Oliwa z oliwek sposobem na zaparcia

· Grudzień 1, 2016
Spożycie oliwy z oliwek pomaga w zapobieganiu i zwalczaniu zaparć. W cięższych przypadkach można uciec się do wykonania lewatywy.

Oliwa z oliwek to zdrowy tłuszcz, który z powodzeniem może być brany pod uwagę jako środek leczniczy. Jednym z popularniejszych zastosowań oprócz gastronomii jest wykorzystanie jej łagodnych właściwości przeczyszczających.

Zapobiegniemy w ten sposób lub zwalczymy już występujące zaparcia będące konsekwencją niezdrowej diety pozbawionej błonnika i o niskiej zawartości płynów.

Pamiętaj, by zawsze oliwa z oliwek, której używasz, była tłoczona na zimno. Dziś w artykule dowiesz się jak ją stosować i jak wykorzystać jej właściwości w celach zdrowotnych.

Oliwa z oliwek, a zaparcia

Oliwa z oliwek środkiem prewencyjnym

Oliwa z oliwek działa jak łagodny środek przeczyszczający, który usprawnia opróżnianie jelit. Jeżeli na stałe gości ona w codziennej zbilansowanej diecie pomoże wyeliminować przypadki zaparć.

Dodatkowo menu powinno być wzbogacone produktami bogatymi w błonnik pokarmowy, owoce, warzywa i odpowiednią ilość płynów.

Zaletą regularnego stosowania produktu jest jego zdolność do modyfikacji struktury stolca, co w połączeniu z przeczyszczającymi właściwościami ułatwia jego eliminację.

W związku z tym, że zaparcia pogarszają funkcjonowanie jelit, a efektem tego jest utrudniona defekacja, oliwa z oliwek usprawni pracę tego odcinka układu pokarmowego oraz zmniejszy dyskomfort spowodowany kłopotami z wypróżnianiem.

Oliwa z oliwek

Najlepiej działa przyjmowana na czczo

Jedna z poniższych mieszanek powinna zostać wprowadzona na stałe w Twoją rutynę, jeżeli chcesz pozbyć się uciążliwych zaparć.

Zapobieganie zaparciom

Zaraz po przebudzeniu zaleca się konsumowanie około jednej łyżki oliwy z oliwek przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. W ten sposób układ pokarmowy zostanie pobudzony do pracy, co zapobiegnie późniejszym problemom z wypróżnianiem.

Zwalczanie zaparć

Na czczo konsumować mieszankę jednej łyżki soku z cytryny z jedną łyżeczką oliwy z oliwek. Tak przygotowany preparat pomoże uporać się z uciążliwymi zaparciami.

W ekstremalnych wypadkach pomoże lewatywa

Jeżeli zaparcie jednak mocno daje się we znaki, można przygotować samemu domową lewatywę. Polega to na zagotowaniu 2-3 szklanek wody, a gdy zostanie doprowadzona do wrzenia, wystarczy dodać do niej 14-15 łyżek oliwa z oliwek.

Usunąć mieszankę z ognia i pozostawić do ostygnięcia jednak kontrolować, by pozostała ciepła. Następnie umieścić płyn w irygatorze i wykonać lewatywę.

Sposoby na złagodzenie zaparć

  • pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Mogą one być w postaci wody, ale i soków, ziołowych herbat, naparów czy koktajli
  • zwiększ spożycie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz suszonych owoców zawierających dużo błonnika
  • używaj oliwy z oliwek na co dzień do przyprawiania sałatek i innych dań
  • unikaj siedzącego trybu życia i staraj się codziennie włączyć do planu dnia ćwiczenia lub inny rodzaj aktywności fizycznej. To usprawni wypróżnianie
  • unikaj spożywania pokarmów ubogich w błonnik takich jak białe pieczywo, słodycze i wszystkich produktów przygotowywanych z rafinowanej mąki