Oliwa z oliwek sposobem na zaparcia

Spożycie oliwy z oliwek pomaga w zapobieganiu i zwalczaniu zaparć. W cięższych przypadkach można uciec się do wykonania lewatywy.
Oliwa z oliwek sposobem na zaparcia

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2018

Oliwa z oliwek to zdrowy tłuszcz, który z powodzeniem może być brany pod uwagę jako środek leczniczy. Jednym z popularniejszych zastosowań oprócz gastronomii jest wykorzystanie jej łagodnych właściwości przeczyszczających.

Zapobiegniemy w ten sposób lub zwalczymy już występujące zaparcia, będące konsekwencją niezdrowej diety pozbawionej błonnika i o niskiej zawartości płynów.

Pamiętaj, by zawsze oliwa z oliwek, której używasz, była tłoczona na zimno. W poniższym artykule dowiesz się, jak ją stosować i jak wykorzystać jej właściwości w celach zdrowotnych.

Zaparcia a oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek środkiem prewencyjnym

Oliwa z oliwek działa jak łagodny środek przeczyszczający, który usprawnia opróżnianie jelit. Jeżeli na stałe gości ona w Twojej codziennej, zbilansowanej diecie, to pomoże wyeliminować przypadki zaparć.

Dodatkowo powinnaś wzbogacić swoje menu w produkty bogate w błonnik pokarmowy, owoce, warzywa i odpowiednią ilość płynów.

Zaletą regularnego stosowania oliwy z oliwek jest jej zdolność do modyfikacji struktury stolca, co w połączeniu z jej właściwościami przeczyszczającymi ułatwia jego eliminację.

W związku z tym, że zaparcia pogarszają funkcjonowanie jelit, a efektem tego jest utrudniona defekacja, oliwa z oliwek usprawni pracę tego odcinka układu pokarmowego. Zmniejszy się również dyskomfort spowodowany kłopotami z wypróżnianiem.

Oliwa z oliwek

Najlepiej działa przyjmowana na czczo

Wprowadź jedną z poniższych mieszanek na stałe do Twojej rutyny, jeżeli chcesz pozbyć się uciążliwych zaparć.

Zapobieganie zaparciom

Zaraz po przebudzeniu wypij około jednej łyżki oliwy z oliwek przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. W ten sposób układ pokarmowy zostanie pobudzony do pracy, co zapobiegnie późniejszym problemom z wypróżnianiem.

Zwalczanie zaparć

Wypij na czczo mieszankę jednej łyżki soku z cytryny z jedną łyżeczką oliwy z oliwek. Tak przygotowany preparat pomoże uporać się z uciążliwymi zaparciami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Oczyszczanie jelita grubego – 5 domowych sposobów

W ekstremalnych wypadkach pomoże lewatywa

Jeżeli zaparcie jednak mocno daje się we znaki, można przygotować samemu domową lewatywę. Zagotuj 2-3 szklanki wody, a gdy zacznie wrzeć, dodaj do niej 14-15 łyżek oliwy z oliwek.

Zdejmij mieszankę z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Kontroluj jednak jej temperaturę, ponieważ chcemy, by pozostała ciepła. Następnie umieść płyn w irygatorze i wykonaj lewatywę.

Sposoby na złagodzenie zaparć

  • Pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Pij duże ilości wody, ale także soków, ziołowych herbat, naparów czy koktajli.
  • Zwiększ spożycie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz suszonych owoców, zawierających dużo błonnika.
  • Używaj oliwy z oliwek na co dzień do przyprawiania sałatek i innych dań.
  • Unikaj siedzącego trybu życia i staraj się codziennie włączyć do planu dnia ćwiczenia lub inny rodzaj aktywności fizycznej. To usprawni wypróżnianie.
  • Unikaj spożywania pokarmów ubogich w błonnik, takich jak białe pieczywo, słodycze i wszystkich produktów przygotowywanych z rafinowanej mąki.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boilesen SN, Tahan S, Dias FC, Melli LCFL, de Morais MB. Water and fluid intake in the prevention and treatment of functional constipation in children and adolescents: is there evidence? J Pediatr (Rio J). 2017 Jul-Aug;93(4):320-327. doi: 10.1016/j.jped.2017.01.005. Epub 2017 Apr 25. PMID: 28450053.
  • Ramos CI., Lima AF., Grilli DG., The short term effects of olive oil and flaxseed oil for the treatment of constipation in hemodialysis patients. Journal of Renal Nutrition, 2015.
  • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16. doi: 10.1111/apt.13662. Epub 2016 May 12. PMID: 27170558.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.