Oliwy z oliwek virgin: czy wszystkie są zdrowe?

Oliwy z oliwek virgin: czy wszystkie są zdrowe?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nie wszystkie oliwy z oliwek dostępne na rynku są takie same. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy co je różni oraz wyjaśnimy które oliwy cechuje najlepsza jakość.

Oliwy z oliwek virgin to najlepsze oliwy, jakie możesz kupić. Co więcej, liczne badania udowodniły, że mają doskonały wpływ na zdrowie. Jednak nie wszystkie oliwy są takie same. Kupując oliwę musisz pamiętać o kilku kwestiach.

W dalszej części artykułu wyjaśnimy jakie oliwy z oliwek są dostępne na rynku oraz przybliżymy co je od siebie odróżnia na poziomie wartości odżywczych. Dzięki temu podczas kolejnej wizyty w supermarkecie będziesz w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę!

Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek virgin

Oliwy z oliwek virgin są pozyskiwane z owoców z drzewa oliwnego w wyniku przeprowadzania procesów mechanicznych lub fizycznych. Nie wykorzystuje się w tym celu ciepła ani procesów chemicznych, a olej pozostaje czysty i nierafinowany.

Oliwa z oliwek stanowi kluczowy składnik diety śródziemnomorskiej. Co więcej, liczne badania udowodniły, że oliwa z oliwek virgin, a zwłaszcza extra virgin, pomaga nam uchronić się przed rozwojem chorób układu krążenia.

Zawdzięczamy to zawartym w niej kwasom tłuszczowym omega 3. Poza tym obecne w niej wartości odżywcze chronią nas przed:

  • Nadciśnieniem.
  • Cukrzycą.
  • Otyłością.
  • Rakiem.
  • Oksydacją skóry.
  • U kobiet w ciąży poprawiają zdrowie płodu.

Skład odżywczy oliw z oliwek virgin

Główne walory odżywcze oliwy z oliwek virgin wiążą się z wysoką zawartością kwasu oleinowego. Poza tym w oliwie z oliwek związek między kwasem linolenowym a alfa-tokoferolem (witaminą E) jest bardziej zbilansowany pod względem odżywczym niż w innych olejach z pestek.

Skład oliwy z oliwek różni się w zależności od tego skąd pochodzi oraz z rodzaju i jakości wykorzystanych oliwek. Oliwa z oliwek virgin składa się z mieszanki około 99 procent nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pozostały jeden procent to składniki drugoplanowe.

Oliwy z oliwek

Fenole

W tym jednym procencie znajdują się fenole. To składniki antyoksydacyjne, które odpowiadają za właściwości zdrowotne oliw z oliwek virgin i extra virgin. Poza tym mają właściwości organoleptyczne i stabilność oksydacyjną.

W badaniu opublikowanym w Critical Reviews in Food Science and Nutrition  stwierdzono, że fenole wpływają korzystnie na lipoproteiny obecne w osoczu, stres oksydacyjny, markery zapalne oraz aktywność bakteriobójczą.

Jednak istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na stężenie fenoli w oliwie z oliwek. Oznacza to, że nie wszystkie oliwy z oliwek są tak samo zdrowe.

W jaki sposób różne czynniki wpływają na jakość oliw z oliwek virgin?

Zawartość fenoli zależy od takich czynników jak jakość oliwek, warunki agronomiczne, proces wytwarzania oliwy oraz warunków przechowywania produktu końcowego.

Różne rodzaje oliwek

Istnieje wiele różnych rodzajów oliwek. Jednak z niektórych z nich można pozyskać zdrowszą oliwę. Zaliczamy do nich takie odmiany jak Picual, Hojiblanca, Picuada i Cornicabra.

Warunki agronomiczne

Jeden z najważniejszych czynników to irygacja. Związki fenolowe tworzą się w owocach w odpowiedzi na warunki stresowe. Stres wodny wspiera gromadzenie się fenoli w owocach, a tym samym zwiększa ich ilość w oliwie z oliwek.

Oliwa z oliwek w butelce

Proces produkcji

Monitorowanie odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie błędy, które popełniono przed, po lub w trakcie zbiorów mogą zmniejszyć zawartość fenoli.

Należy zwłaszcza zwracać uwagę na:

  • Ochronę owoców na drzewach przed szkodnikami i chorobami.
  • Zbieranie owoców w optymalnym momencie.
  • Utrzymywanie maksymalnego poziomu higieny.
  • Używanie niskich temperatur podczas procesu wyciskania.
  • Zbieranie owoców w optymalnych warunkach pogodowych.

Przechowywanie

Oliwa z oliwek virgin to produkt, którego stan zmienia się. Aby zapewnić jej stabilność na długie miesiące należy unikać wystawiania jej na działanie światła i wysokich temperatur. Jednak nawet jeśli jest przechowywana we właściwych warunkach, z czasem ilość obecnych w niej fenoli spada.

Co odróżnia oliwę typu virgin od oliwy z oliwek extra virgin?

Oliwy z oliwek virgin i extra virgin to oliwy najwyższej jakości. To oliwy, które składają się w 100 procentach z “soku”.

Jednak oliwa z oliwek extra virgin jest lepsza, ponieważ jest pozyskiwana z oliwek, które znajdują się w optymalnym momencie dojrzałości i jedynie z wykorzystaniem procesów mechanicznych. Oliwa z oliwek virgin jest wytwarzana z użyciem trochę mniej dokładnych procesów.

Kolejna różnica to poziom kwasowości. Oliwę z oliwek extra virgin cechuje minimalna kwasowość, która wynosi mniej niż 0,3  procent. Z kolei kwasowość oliwy z oliwek virgin nie przekracza 2 procent.

Takie kwestie sprawiają, że pod względem składu odżywczego, oliwa z oliwek extra virgin jest lepsza niż oliwa z oliwek virgin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Brainard JS., Biswas P., et al., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrante Database Syst Rev, 2018.
  • Hung PV., Phenolic compounds of cereals and their antioxidant capacity. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (1): 25-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.