Obrzęk palców: przyczyny i naturalne środki zaradcze

Czy często masz opuchnięte palce? Jeśli cierpisz na obrzęk palców, dzisiaj powiemy Ci, kiedy się on rozwija i co można zrobić.
Obrzęk palców: przyczyny i naturalne środki zaradcze
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2022

Czy kiedykolwiek ci się to przydarzyło? Czy kiedykolwiek spojrzałeś na swoje dłonie i zauważyłeś, że jeden z twoich pierścionków jest okropnie ciasny, a twoje palce wydają się spuchnięte i nawet zmieniły kolor? Co powoduje obrzęk palców? Czy są jakieś środki zaradcze?

To prawda, że przyczyny mogą być bardzo różne. W większości przypadków nie jest to poważny problem. Czasami obrzęk palców może być jednak objawem choroby lub schorzenia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy to wszystko.

Obrzęk palców

Obrzęk palców jest częstszą przypadłością. Czasami możemy spacerować przez chwilę i kiedy patrzymy na nasze dłonie i palce, widzimy, że są opuchnięte, z lekkim irytującym mrowieniem.

Może on być spowodowane naszym krążeniem i tym, jak nasze serce pracuje z powodu ćwiczeń.

Obrzęk palców.

Obrzęk palców często jest spowodowany urazem lub urazem, a infekcje również mogą go powodować.

Możliwe przyczyny

Istnieją wiele możliwych przyczyn obrzęku palców:

  • Rany szarpane lub tępe urazy: Czy doznałeś jakiegoś uderzenia w swoje ciało? Wpadamy na coś i może nie zastanawiamy się nad tym. Jednak kilka godzin później zacznie się pojawiać stan zapalny.
  • Uszkodzenie więzadła lub chrząstki: jeśli wykonujesz powtarzalną pracę, w której zawsze wykonujesz te same ruchy palcami lub dłońmi, to dość powszechne jest puchnięcie palców. Może to być spowodowane uszkodzeniem chrząstki.
  • Zapalenie kaletki: (zapalenie kaletki, która chroni i amortyzuje stawy): Jest to bardzo bolesne, palce ulegają zapaleniu i można zobaczyć bardzo szczególny obrzęk w okolicy stawu. Czasami może wyglądać jak bolesna piłka.
  • Zespół cieśni nadgarstka: Prawdopodobnie słyszałeś o tym bolesnym stanie, który jest bardzo powszechny u kobiet. Nacisk na nerw przebiegający przez nadgarstek, gdzie często palce nie tylko puchną, ale także tracą wrażliwość, a nawet „utykają”. To bardzo bolesne.
  • Zapalenie zwojów: Ten stan występuje, gdy występuje wzrost lub obrzęk w górnej części stawu lub ścięgna, który może dotrzeć do naszych palców, powodując ich stan zapalny.
  • Infekcja: To jest coś, czego nie możemy wykluczyć. Istnieje infekcja bakteryjna związana ze Staphylococcus aureus, która powoduje bardzo uderzające zapalenie palców. Jest bolesny i może nawet powodować gorączkę.
  • Zanokcica: jest bardzo rzucająca się w oczy i zwykle dotyczy tylko jednego palca. Jest to bardzo bolesna infekcja wokół paznokcia, która powoduje stan zapalny palca, a zwłaszcza obszaru wokół samego paznokcia. Może nawet pojawić się ropa.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów: Niestety jest to bardzo powszechna rzeczywistość, której nie możemy wykluczyć. To przewlekła choroba autoimmunologiczna, która atakuje stawy. Boleśnie je rozpala i często zaczyna się w palcach. Nie wykluczaj reumatoidalnego zapalenia stawów, poddaj się badaniu.
  • Septyczne zapalenie stawów: ten rodzaj zapalenia stawów jest zakaźny i należy go odróżnić od reumatoidalnego zapalenia stawów. Objawy są zwykle takie same, ale Twój lekarz będzie wiedział, jak prawidłowo różnicować i diagnozować.

Przeczytaj więcej na ten temat: Palce – dowiedz się, co mówią o Tobie!

O czym pamiętać

Kiedy pojawi się obrzęk jednego lub więcej palców, należy uważać na objawy. Czy puchnie tylko jeden palec, czy wszystkie?

Jeśli to wszystkie, to zwykle jest to spowodowane problemami z krążeniem lub zespołem śródręcza. Jeśli to tylko jeden, sprawdź swoje paznokcie pod kątem infekcji, uderzenia lub jakiegoś rodzaju drzazgi lub innego osadzonego w nim przedmiotu. Może to być nawet spowodowane ukąszeniem owada.

Jeśli jednak stan zapalny trwa dłużej niż pięć dni, udaj się do lekarza.

Jak zmniejszyć stan zapalny w palcach?

Opuchnięte palce.

Tak więc jeśli stan zapalny utrzymuje się przez kilka dni, musisz udać się do lekarza. Tymczasem w domu możesz skorzystać z poniższych wskazówek:

1. Gorące i zimne kąpiele z wodą rozmarynową

Rozmaryn jest często bardzo odpowiedni do zmniejszania stanu zapalnego stawów i chrząstki.

  • Możesz zrobić napar z dwóch gałązek tej leczniczej rośliny, a następnie na trzy minuty moczyć opuchnięte palce w tym gorącym preparacie.
  • Następnie zrób to samo, ale w rondelku z zimną wodą.
  • Naprzemiennie w ten sposób, a różnica temperatur poprawi przepływ krwi i zmniejszy stan zapalny.
  • Na zakończenie możesz wykonać mały masaż kilkoma kroplami olejku rozmarynowego.

2. Ząbek czosnku

Jeśli podejrzewasz, że obrzęk palców jest spowodowany przez bakterie, zalecamy pocieranie ząbkiem czosnku dotkniętego obszaru.

Czosnek jest świetnym środkiem przeciwbakteryjnym, więc może być pomocny w zmniejszaniu stanu zapalnego. Mimo to zalecamy wizytę u lekarza, aby znaleźć przyczynę zapalenia w palcach.

3. Bandaże z korzenia imbiru

Korzeń ten, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, mógłby pomóc nam w obniżeniu stanu zapalnego. Jeśli zetrzemy kilka pasków i zrobimy z nich napar, możemy uzyskać doskonałe rezultaty.

  • Przede wszystkim namocz opuchnięte palce w tym naparze na kilka minut.
  • Następnie weź kawałki imbiru i zrób z nich miękki bandaż, aby założyć chore palce; uważaj, aby nie zacisnąć go zbyt mocno.

Jak widzieliśmy, obrzęk palców może być spowodowany różnymi czynnikami, ale możesz również znaleźć ulgę dzięki trzem prostym naturalnym środkom (jest ich o wiele więcej!).

Jednak zawsze zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed wykonaniem któregokolwiek z wymienionych przez nas zabiegów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.