Czerwone wino: 8 korzyści z jego picia

Czerwone wino może wykazywać się bardzo cennymi właściwościami biorąc pod uwagę zdrowie naszego serca. Może także pomóc nam w uniknięciu różnego rodzaju nowotworów. Z tego też powodu powinniśmy pić przynajmniej jedną lampkę wina na tydzień.
Czerwone wino: 8 korzyści z jego picia

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czerwone wino ma naprawdę wiele zalet. Obejmują one całą gamę właściwości, począwszy od kontrolowania stopnia nadciśnienia tętniczego, aż do zapobiegania demencji.

Na szczęście czerwone wino jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie, a jego picie stanowi w wielu krajach nawet rodzaj uświęconej tradycji.

Czerwone wino może na przykład pomóc utrzymać stałą wagę pod kontrolą. Jest w stanie korzystnie wpłynąć na utrzymanie niskiego poziomu „złego:” cholesterolu (LDL).

Wszystkie te informacje powinny wzbudzić u Ciebie myśli sugerujące, że dobrze jest wypić lampkę wina do posiłku, co przełoży się na całkiem spore korzyści dla Twojego zdrowia.

Ale jeśli jeszcze nie czujesz się przekonany co do tego stwierdzenia, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu. Zamierzamy w nim przedstawić Ci osiem najbardziej wymiernych efektów, jakie czerwone wino wywiera na kondycję Twojego organizmu.

1. Czerwone wino korzystnie wpływa na Twoje arterie

Czerwone wino wypijane w ilości już tylko jednej lampki dziennie może zapobiec tworzeniu się zatorów w tętnicach i zjawisku twardnienia ich ścianek. Jest to możliwe dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy zawartych w tym popularnym napoju.

Czerwone wino pomaga także na niektóre inne schorzenia, a także oferuje takie właściwości, jak:

  • Poprawa stopnia ukrwienia skóry i narządów ciała
  • Lepsze regulowanie rytmu Twojego serca
  • Zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów krwi spowodowane bezczynnością lub siedzącym trybem życia

Niemniej jednak powinieneś mieć na uwadze to, że regularne picie czerwonego wina nie daje Ci automatycznie licencji na prowadzenie siedzącego i nieaktywnego trybu życia.

Należy jednak pić umiarkowane ilości tego napoju. Rutyna dnia codziennego powinna również obejmować odpowiednio dobrane do Twojego wieku i kondycji ćwiczenia fizyczne. W ten sposób pomożesz swoim tętnicom pozostać w jak najlepszym stanie przez długie lata.

2. Pomaga kontrolować Twoją wagę

Czerwone wino współpracuje ściśle z genem, który opóźnia tworzenie się nowych komórek tłuszczowych. Ale wypicie jednej lampki tego popularnego napoju ma również dodatkowe działanie.

Pomaga on naszemu organizmowi metabolizować zawartość komórek tłuszczowych, które już mamy w naszym ciele, eliminując je krok po kroku. A to rzecz jasna przekłada się na zauważalną poprawę figury.

Najlepszą rzeczą jaką można zrobić, aby uzyskać ten efekt jest picie niewielkich ilości wina każdego kolejnego dnia.

Ale pamiętaj, że jego ilość przekraczająca jedną lampkę dziennie będzie działać zupełnie odwrotnie – okaże się wręcz szkodliwa dla organizmu. Zaleca się również picie wina powoli i pewnych odstępach czasu. W ten sposób organizm może je łatwiej strawić, wyeliminować znajdujący się w składzie wina alkohol i lepiej wykorzystać cenne właściwości napoju.

3. Pomaga zwalczyć uczucie zmęczenia

Czerwone wino wytwarzane jest z winogron, zarówno ich miąższu, jak i skórki tych winogron. Oba te składniki zawierają spore ilości resweratrolu. Ten związek chemiczny jest dobrym sojusznikiem pomagającym skutecznie uniknąć uczucia zmęczenia.

Zmęczenie

W umiarkowanych dawkach czerwone wino może mieć efekt podobny do napojów energetycznych., jednak znacznie słabszy (raczej orzeźwiający, niż pobudzający), za to utrzymujący się dłużej i łagodniej zanikający. A oto niektóre z najciekawszych dodatkowych właściwości, jakie może zapewnić dostarczenie resweratrolu do organizmu:

  • Sprawniejsze funkcjonowanie układu pokarmowego
  • Wydajniejsza produkcja niezbędnych substancji chemicznych w Twoim organizmie
  • Stymulowanie procesów katabolicznych, czyli rozpadu złożonych cząsteczek

4. Korzystnie wpływa na zdrowie Twoich ust

Czy często miewasz ból gardła? Czy Twoje dziąsła mają tendencję do krwawienia? Czerwone wino może Ci pomóc w zapobieganiu rozwojowi szkodliwych i niebezpiecznych bakterii w jamie ustnej.

Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do mikroorganizmów związanych z występowaniem chorób takich, jak próchnica i angina (wywoływana głównie przez bakterie streptococcus pyogenes). Jest to grupa bakterii, która jest odpowiedzialna za większość problemów z gardłem.

Czerwone wino to również świetny napój pozwalający na rozluźnienie mięśni gardła. Z tego też powodu nie powinno od tej pory już dziwić Cię to, że wielu piosenkarzy i artystów scenicznych ma w zwyczaju wypijać lampkę wina tuż przed występem.

Szczególnie korzystnie wpływa to na osoby odczuwające tremę przed wyjściem na scenę.

Wielu z takich artystów estradowych zgadza się, że wino zapewnia także świetny efekt relaksu dla gardła. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy mają zamiar prowadzić występ lub przemawiać przez długi czas.

5. Wpływa stymulująco na proces wytwarzania endorfiny

Lampka wina towarzyszący ulubionemu posiłkowi może stymulować produkcję endorfin w Twoim organizmie. Substancja ta jest potocznie zwana „hormonem szczęścia”. Wpływa ona na poczucie relaksu całego ciała i wywołuje u Ciebie dobry nastrój.

Z tego też powodu zaleca się picie czerwonego wina dni przed różnego rodzaju stresującymi sytuacjami i wydarzeniami.

Endorfiny

Pozwoli Ci to łatwiej przetrwać takie momenty i pozostawi na dodatek u Ciebie uczucie swobody – czyli czegoś zupełnie przeciwnego, niż mogłeś się spodziewać przed daną sytuacją stresową.

6. Pozwala oczyścić Twoje podniebienie

Dzięki swoim właściwościom ściągającym czerwone wino okazuje się także być niezwykle przydane w przypadku zranień, konieczności powstrzymania krwawienia, ma także działanie przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach może zapewnić także efekt oczyszczenia Twojego podniebienia.

Czerwone wino może pomóc Ci szybciej i sprawniej wchłonąć składniki odżywcze ze spożywanych produktów żywnościowych. Może również zmniejszyć Twój apetyt na jedzenie tłustych mięs. To dlatego, że już w małych ilościach i wkrótce po wypiciu zapewnia uczucie sytości.

7. Wpływa na obniżenie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory

Przeciwutleniacze występujące w dużych ilościach w czerwonym winie mogą zablokować wzrost komórek, które powodują między innymi nowotwory piersi i płuc.

Resweratrol działa jako wykrywacz zbyt wysokich poziomów estrogenu, zarazem pełniąc rolę mechanizmu ograniczającego jego wysokość u kobiet. To pomaga kobietom znacząco zredukować prawdopodobieństwa rozwinięcia się u nich tkanek nowotworowych.

Nie twierdzimy tutaj rzecz jasna tego, że picie dużych ilości wina pomoże Ci uniknąć wszystkich tych problemów. Jednakże wykazano wielokrotnie, że czerwone wino naprawdę ma korzystne właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych.

Warto więc zaplanować sobie picie co najmniej jednej lampki czerwonego wina tygodniowo. W ten sposób można wykorzystać wszystkie korzyści, jakie zapewnia ten napój.

8. Pozwala uniknąć infekcji dróg moczowych

Czerwone wino zmniejsza ilość bakterii, które przyklejają się do ścianek nerek i pęcherza moczowego. Efekt ten związany jest także z opisywanymi już uprzednio właściwościami przeciwutleniającymi i ściągającymi, z których napój ten słynie.

Infekcja dróg moczowych

Ponadto wino optymalizuje wydajność tych niezbędnych organów Twojego organizmu działając w pewnym sensie jako stymulator ich funkcji filtrujących.

Wypracuj u siebie zwyczaj wypijania lampki wina

Jeśli picie czerwonego wina nie stanowiło do tej pory części Twojej diety, to dobrym pomysłem będzie dodanie go do swojej listy ulubionych potraw i napojów.

Wiele osób zaczyna pić czerwone wino, aby móc rozkoszować się w pełni jego smakiem i aromatem. Na szczęście na rynku dostępny jest naprawdę ogromny wybór win, które bez wątpienia zadowolą każdego smakosza. Wypróbuj je i znajdź te gatunki, które lubisz najbardziej.

Lampka wina

Inną opcją jest zjedzenie deseru, który wykorzystuje wino w charakterze jednego ze składników. Pomoże Ci to zmniejszyć intensywność aromatu wina, co jest szczególnie przydatne, jeśli należysz do osób, dla których jest to cecha zniechęcająca je do picia wina.

Dzięki opcji z deserem, nadal będziesz w stanie uzyskać wszystkie korzyści oferowane przez ten napój.

Tylko pamiętaj, aby nie jeść przy tej okazji zbyt dużo cukru!

Twoje zdrowie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.