Soczewica - dlaczego jest zalecana w diecie?

Ze względu na wysoką zawartość błonnika soczewica na długo pozostawia uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Ponadto jest bardzo skuteczna, jeśli próbujesz zrzucić zbędne kilogramy.
Soczewica - dlaczego jest zalecana w diecie?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy soczewica należy do Twoich ulubionych dań? Jak często gości na Twoim stole? Czy wiesz, jakie są jej właściwości? W rzeczywistości jest ona pożywieniem, które zapewnia doskonałe korzyści zdrowotne, ale być może nie spożywasz jej tak często, jak należy.

Okazuje się, że soczewica jest wysoce zalecana, jako środek moczopędny, a ponadto ma wiele zalet. Ma także wysoką zawartość istotnych składników odżywczych, takich jak polifenole i inne związki bioaktywne. Chronią nas one przed chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak cukrzyca, otyłość, nowotwory i problemy z sercem.

Jakby tego było mało, soczewica jest bardzo uniwersalnym pokarmem, więc idealnie nadaje się do wprowadzenia jej do zdrowej diety. Zrób to, a zobaczysz szybkie i trwałe rezultaty zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu fizycznego. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o zaletach soczewicy: odkryjesz, że jest ich sporo.

Soczewica ma wysoką zawartość białka

Soczewica jest doskonałym źródłem białka, ponieważ dostarcza aż 18 gramów zaledwie w jednej filiżance.

Dlatego jest to doskonała opcja, jeśli szukasz żywności, która zastąpi czerwone mięso, gdyż pomimo dostarczania nam białek zawiera ono wysoki poziom tłuszczów nasyconych. Poza tym, zaleca się soczewicę, gdyż zawiera tylko 1 gram tłuszczu na filiżankę.

Zdrowa dieta na odchudzanie.

Ze względu na wysoką zawartość białka, soczewica może ułatwić naprawę komórek i rozwój tkanki mięśniowej. Oznacza to, że spożywając ją, dostarczasz swojemu organizmowi pokarm, który zapewni mu siłę i ochronę.

Jakby tego było mało, pomaga również w rozwoju masy mięśniowej. Oznacza to, że przyczynia się do poprawy wyglądu fizycznego, kiedy starasz się spalić tłuszcz i budować mięśnie.

Poprawia metabolizm

Osoby, które mają problemy z otyłością lub nadwagą, często skarzą się na powolny metabolizm lub cierpią na zaparcia. Problemy te występują, gdy organizm nie eliminuje we właściwy sposób tego, czego nie potrzebuje, natomiast gromadzi duże ilości tłuszczu.

Ze względu na wysoką zawartość białek i innych niezbędnych składników odżywczych, soczewica może również przyspieszyć metabolizm. Przekonasz się, że szybciej osiągniesz swoje cele odchudzania, jeśli wyeliminujesz nadmiar tłuszczu z organizmu.

Ponieważ soczewica nie dostarcza tłuszczów nasyconych, nie musisz martwić się o podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi.

Ma wysoką zawartość błonnika

Soczewica zawiera 16 gramów błonnika na filiżankę, co wspomaga metabolizm i reguluje wszystkie procesy trawienne. Musimy pamiętać, że błonnik jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki temu błonnik pomaga wyeliminować z organizmu wszystko, czego już nie potrzebuje.

Błonnik pełni funkcję odtruwającą organizm, zmniejszając ilość toksyn we krwi.

Redukuje apetyt

Dzięki wysokiej zawartości błonnika soczewica daje uczucie sytości. Dzięki temu możesz zmniejszyć dzienne spożycie kalorii, jednocześnie spożywając mniej jedzenia.

Jak zapewne wiesz, zmniejszenie ilości kalorii w diecie pomoże Ci schudnąć. To niweczy ideę, że soczewica jest niekorzystna, gdy chcemy dojść do mniejszego rozmiaru.

Brak apetytu.

Często słyszy się, że należy unikać podobnych potraw, takich jak na przykład fasola czy inne rośliny strączkowe. Są one jednak doskonałymi sojusznikami w naszej misji, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jeśli chcesz schudnąć wykorzystując zalety soczewicy, możesz być pewna, że wybrałaś dobry sposób. Jednak jeszcze lepiej będzie, jeśli dodatkowo zmobilizujesz się, aby wykonywać regularnie ćwiczenia. Dzięki temu Twój metabolizm się wyreguluje i możesz spalić więcej kalorii.

Pomaga zwalczać choroby zwyrodnieniowe

Ze względu na warunki środowiskowe i złą dietę wzrosły statystyki osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe. Najczęściej występują cukrzyca, rak i problemy układu sercowo-naczyniowego.

Soczewica zawiera różne korzystne składniki odżywcze, wśród których wyróżniają się polifenole. Są to biologicznie syntetyzowane substancje, które chronią nasze ciało przed bakteriami i grzybami, zmniejszają stany zapalne i chronią serce.

W związku z powyższym soczewica powinna być stale obecna w naszej diecie. Możemy ją znaleźć w różnych odmianach: czerwona, zielona i brązowa. Wybierz tę, która najbardziej Ci smakuje i przygotuj ją w ulubiony sposób.

Jakie są Twoje ulubione przepisy z soczewicy?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shahwar D., Bhat TM., Ansari YK., Chaudhary S., et al., Health functional compounds of lentil: a review. International Journal of Food Properties, 2016.
  • Holscher HD., Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Micrboes, 2017. 8 (2): 172-184.
  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.