Właściwości jogurtu - korzystaj z nich dla zdrowia

Jogurt jest bardzo kompletnym produktem spożywczym, szczególnie bogatym w witaminy, białka i minerały. Dlatego jest to idealny pokarm, który można włączyć do naszej codziennej diety.
Właściwości jogurtu - korzystaj z nich dla zdrowia
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jogurt to produkt mleczny, który jest uzyskiwany przez bakteryjną fermentację mleka. Chociaż można użyć dowolnego rodzaju mleka, obecna produkcja wykorzystuje głównie mleko krowie. Fermentacja laktozy, czyli cukru zawartego w ​​mleku, do postaci kwasu mlekowego nadaje jogurtowi jego charakterystyczną konsystencję i smak. To dzięki niej właściwości jogurtu przynoszą tyle korzyści dla naszego zdrowia.

Istnieje wiele wątpliwości co do korzyści płynących ze spożywania mleka pochodzenia zwierzęcego. Według najnowszych badań, wykazano niezbyt pozytywny wpływ mleka na zdrowie. Niektóre z negatywnych skutków, jakie wywołuje mleko to zwiększenie ilości śluzu i zaparcia. Stwierdzono także większe występowanie różnych alergii.

Jednak jeśli chodzi o jogurt, przez cały ten czas jest uznawany za doskonały produkt żywnościowy w wielu krajach na świecie. Zwykle dodaje się do niego również inne składniki, takie jak czekolada, owoce, wanilia lub inne środki aromatyzujące, aby rozszerzyć różnorodność smaków.

W tym artykule zostaną wyjaśnione różne właściwości tego produktu i korzyści, jakie przynosi jego spożywanie dla naszego organizmu. Nie wahaj się więc, aby przeczytać te informacje do końca!

Właściwości jogurtu

Jogurt ma wiele zalet i fundamentalnych korzyści i właściwości dla naszego organizmu. Właśnie dlatego kwalifikuje się jako kompletny produkt pokarmowy ze względu na swoje bogate właściwości odżywcze.

W konsekwencji, jogurt można uznać za niezbędny składnik w planach zrównoważonej diety. Aby przekonać cię ostatecznie do codziennego spożywania jogurtu, posłużymy się przykładem dotyczącym jego właściwości. Otóż już tylko 100 gramów tego pokarmu zapewnia następujące ilości poniższych składników odżywczych:

Korzyści z jogurtu

Jest wiele korzyści, które przynosi nam jedzenie jogurtu. Wśród nich możemy wymienić:

  • Jest to świetne źródło składników odżywczych.
  • Pomaga w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej.
  • Jest lekkostrawnym pokarmem.
  • Przynosi korzyści dla mikroflory pochwy.

    Jogurt dostarcza wielu składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia naszych kości, jak na przykład wapń.

Świetne źródło składników odżywczych

Jogurt to pokarm wyjątkowo bogaty w białko, witaminy i minerały. Dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej. Białka zawarte w jogurcie dostarczają nam wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dzięki tak wysokiej zawartości protein jogurt pomaga skutecznie zaspokoić uczucie głodu.

Właśnie dlatego jogurt staje się bardzo kompletnym pokarmem. Ponadto zawiera wiele witamin i minerałów, jak wspomnieliśmy wcześniej. Na pierwszym miejscu można wymienić witaminę D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia, witaminy A a także witaminy z grupy B. Jeśli chodzi o minerały, jest to pokarm szczególnie bogaty w wapń, fosfor, magnez i potas.

Właściwości jogurtu pomagają w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej

Jogurt pomaga utrzymać w dobrym stanie mikroflorę bakteryjną, która zamieszkuje nasze jelita. Zawdzięcza te właściwości wysokiej zawartości bakterii i zakwasu jogurtowego wykorzystywanych w fermentacji mlekowej.

Te mikroorganizmy, między innymi z rodzaju Bifidobacterium, pomagają nam regulować transport jelitowy i zapobiegają kolonizacji innych mikroorganizmów, które powodują choroby. W ten sposób możemy użyć jogurtu jako probiotyku, aby przywrócić mikroflorę jelitową w czasie przyjmowania antybiotyków.

Z kolei, jak podkreślono w czasopiśmie medycznym Alimentary Pharmacology & Therapeutics, bifidobakterie wspomagają procesy prawidłowego trawienia. Mogą nawet przyczyniać się do kontroli objawów zespołu jelita drażliwego (IBS).

Lekkostrawny pokarm

W przeciwieństwie do mleka jogurt jest pokarmem, który zawiera już częściowo strawioną laktozę. To sprawia, że jest produktem dużo łatwiejszym do strawienia w naszym układzie pokarmowym, zwłaszcza w porównaniu z mlekiem.

Badanie opublikowane w Journal of Applied Microbiology wskazuje nawet, że bakterie probiotyczne, takie jak te zawarte w prawdziwym jogurcie, poprawiają trawienie laktozy i łagodzą objawy nietolerancji tej substancji.

Właściwości jogurtu korzystne dla mikroflory pochwy

Utrzymanie mikroflory pochwy w dobrym stanie jest niezbędne do zapobiegania infekcjom grzybiczym i drożdżowym u kobiety. W tym sensie jogurt dostarcza bardzo dużo korzyści, jeśli staramy się odżywiać i pielęgnować florę pochwy.

Właściwości probiotyków
Wysoka zawartość bakterii mlekowych sprawia, że ​​jogurt jest doskonałym probiotykiem dla zdrowia jelit i pochwy.

Zawdzięcza te właściwości dużej ilości żyjących bakterii, które są najważniejszymi składnikami naturalnego jogurtu. Bakterie te mają działanie profilaktyczne, polegające na tym, że wzmacniają układ odpornościowy i wzbogacają mikroflorę.

Dlatego dla kobiet, które cierpią na pewien rodzaj infekcji, na przykład kandydozę, jogurt będzie idealnym pożywieniem, który pomoże w walce z infekcją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilkins T, Sequoia J. Probiotics for Gastrointestinal Conditions: A Summary of the Evidence. Am Fam Physician. 2017 Aug 1;96(3):170-178.
  • He T, Priebe MG, Zhong Y, Huang C, Harmsen HJ, Raangs GC, Antoine JM, Welling GW, Vonk RJ. Effects of yogurt and bifidobacteria supplementation on the colonic microbiota in lactose-intolerant subjects. J Appl Microbiol. 2008 Feb;104(2):595-604.
  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.