Rozwój kości dziecka - 5 ważnych składników odżywczych

Aby wspomagać rozwój kości dziecka, oprócz nabiału musimy podawać mu produkty bogate w wapń i inne składniki odżywcze, które pomagają zbudować silny i zdrowy kościec.
Rozwój kości dziecka - 5 ważnych składników odżywczych
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prawidłowy rozwój kości dziecka wymaga odpowiedniego pokarmu. Z tego powodu powinnaś być ostrożna przy wyborze pokarmów, które będziesz podawać Twoim pociechom. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko dorastało zdrowe i silne, ważne jest, aby utrzymywać zdrową i zrównoważoną dietę, bogatą w węglowodany i minerały.

Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości, nie licząc zębów. W dzieciństwie i młodości kości te rosną i stopniowo stają się silniejsze. Jednak, aby rozwój kości dziecka przebiegał w sposób optymalny, konieczne jest utrzymanie odpowiedniego stanu odżywienia.

Jakie składniki odżywcze wspomagają rozwój kości dziecka?

Wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości dziecka. Od kiedy dziecko skończy 6 miesięcy, będzie potrzebowało wapnia w swojej diecie aż do ukończenia 18 lat. Ten mikroelement pomaga w tworzeniu silnych kości i zębów, a także w krzepnięciu krwi.

Ponadto wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i aktywuje enzymy, które zamieniają żywność w energię.

Ilość wapnia, którą dziecko musi spożyć, powinna odpowiadać 2 do 4 szklankom mleka dziennie. Dokładna ilość zależy od wieku i wzrostu. Jeśli dziecko jest małe, powinno przyjmować go nieco mniej, ale wraz z rozwojem dziecka ilość powinna wzrosnąć. Jednak nie jest konieczne, aby wapń był spożywany wyłącznie w mleku.

Dziecko u lekarza

Istnieją inne pokarmy bogate w wapń i również musisz je włączyć do diety swojego dziecka. Ilość minerałów zawartych w różnych produktach różni się w zależności od wielkości i składu.

Twoje dziecko niekoniecznie musi codziennie spożywać zalecaną dzienną ilość. Jeśli średni miesięczny poziom wapnia jest odpowiedni, rozwój kości dziecka będzie prawidłowy.

1. Mleko i jego pochodne są kluczowe, jeśli chodzi o rozwój kości dziecka

Mleko i jego pochodne są doskonałymi pokarmami, aby uzyskać wystarczającą ilość wapnia dla młodego organizmu. Ponadto zawierają one inne niezbędne elementy, które wspomagają rozwój kości dziecka. Chodzi na przykład o fosfor i magnez.

  • Dziecko karmione mlekiem matki nie musi pić mleka ani produktów mlecznych. Praktycznie chodzi tu o cały czas, gdy otrzymuje pokarm z piersi, niezależnie czy ma 6 miesięcy czy 2 lata. Oczywiście to, że go nie potrzebuje, nie oznacza również, że ​​nie może w ogóle jeść tych produktów.
  • Z drugiej strony jogurty zawierają wiele białek korzystnych dla dziecka. Jednak należy je wprowadzić do diety dziecka dopiero po 6 miesiącach. Najbardziej odpowiedni jogurt dla Twojego dziecka jest naturalny, bez dodatków i bez substancji słodzących.

2. Warzywa to również źródło wapnia

Niektóre warzywa, takie jak szpinak, są doskonałym źródłem wapnia. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią produktów mlecznych lub nie tolerują laktozy. Jedna szklanka szpinaku zapewnia 25% zalecanej dziennej dawki wapnia. Ponadto dostarcza dziecku błonnik, żelazo i witaminę A.

Innym warzywem, które wspomaga rozwój kości dziecka, są brokuły. Wysoka zawartość wapnia, magnezu, fosforu i witaminy K w tym warzywie pomaga zapobiegać chorobom kości i utrzymywać zdrowy i silny szkielet.

Brokuły sprzyjają także tworzeniu się kolagenu i utrzymywaniu zdrowych tkanek ciała. Wszystko to jest szczególnie ważne u dzieci, ponieważ są w trakcie wzrostu i tworzenia tkanek.

3. Jajka wspierają rozwój kości

Jajko jest wyjątkowo zdrowym pokarmem i nie może być pominięte w diecie Twojego dziecka. Jajko waży około 60 gramów i dostarcza 6 gramów białka, jest także bogate w minerały (wapń i fosfor). Najwyższy procent mikroelementów jest skoncentrowany w żółtku.

Dziecko je jajecznicę

Dodawanie jajek do diety Twojego dziecka przyczynia się do rozwoju mięśni i mineralizacji kości. Na tym etapie dziecko jest w trakcie wzrostu i wymaga dobrze zrównoważonej diety.

4. Ryby dostarczają wapń i witaminy

Istnieją różne rodzaje ryb, ale wszystkie dostarczają wielu niezbędnych składników odżywczych dla rozwoju kości dziecka.

  • Sardynki są bogate w witaminy i wapń. Można je łączyć z makaronem lub sałatkami, aby urozmaicić menu swojego dziecka.
  • Z drugiej strony, łosoś jest bardzo dobrym źródłem omega 3 i dostarcza zalecaną dzienną dawkę witaminy D.
  • Tuńczyk konserwowany zawiera również około 39% zalecanej dziennej dawki witaminy D dla Twojego dziecka.

5. Orzechy zamiast mleka

Orzechy są doskonałym zamiennikiem produktów mlecznych. Zawierają witaminę B, żelazo, fosfor, potas i selen. Są także bardzo korzystne, jeśli chodzi o rozwój kości dziecka, ponieważ zawierają dużą ilość wapnia. Ponadto, zawarte w nich kwasy oleinowe i linolowe pomagają w prawidłowym krążeniu.

Wnioski

Niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystko, co je Twoje dziecko. Pokarmy, które spożywa Twój maluch powinny prawidłowo odżywiać kości i cały organizm dziecka, dawać mu siłę i pomagać mu rosnąć w zdrowy sposób. Zrównoważona dieta jest podstawą, aby dziecko nie miało problemów zdrowotnych.

Warzywa wspomagają rozwój kości dziecka

Naucz je od małego, aby jadło wszystkie rodzaje warzyw, orzechów i ryb. Pamiętaj, że Ty jesteś dla niego przykładem. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko jadło brokuły, zjedz je razem z nim i wyjaśnij, dlaczego jest to tak ważne. Pamiętaj, że dzieci są tym, co jedzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de Pediatría. ¿Cuánta leche es recomendable para los niños? Artículo publicado el  11-8-2014, revisado por última vez el 11-1-2018.

  • Mayo Clinic. Salud ósea: consejos para mantener los huesos sanos. June 20, 2019.

  • NIH. National Institutes of Health. Office of dietary Supplements. Calcio. Hoja informativa para consumidores. Última revisión: December 17, 2019.

  • OMS. (2016). Alimentación del Lactante y del Niño pequeño. Número 342, 1–6.

  • UNED. Facultad de Ciencias. Nutrición y Dietética. Guía de Alimentación y Salud. Alimentación en las etapas de la vida: Infancia. La alimentación en la infancia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.