Co się dzieje, gdy przechodzisz na dietę wegetariańską

Przejście na dietę wegetariańską niesie ze sobą szereg zmian. Jednak nie wszystkie są złe. Oto najważniejsze z nich i ich implikacje.
Co się dzieje, gdy przechodzisz na dietę wegetariańską
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Kiedy przechodzisz na dietę wegetariańską, w organizmie mogą zachodzić pewne pozytywne zmiany. Jednak prawda jest taka, że wiele osób ignoruje to i myśli o wegetarianizmie wyłącznie jako synonimie niedoboru żelaza.

Należy zauważyć, że niektóre zmiany są bardziej widoczne niż inne. Jednak po sześciu miesiącach często zauważa się oznaki poprawy, od utraty nadmiaru tłuszczu w okolicy brzucha po bardziej stabilne ciśnienie krwi.

Przejście z diety “wszystkożernej” na wegetariańską to nie koniec świata. W rzeczywistości dziś jej konsekwencje dla zdrowia stały się bardziej popularne. Jednak prawda jest taka, że ten rodzaj diety ma o wiele więcej korzyści niż się wydaje. Dzieje się tak szczególnie w przypadku osób, które prowadzą konsekwentny i zdrowy stylu życia.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kiedy przechodzisz na dietę wegetariańską…

Jeśli nie jesteś osobą, która bardzo lubi mięso czy ryby i nie spożywasz tych produktów zbyt często, przejście na dietę wegetariańską nie będzie dla Ciebie dużym wyzwaniem. W przeciwnym razie dobrym rozwiązaniem jest stopniowe zmniejszanie spożycia mięsa i ryb.

Na przykład możesz zacząć od zmniejszenia ilości czerwonego mięsa i zamiast tego spożywać tylko ryby i chude mięso. Potem najprawdopodobniej zaczniesz preferować tłuste i białe ryby. W końcu można całkowicie zrezygnować z ryb i rozpocząć odpowiednią dietę wegetariańską.

W 2003 roku na całym świecie ruszyła kampania pod nazwą Meatless Monday. Ma na celu pomóc ludziom ograniczyć spożycie mięsa lub je zmniejszyć i w ten sposób poprawić zdrowie. Kraje takie jak Belgia z zadowoleniem przyjęły tę inicjatywę. W rzeczywistości w maju 2009 r. Gandawa stała się pierwszym miastem, w którym odbyły się oficjalne dni wegetariańskie!

Jakie zmiany mogą zajść w twoim ciele, gdy przechodzisz na dietę wegetariańską

Przejście na dietę wegetariańską może wywołać szereg zmian w organizmie. Oto najczęstsze z nich:

1. Gdy przechodzisz na dietę wegetariańską mogą wystąpić zmiany w Twojej wadze

Według badań opublikowanych w Nutrition & Diabetes, po kilku miesiącach diety wegetariańskiej prawdopodobnie schudniesz. W większości przypadków to tylko kilka kilogramów, które zwykle mamy w nadmiarze.

Należy jednak pamiętać, że wbrew temu, co myśli wiele osób, dieta wegetariańska niekoniecznie jest zdrowsza lub mniej kaloryczna niż dieta “wszystkożerna”. Dzieje się tak, ponieważ można na niej spożywać smażone potrawy lub słodycze.

Dlatego są ludzie, którzy tracą na wadze. Jednak inni tyją, ponieważ mają tendencję do spożywania bardziej niezdrowej żywności. Robią to, aby zrekompensować apetyt wywołany zmianą diety. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy przestawiają się na wegetarianizm na sposób „zimnego indyka”, czyli z dnia na dzień.

Najlepszą opcją jest wykonanie badania krwi po kilku miesiącach od przejścia na dietę. Ważne jest również, aby się dobrze poinformować o najlepszych sposobach zaspokojenia nowych potrzeb żywieniowych.

W tym sensie regularne spożywanie owoców, warzyw i roślin strączkowych bez wątpienia przyniesie wiele korzyści w krótkim, średnim i długim okresie. Ponadto pomoże to również powstrzymać wszelkie oznaki anemii.

Dzięki odpowiedniej diecie wegetariańskiej będziesz w stanie utrzymać odpowiednie poziomy witaminy B12, które są zagrożone, gdy odstawiasz mięso i ryby. Ten składnik odżywczy można znaleźć na przykład w tofu lub serze.

2. Możesz mieć lepsze trawienie, gdy przechodzisz na dietę wegetariańską

Według badań opublikowanych w Nature Reviews, zwiększając spożycie pokarmów bogatych w błonnik (takich jak rośliny strączkowe, warzywa i warzywa), może poprawić się funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Tym samym dzięki takiemu odżywianiu następuje lepsze trawienie. Należy jednak zauważyć, że będzie to również zależeć od tego, jak dobrze jesteś nawodniona.

Niemniej, jak wskazuje czasopismo medyczne Tzu-chi, ten rodzaj diety ma wpływ na mikrobiotę jelitową, promując rozwój bardziej zróżnicowanych i stabilnych systemów mikrobiologicznych. Innymi słowy, przyjęcie tego rodzaju diety pomaga promować zróżnicowany ekosystem pożytecznych bakterii. To z kolei przynosi korzyści zarówno na poziomie przewodu pokarmowego, jak i dla ogólnego stanu zdrowia.

Chociaż żelazo jest obfite w mięsie, nadal można go uzyskać z warzyw w diecie wegetariańskiej.
Dieta wegetariańska może zapewnić niezliczone korzyści zdrowotne, jeśli przestrzegasz jej prawidłowo.

3. Zmiany w wynikach sportowych

W ciągu pierwszych kilku miesięcy najprawdopodobniej nie zauważysz znaczących zmian w swojej rutynie ćwiczeń aerobowych. Co więcej, nie powinien się zmieniać również Twój trening siłowy. W zasadzie możesz bez problemu podnosić te same ciężary i trenować z taką samą intensywnością.

Dopóki utrzymujesz dobre nawyki związane ze stylem życia, nie powinno dojść do żadnych negatywnych zmian w wynikach sportowych. Jednak po kilku miesiącach możesz zauważyć, że Twoja wydajność znacznie się poprawia, zwłaszcza podczas ćwiczeń cardio, takich jak bieganie.

Możesz nawet zauważyć, że twoje czasy spadają, a twoje tempo się poprawia. (Należy jednak pamiętać, że może to być również spowodowane ciągłością ćwiczeń, a nie tylko rodzajem diety!)

4. Będziesz mieć więcej energii

Kiedy przechodzisz na dietę wegetariańską, spożywasz więcej pokarmów zawierających witaminę B1 w sposób bardziej regularny. Są to między innymi soja, zboża czy owies. Substancja ta pomaga na co dzień czuć więcej energii, ponieważ bierze udział w metabolizmie węglowodanów.

przyjąć dietę wegetariańską

Czy dieta wegetariańska powoduje zmiany w Twoim życiu towarzyskim?

Nawet jeśli nikt w Twoim otoczeniu nie jest wegetarianinem, przejście na dietę wegetariańską nie musi wpływać na Twoje życie towarzyskie. Chociaż prawdą jest, że niektóre osób będą miały trudności ze zrozumieniem Twojej decyzji, ważne jest, aby zachować cierpliwość i tolerancyjną postawę.

Po przyjęciu diety wegetariańskiej wiele osób próbuje zrobić kolejny krok w kierunku diety wegańskiej. W takich przypadkach należy się dobrze poinformować o specyficznych potrzebach żywieniowych i oczywiście zachować zdrowe nawyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rao SSC., Rattanakovit K., Patcharatrakul T., Diagnosis and management of chronic constipation in adults. Nat Rev Gastroenterol Hepatol, 2016. 13 (5): 295-305.
  • Wong MW., Yi CH., Liu TT., Lei WY., et al., Impact of vegan diets on gut microbiota: an update on the clinical implications. Tzu Chi Med J, 2018. 30 (4): 200-203.
  • Kahleova H., Fleeman R., Hlozkova A., Holubkov R., et al., A plant based diet in overweight individuals in a 16 week randomized clinical trial: metabolic benefits of plant protein. Nutr Diabetes, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.