Oliwa z oliwek sposobem na zaparcia

22 Listopad, 2018
Spożycie oliwy z oliwek pomaga w zapobieganiu i zwalczaniu zaparć. W cięższych przypadkach można uciec się do wykonania lewatywy.
 

Oliwa z oliwek to zdrowy tłuszcz, który z powodzeniem może być brany pod uwagę jako środek leczniczy. Jednym z popularniejszych zastosowań oprócz gastronomii jest wykorzystanie jej łagodnych właściwości przeczyszczających.

Zapobiegniemy w ten sposób lub zwalczymy już występujące zaparcia, będące konsekwencją niezdrowej diety pozbawionej błonnika i o niskiej zawartości płynów.

Pamiętaj, by zawsze oliwa z oliwek, której używasz, była tłoczona na zimno. W poniższym artykule dowiesz się, jak ją stosować i jak wykorzystać jej właściwości w celach zdrowotnych.

Zaparcia a oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek środkiem prewencyjnym

Oliwa z oliwek działa jak łagodny środek przeczyszczający, który usprawnia opróżnianie jelit. Jeżeli na stałe gości ona w Twojej codziennej, zbilansowanej diecie, to pomoże wyeliminować przypadki zaparć.

Dodatkowo powinnaś wzbogacić swoje menu w produkty bogate w błonnik pokarmowy, owoce, warzywa i odpowiednią ilość płynów.

Zaletą regularnego stosowania oliwy z oliwek jest jej zdolność do modyfikacji struktury stolca, co w połączeniu z jej właściwościami przeczyszczającymi ułatwia jego eliminację.

W związku z tym, że zaparcia pogarszają funkcjonowanie jelit, a efektem tego jest utrudniona defekacja, oliwa z oliwek usprawni pracę tego odcinka układu pokarmowego. Zmniejszy się również dyskomfort spowodowany kłopotami z wypróżnianiem.

Oliwa z oliwek
 

Najlepiej działa przyjmowana na czczo

Wprowadź jedną z poniższych mieszanek na stałe do Twojej rutyny, jeżeli chcesz pozbyć się uciążliwych zaparć.

Zapobieganie zaparciom

Zaraz po przebudzeniu wypij około jednej łyżki oliwy z oliwek przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. W ten sposób układ pokarmowy zostanie pobudzony do pracy, co zapobiegnie późniejszym problemom z wypróżnianiem.

Zwalczanie zaparć

Wypij na czczo mieszankę jednej łyżki soku z cytryny z jedną łyżeczką oliwy z oliwek. Tak przygotowany preparat pomoże uporać się z uciążliwymi zaparciami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Oczyszczanie jelita grubego – 5 domowych sposobów

W ekstremalnych wypadkach pomoże lewatywa

Jeżeli zaparcie jednak mocno daje się we znaki, można przygotować samemu domową lewatywę. Zagotuj 2-3 szklanki wody, a gdy zacznie wrzeć, dodaj do niej 14-15 łyżek oliwy z oliwek.

Zdejmij mieszankę z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Kontroluj jednak jej temperaturę, ponieważ chcemy, by pozostała ciepła. Następnie umieść płyn w irygatorze i wykonaj lewatywę.

Sposoby na złagodzenie zaparć

  • Pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Pij duże ilości wody, ale także soków, ziołowych herbat, naparów czy koktajli.
  • Zwiększ spożycie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz suszonych owoców, zawierających dużo błonnika.
  • Używaj oliwy z oliwek na co dzień do przyprawiania sałatek i innych dań.
  • Unikaj siedzącego trybu życia i staraj się codziennie włączyć do planu dnia ćwiczenia lub inny rodzaj aktywności fizycznej. To usprawni wypróżnianie.
 
  • Unikaj spożywania pokarmów ubogich w błonnik, takich jak białe pieczywo, słodycze i wszystkich produktów przygotowywanych z rafinowanej mąki.
  • Bechiarelli, A. J. A., Ramos-Clemente, M. T., Guerrero, P. P., & Ramos, C. R. (2016). Estreñimiento. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.03.010
  • Argüelles Arias, F., & Herrerías Gutiérrez, J. M. (2004). Estreñimiento crónico. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13066373
  • Mearin, F., Ciriza, C., Mínguez, M., Rey, E., Mascort, J. J., Peña, E., … Júdez, J. (2016). Guía de Práctica Clínica: Síndrome del intestino irritable con estreñimiento y estreñimiento funcional en adultos. Revista Española de Enfermedades Digestivas. https://doi.org/10.1016/j.aprim.2017.01.003
  • Prieto Vicente, V., Mora Soler, A. M., Sánchez Garrido, A., & Riesco Cuadrado, V. (2012). Tratamiento del estreñimiento. Medicine. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(12)70310-4