecier z jabłka, gruszki i banana: Ugotuj jedno jabłko z gruszką (oba obrane, bez nasion i pokrojone w kostkę). Kiedy staną się miękkie, wyjmij je i zmiksuj z bananem. Jeśli chcesz, aby przecier był lżejszy, dodaj mleko, które zazwyczaj pije Twoje dziecko. Nie używaj cukru.
 • Banan i pomarańcza: Ten deser jest wyjątkowo łatwy. Zmiażdż banana widelcem i wymieszaj z sokiem z połowy pomarańczy. Deser Twojego dziecka jest gotowy!
 • Jogurt z owocami: Daj dziecku jogurt z rozdrobnionymi owocami lub po prostu małymi kawałkami świeżych owoców. Twój maluch to pokocha!

Uwagi ogólne

Przygotowywanie zdrowych posiłków dla Twojego dziecka nie jest skomplikowane. Musisz tylko wybierać zdrowe składniki, używać świeżych owoców i warzyw, chudego mięsa i produktów pełnoziarnistych oraz gotować je bez dodatku tłuszczu, soli i cukru.

Pamiętaj, że żołądek Twojego dziecka jest mały, dlatego nie możesz zmuszać go do jedzenia dużych porcji. To, co dziecko spożywa może się Tobie wydawać niewielką ilością. jest to jednak porcja zupełnie wystarczająca dla potrzeb Twojego dziecka. Lekarze zalecają metodę, w której dziecko je samodzielne, ponieważ spożyje ono tyle, ile naprawdę potrzebuje.

 • Asociación Española de Pediatría. Recomendaciones de la Asociación Española de Pediatría sobre la alimentación complementaria. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/recomendaciones_aep_sobre_alimentacio_n_complementaria_nov2018_v3_final.pdf
 • Organización Mundial de la Salud. Guideline: Sodium intake for adults and children. En: Organización Mundial de la Salud [en línea] [consultado el 26/11/2018]. Disponible en: http://www.who.int/nutrition/publications/guidelines/sodium_intake_printversion.pd
 • Pérez-Escamilla R, Segura-Pérez S, Lott M. Feeding guidelines for infants and young toddlers: A responsive parenting approach. Nutrition Today. 2017;52(5):223-31.
 • Brown A, Jones SW, Rowan H. Baby-Led Weaning: The Evidence to Date. Curr Nutr Rep. 2017 6(2):148-56.