Normalny poziom glukozy u dzieci

Normalny poziom glukozy u dzieci
Elisa Martin Cano

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Elisa Martin Cano.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Utrzymać odpowiedni poziom glukozy u dzieci jest podstawą dla ich prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Co jeszcze powinniśmy o tym wiedzieć? W tym artykule szczegółowo to opisujemy.

Poziom glukozy u dzieci jest zagadnieniem wymagającym szczególnej uwagi. Jak wielu wie wszyscy używamy glukozy jako źródła energii. Dlatego spożywamy różne formy cukru, które organizm rozkłada na glukozę, która przechodzi do krwi i jest wykorzystywana przez komórki.

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci poziomy glukozy istnieją pewne normy poziomów glukozy, które zapewniają, że wszystko działa tak, jak powinno. Co powinniśmy o tym wiedzieć? W tym artykule szczegółowo to opisujemy.

Czym jest glukoza we krwi?

Glukoza we krwi jest miarą poziomu glukozy we krwi. Jak już wspominaliśmy spożywamy cukry wraz z żywnością w różnych, bardziej złożonych formach, takich jak na przykład fruktoza lub sacharoza.

Dzięki trawieniu przekształcamy te złożone cukry w prostsze substancje, takie jak glukoza. W ten sposób glukoza przedostaje się do krwi, przez którą krąży w sposób ciągły, dopóki komórki nie wchłoną jej do wykorzystania jako źródło energii.

Różne cukry

Glukoza jest źródłem energii dla organizmu. Gdy komórki absorbują tę substancję z krwi, przekształcają ją w procesie metabolicznym znanym jako cykl Krebsa w ATP. Cząsteczkę, którą wykorzystają w pozostałych procesach fizjologicznych, które przeprowadzają.

Dlatego glukoza jest niezbędną substancją do funkcjonowania całego organizmu. Gdy we krwi występuje nadmiar glukozy, można ją przechowywać jako glikogen w wątrobie. Rezerwy te są aktywowane, gdy organizm potrzebuje dodatkowej ilości glukozy, na przykład podczas ćwiczeń.

Jakie znaczenie mają wartości glukozy?

Będąc tak ważną substancją dla funkcji ludzkiego ciała ważne jest, aby utrzymywać jej poziomy w zakresie normalnych wartości. Zapewni to, że organizm ma glukozę potrzebną do wykonywania wszystkich swoich funkcji.

Co więcej, u dzieci jest to jeszcze ważniejsze. W okresie wzrostu zużywają więcej energii niż dorośli. Odpowiednie poziomy glukozy są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Poziom glukozy jest różny u różnych ludzi w ciągu dnia i w różnych okolicznościach. Na przykład podczas ćwiczeń, stresu lub w zależności od rodzaju spożywanego jedzenia.

Jakie są normalne poziomy glukozy u dzieci?

Zwykle mierzymy glukozę z próbki krwi. Ten pomiar można zrobić o różnych porach dnia, dla których będziemy mieć różne wartości odniesienia.

Zwykle glukozę mierzy się na czczo, to znaczy co najmniej po 8 godzinach bez jedzenia. Jest to znane jako “glikemia podstawowa” i to ona dostarczy nam najwięcej informacji na temat zarządzania glukozą u danej osoby.

Wartości uważane za normalne u dzieci są zwykle niższe niż te, które przyjmujemy za normalne u dorosłych. Zatem w różnych momentach, w których można zmierzyć poziom glukozy we krwi normalne pomiary u dzieci to:

  • Podstawowy poziom glukozy we krwi (na czczo): 70–110 g/dl
  • Stężenie glukozy we krwi przed posiłkiem (bezpośrednio po jedzeniu): mniej niż 130 g/dl
  • Poziom glukozy we krwi 2 godziny po spożyciu: mniej niż 100 g / dl
Cukrzyca u dzieci
Aby poznać poziom glukozy u dzieci konieczne jest pobranie próbki krwi.

Niski poziom glukozy u dzieci

Niski poziom glukozy we krwi, znany jako hipoglikemia, może być spowodowany niskim spożyciem cukru, a nawet niedożywieniem dziecka. Jeśli poziom glukozy jest niski przez dłuższy czas może to wpłynąć na prawidłowy rozwój. Ponadto może powodować zawroty głowy i omdlenia, gdy organizm potrzebuje więcej glukozy.

Wysoki poziom glukozy u dzieci

W niektórych momentach poziom glukozy może być wysoki, na przykład po wcześniejszym spożyciu pokarmu z wieloma cukrami. Wysokie poziomy glukozy są znane jako hiperglikemia. Jeśli jest to powtarzający się problem może wskazywać, że styl życia dziecka jest nieodpowiedni.

Oznacza to, że prowadzi siedzący tryb życia lub dieta opiera się na pokarmach ze zbyt dużą zawartością cukrów. Podobnie wysoki poziom glukozy u dzieci może wskazywać, że małoletni cierpi na cukrzycę typu I. Aby to potwierdzić konieczne będą dodatkowe badania wykonane przez specjalistę.

Normalny poziom glukozy u dzieci: co powinno wiedzieć?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Lekarz przeprowadzi kontrolę stężenia glukozy, która jego zdaniem jest odpowiednia do wieku i stanu każdego dziecka.

Jednak jeśli zauważymy jakikolwiek znak, który może wskazywać, że ​​poziom glukozy u dziecka nie jest taki, jaki powinien być, powinniśmy udać się do specjalisty, który zdecyduje o następnych krokach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.