Cukier brązowy: czy jest lepszy od cukru białego?

Cukier brązowy: czy jest lepszy od cukru białego?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule wytłumaczymy dlaczego cukier brązowy i cukier biały to praktycznie to samo. Wyjaśnimy także, w jaki sposób oba rodzaje cukru wpływają na nasze mózgi.

W ostatnich latach biały cukier na stole zaczęły zastępować inne substancje, które teoretycznie wydają nam się zdrowsze. Jedna z nich to cukier brązowy. Ale czy rzeczywiście jest on lepszy dla naszego zdrowia niż cukier biały?

Cukier brązowy jest w rzeczywistości bardzo podobny do standardowego cukru stołowego. Po prostu jest odrobinę mniej przetworzony. Ma praktycznie takie same właściwości co cukier biały, a wpływ, jaki wywiera na zdrowie organizmu, jest w większości taki sam. Dlatego też wcale nie jest zdrowszy od białego cukru.

Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj cukru zawiera odrobinę więcej błonnika, ale to wcale nie oznacza, że jest on lepszy od cukru białego. Ilość błonnika, jaką w nim znajdziesz, jest o wiele niższa niż w innych produktach spożywczych. Co więcej, indeks glikemiczny i odpowiedź trzustki są niezwykle podobne do tych, które pojawiają się w przypadku cukru białego.

Cukier brązowy i biały w przemyśle spożywczym

Cukier to jeden z niezwykle często używanych produktów w przemyśle spożywczym. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, co sprawia, że zwiększa przydatność do spożycia innych potraw. Poza tym może poprawić również właściwości organoleptyczne, dzięki czemu produkty spożywcze wydają się bardziej atrakcyjne.

Cukier biały i brązowy

Z drugiej strony spożywanie cukru wiąże się z rozwojem wielu poważnych chorób, między innymi cukrzycy i nowotworów. W ostatnich latach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zarekomendowała ograniczenie jego ilości w diecie, aby zmniejszyć częstotliwość występowania otyłości.

Jeden z problemów, jakie wywołuje regularne dodawanie jakichkolwiek odmian cukru do najróżniejszych produktów spożywczych, to uzależnienie od jego spożycia. Chociaż cukier można jeść od czasu do czasu jeśli prowadzi się zdrowy i aktywny tryb życia, to w ostatnich latach stał się jedną z najczęściej spożywanych substancji na świecie.

Nazwa nie ma znaczenia: cukier brązowy to dalej cukier

W dzisiejszych czasach, po wielu kampaniach społecznych podnoszących świadomość odnoście naszego spożycia cukru, możemy znaleźć cukier ukryty pod wieloma różnymi nazwami. Jednak w rzeczywistości jest to ten sam składnik.

Cukier to główny składnik takich produktów jak cukier brązowy, cukier trzcinowy, miód i cukier kokosowy. Chociaż wszystkie z nich wywierają podobny wpływ na nasze organizmy, producenci próbują promować je jako zgoła różne produkty spożywcze. Dlatego też warto zmniejszyć spożycie wszystkich rodzajów cukru.

Zamiast tego powinnaś zwiększyć spożycie węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym oraz pokarmów bogatych w błonnik, aby zadbać o zdrowie jelit. Oprócz tego warto również spożywać więcej kluczowych kwasów tłuszczowych, oczywiście zawsze biorąc pod uwagę swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Kolejny sposób na zmniejszenie spożycia cukru to stosowanie sztucznych słodzików. Jednak nie powinnaś ich nadużywać. Są one zazwyczaj testowane w laboratoriach, ale mimo tego eksperci nadal nie znają wszystkich skutków związanych z ich długoterminowym stosowaniem.

Spożywasz za dużo cukru? Wypróbuj post przerywany

Post przerywany to jeden z trendów dietetycznych, który zyskuje coraz większą popularność pośród osób pragnących zrzucić parę kilogramów i zapobiec pojawieniu się cukrzycy. Niektórzy wierzą, że stosując post przerywany będziesz w stanie poprawić swoją insulinooporność, którą wywołuje spożywanie cukru w dużych ilościach.

Cukier brązowy w kostkach
Przemysł spożywczy wykorzystuje cukier do różnych celów. To dodatek, który znajduje się w wielu produktach, o czym często nie mamy nawet pojęcia.

Obecnie, ze względów praktycznych, najczęściej stosuje się post przerywany 16:8. Polega na poszczeniu przez 16 godzin na dobę. W tym okresie dochodzi do aktywacji szlaków metabolicznych AMPK, które są odpowiedzialne za procesy kataboliczne oraz produkcję energii ze spalania tłuszczów.

Dlatego też post może pomagać niektórym osobom pozbyć się nadmiaru kilogramów. Oprócz tego znacząco zmniejsza liczbę kalorii spożywanych w ciągu tygodnia. Jednak przed rozpoczęciem tego rodzaju diety należy poznać jej założenia i ryzyka z nią związane. W tym celu warto zasięgnąć opinii lekarza i dietetyka.

Podsumowanie: czy cukier brązowy jest lepszy od cukru białego?

Fakt, że firmy z branży spożywczej starają się nam sprzedać ten sam produkt po różnymi postaciami, wcale nie zmienia jego jakości. Cukier brązowy bardzo przypomina cukier biały. Oznacza to, że nie powinniśmy spożywać go w zbyt dużych ilościach. Ograniczając jego ilość będziesz w stanie uchronić się przed problemami związanymi z otyłością i wczesnym rozwojem poważnych chorób.

Ciekawy sposób na walkę ze spożyciem cukru to stosowanie sztucznych słodzików. Jednak zawsze powinnaś zachować umiar. Kolejny pomysł to stosowanie postu przerywanego. Eksperci zgadzają się, że praktycznie każdy sposób, który zmniejsza ilość cukru obecnego w naszej diecie, jest wart wypróbowania.

To może Cię zainteresować ...
Jak cukier wpływa na organizm?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak cukier wpływa na organizm?

Mimo, że jedzenie słodyczy daje dużo przyjemności, jednak musimy wiedzieć, że cukier nie wpływa korzystnie na organizm. Dowiedz się, jakie wyrządza...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Patterson RE., Sears DD., Metabolic effects of intermittent fasting. Annu Rev Nutr, 2017. 37: 371-393.

  • Mattson MP., Longo VD., Harvie M., Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev, 2017. 39: 46-58.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.