Metoda Kassing: karmienie bez zaburzania laktacji

Ta opracowana przez amerykańską specjalistkę Dee Kassing metoda karmienia pozwala na łatwe wprowadzenie mieszanego systemu karmienia noworodka.
Metoda Kassing: karmienie bez zaburzania laktacji

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Metoda Kassing jest idealna dla matek, które z różnych powodów muszą zostawiać dziecko pod opieką niani lub w żłobku. Dowiedz się więcej o zaletach tej techniki!

Metoda Kassing to metoda karmienia dziecka butelką, która nie zaburza procesu laktacji u matki. Dzięki niej, ryzyko tego że dziecko odrzuci karmienie piersią albo nie będzie w stanie ssać wystarczająco mocno spada niemal do zera.

Nie wszystkie matki mogą karmić dziecko piersią. Muszą więc skorzystać z karmienia butelką. Często dzieje się tak gdy dziecko jest wcześniakiem lub gdy potrzebuje suplementacji. Są także matki, które bardzo szybko wracają do pracy i odciągają mleko by użyć go później do nakarmienia dziecka z butelki. Są też kobiety, które nie mogą karmić piersią z powodu komplikacji zdrowotnych.

Karmienie z butelki może wprowadzić zamieszanie i sprawić, że dziecko odmówi później picia mleka z piersi. Z drugiej strony, picie z butelki jest dla maluchów łatwiejsze, ponieważ wymaga od nich mniej wysiłku. Dzieje się tak z powodu różnic pomiędzy smoczkiem butelki a sutkiem. Otwór butelki jest znacznie większy (i można go dodatkowo powiększyć) a mleko wylewa się na zasadzie grawitacji. Pijąc z butelki, noworodek nie musi więc używać siły i ssać.

Problem pojawia się, kiedy po przerwie na karmienie z butelki matka chce wrócić do karmienia piersią, a dziecko nie jest w stanie przystosować się do tej trudniejszej sytuacji lub ma problemy z jedzeniem. To właśnie dlatego amerykańska specjalistka Dee Kassing opracowała system, w którym używa się butelki ale przypomina on karmienie piersią.

Metoda Kassing

Metoda Kassing ma na celu odtworzenie warunków charakterystycznych dla karmienia piersią. Skupia się ona szczególnie na intensywności wysiłku jaki dziecko musi włożyć w ssanie. W ten sposób, negatywne efekty karmienia piersią są w dużej mierze zniwelowane. Dzięki temu matki mogą łatwiej wprowadzić karmienie mieszane.

Metoda Kassing pozwala łatwo wprowadzić karmienie mieszane.

Pijąc z butelki, dziecko powinno być ułożone w pozycji półsiedzącej. Nie musisz starać się odtworzyć pozycji towarzyszącej karmieniu piersią. Smoczek powinien mieć anatomiczny kształt, choć wiele butelek ma kształt różny od kształtu sutka. Otwór w butelce jest większy, co ułatwia dziecku jedzenie.

Musisz po prostu znaleźć butelkę odpowiednią dla swojego dziecka. Kolejny ważny krok to odtworzenie naturalnego bodźca związanego z karmieniem piersią. Powinnaś wzmacniać odruchy dziecka przez dotykanie jego policzków i warg. Pozwól mu odszukać samodzielnie smoczek.

Kiedy maluch ma otwartą buzię, pozwól mu wykonać kilka ruchów ssania. Trzymaj go w tym czasie pionowo. Dzięki temu dziecko będzie musiało użyć siły by zassać mleko. Płyn nie wleje się do jego buzi jedynie dzięki samej grawitacji.

Kontroluj czas trwania sesji karmienia i ilość mleka wypijaną przez dziecko. Ponadto sprawdzaj policzki maleństwa i wyjmuj od czasu do czasu butelkę.

Odpowiednie warunki do karmienia z butelki

Aby metoda Kassing zadziałała, musisz skupić się na znalezieniu do butelki smoczka o odpowiednim kształcie i wymiarach. Powinie być całkowicie okrągły. Dzięki temu będzie maksymalnie przypominał sutek.

Powinien także być dość długi, by jego czubek mógł sięgnąć do miejsca pomiędzy podniebieniem twardym i miękkim. Ten sam mechanizm działa przy karmieniu piersią. Podstawa musi być wąska, miękka, długa na około 2 centymetry.

Znajdź odpowiednią butelkę dla dziecka.

Niech smoczek będzie miał niewielki otwór. W ten sposób mleko będzie płynęło wolniej. Maleństwo będzie musiało włożyć w picie taki wysiłek, jakiego wymagałoby od niego picie mleka z piersi. Dzięki wolniejszemu jedzeniu trawienie przebiega optymalnie i spokojnie.

Koniecznie kup proste smoczki. Zrezygnuj z zakrzywionych. Prosty kształt utrudnia i spowalnia przepływ mleka – i o to chodzi. Dziecko musi wtedy użyć więcej siły.

Pozycja do karmienia

Metoda Kassing ma na celu uniknięcie przekarmienia dziecka przy jednoczesnym kontrolowaniu tego, jak szybko maluch je. Pamiętaj, że najlepsza pozycja do karmienia dziecka to pozycja półsiedząca.

Nie zaleca się kładzenia dziecka na pleckach. W tej pozycji mleko pod wpływem grawitacji będzie po prostu płynęło. Maluch nie będzie musiał wykonywać żadnego wysiłku.

Pozycja półsiedząca jest najlepsza do karmienia.

Co więcej, pozycja leżąca sprzyja ryzyku zakrztuszenia i infekcji ucha. Mleko może wpłynąć do przewodu Eustachiusza znajdującego się w uchu środkowym.

Oto najważniejsza kwestia: butelka powinna znajdować się w poziomym ułożeniu. Nie może być przechylona blisko pionu. Tylko dzięki temu dziecko będzie zmuszone do ssania.

Zanim zaczniesz, wywołaj u dziecka odruch szukania sutka. Nie wkładaj mu do buzi butelki zbyt szybko. Dotykaj smoczkiem jego policzków i warg i poczekaj, aż samo zacznie szukać smoczka i weźmie go do ust.

Podsumowanie

Metoda Kassing jest bardzo przydatna w przypadku wcześniaków, dzieci które potrzebują suplementacji i tych, które muszą być karmione w sposób mieszany. Sprawdzi się też u maluchów, u których częściowe karmienie z butelki zalecił lekarz. To też idealne rozwiazanie dla matek, które z powodu chorób lub urazów powodujących ból nie są w stanie karmić piersią.

Jeśli dziecko musi przyjmować suplementy, specjaliści do spraw karmienia zalecają by podawać je w butelce zmieszane z mlekiem matki. Używaj kupnego mleka dopiero wtedy, kiedy będzie to konieczne.

Mleko matki to idealny pokarm dla dzieci. Jest pełne składników odżywczych i witamin kluczowych dla prawidłowego rozwoju maluszka.

Metoda Kassing pozwala na odtworzenie naturalnych warunków związanych z karmieniem piersią. Jej główne elementy to odtworzenie stymulacji bodźców i intensywności wysiłku, który dziecko musi włożyć w ssanie. W ten sposób możesz znacznie szybciej i łatwiej wrócić do karmienia piersią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.