Pobranie krwi - dlaczego powinieneś wykonać je na czczo?
Pobranie krwi, według lekarzy i specjalistów, powinno być wykonane po poście trwającym przez co najmniej 8 godzin. Dokładny wymagany czas odstawienia pokarmów oraz ewentualne dodatkowe zalecenia omówimy w poniższym artykule.
Każdy z nas przynajmniej raz musiał wykonać badanie krwi. Do najczęściej zlecanych przez lekarzy markerów należą: morfologia z rozmazem, odczyn Biernackiego (OB), cholesterol i poziom glukozy. Ponadto, wielu pacjentów musi także zbadać poziom hormonów lub też niedobory obecnych w organizmie witamin.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Pobranie krwi – dlaczego powinieneś wykonać je na czczo?
badań medycznychstanie zdrowia
Pobranie krwi należy do rutynowego i podstawowego postępowania, w przypadku jakiejkolwiek interwencji medycznej. Na ogół pacjenci muszą pościć przed badaniami krwi przez co najmniej osiem godzin i, jeśli to możliwe, udać się na badanie jak najwcześniej rano.
Badania krwi są niezwykle pomocne w analizie różnych parametrów dotyczących ciała ludzkiego.
Lekarze często zlecają określone testy, aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie rozpoznania danej choroby. Do najczęściej zlecanych badań rutynowych należą poziom glukozy i cholesterolu lub morfologia krwi z rozmazem.
W poniższym artykule opiszemy ci, dlaczego pacjenci powinni bezwzględnie pościć przed badaniami krwi.
Innymi słowy, dowiesz się dlaczego tak ważne jest, aby powstrzymać się od jedzenia i picia napojów innych niż woda, na przynajmniej osiem godzin przed zabiegiem. Poniższe informacje przydadzą ci się do uzyskania jak najbardziej adekwatnych wyników z twoich badań.
Dlaczego warto wykonywać regularne badanie krwi?
Badania krwi polegają na pobraniu krwi żylnej od pacjenta i analizie próbki w laboratorium pod kątem danego parametru. Pozwalają lekarzom badać wiele różnych aspektów ciała, w celu uzyskania informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Jednocześnie informacja może rzucić światło na stan konkretnego narządu- nerek, wątroby czy też tarczycy.
Ogólnie badania krwi obejmują morfologię. Pomaga ona określić stężenie każdego z typów komórek we krwi. Są to między innymi krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi. Co więcej, dokładna morfologia z rozmazem pozwala na obserwację kształtu tych komórek pod mikroskopem, aby upewnić się, że mają one prawidłowy kształt.
Regularne badania krwi pozwalają też na analizę potrzebnych lekarzowi wartości biochemicznych. Na przykład: poziom glukozy, witamin lub żelaza we krwi człowieka. W tej grupie wartości możemy również wymienić cholesterol, trójglicerydy, hormony tarczycowe, mocznik itp. Zazwyczaj zleca je lekarz specjalista.
Przeczytaj także: Wielomocz nocny i jego leczenie
Wszystkie te parametry są niezbędnymi narzędziami do oznaczania i wykrywania niektórych chorób. Na przykład, wartości hormonów tarczycy pomagają ujawnić niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Poziom żelaza i ferrytyny może pomóc lekarzom w zdiagnozowaniu anemii i stopnia zaawansowania niedokrwistości.
Co więcej, badania krwi mogą pomóc nawet w przypadku możliwości wystąpienia niektórych rodzajów guzów, nowotworów lub zmian w pracy serca. Wiele zmian w ciele może działać poprzez uwalnianie pewnych substancji chemicznych, które można znaleźć w trakcie badania w krwiobiegu.
Dlaczego ważne jest, aby pościć przed badaniami krwi?
powstające metabolity i substancje wchłaniane do krwi mogą zaburzać odczyt pewnych parametrów.
Jednak to, czy pacjent musi pościć i jak długo, w rzeczywistości zależy od tego, jakie testy będą miały miejsce. Na przykład, jeśli lekarz zamówił tylko morfologię krwi, post może nie być konieczny. Jednak w przypadku poziomu glukozy dorośli muszą pościć co najmniej osiem godzin, a dzieci co najmniej trzy godziny przed wykonaniem badania.
Koniecznie należy jednak upewnić się co do tego czasu w laboratorium lub skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Przeczytaj także: Skóra reaktywna: przyczyny i zabiegi
Jednocześnie, w przypadku analizy czynności tarczycy zazwyczaj wystarczy czterogodzinny post. Jeśli chodzi o poziom cholesterolu i triglicerydów, lekarze mogą zalecać post nawet do 12 godzin.
Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, są przyjmowane leki. Niektóre leki, podobnie jak żywność, mogą zmieniać wartości pewnych parametrów we krwi. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub swoją przychodnią, która doradzi ci, czy należy przerwać przyjmowanie leków, czy też nie.
Post przed badaniami krwi oraz długość jego trwania zależy od konkretnych badań.
Pobranie krwi – o czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Pracownicy służby zdrowia zwykle zalecają poważne podejście do badania krwi. Jego wyniki mogą kształtować przyszłość twojego leczenia i suplementacji. Przede wszystkim należy unikać palenia tytoniu i przyjmowania jakichkolwiek substancji odurzających i alkoholi tuż przed wykonaniem badań krwi.
Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczny wpływ na poziomy parametrów ( takich jak glukoza i cholesterol) we krwi.
Możesz napić się kilka łyków wody mineralnej, aby ugasić pragnienie. Jednak picie napojów alkoholowych, słodzonych, lub też gazowanych przed badaniami krwi jest surowo zabronione. Powinieneś także unikać intensywnych ćwiczeń dzień wcześniej, ponieważ może to zmienić niektóre markery, takie jak poziom cholesterolu i hormonów.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zawsze skonsultować się z lekarzem i poprosić o szczegółowe instrukcje dotyczące konkretnego przypadku. Jak już wspomnieliśmy, niektórzy pacjenci mogą potrzebować dłuższej przerwy od leków na receptę, podczas gdy inni nie muszą jej robić.
Dlatego najlepiej omówić to osobiście z lekarzem lub w laboratorium przyjmującym krew do badania.
To może Cię zainteresować ...