Skóra reaktywna: przyczyny i zabiegi

Skóra reaktywna: przyczyny i zabiegi
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Skóra reaktywna objawia się zaczerwienieniem, suchością, podrażnieniem i innymi dolegliwościami, które można pomylić z różnymi stanami skóry. Co to za choroba? Jak należy ją leczyć?

Skóra reaktywna to mniej lub bardziej powszechny problem związany z nadmierną wrażliwością na różne czynniki. Ten stan objawia się zaczerwienieniem, suchością lub podrażnieniami, które pojawiają się nagle, wiele razy bez znajomości przyczyny.

Zjawisko to występuje częściej u kobiet i szacuje się, że może pojawić się u co trzeciej kobiety. Niektóre mają tak częste objawy, że w końcu interpretują je jako „normalne”, chociaż tak nie jest. W rzeczywistości wielu dermatologów ma również problemy z klasyfikacją tego typu skóry.

Reaktywność skóry jest używana z różnymi wyrażeniami, takimi jak między innymi „skóra wrażliwa”, „skóra nietolerancyjna” lub „skóra drażliwa”, ale nazwy te nie są precyzyjne. Nie jest to choroba sama w sobie, ale jest to problem powodujący dyskomfort i wpływający na wygląd. Z czym się wiąże? Jak powinniśmy ją pielęgnować, by kontrolować jej objawy?

Skóra reaktywna – jak wygląda?

Jeszcze jakiś czas temu mówiono przede wszystkim o „wrażliwej skórze”. Jednak dermatolodzy uważają, że dokładniejszy termin to  skóra reaktywna. Jest to określane rodzaju skóry, w którym występują nieprzyjemne problemy, takie jak pieczenie, swędzenie, ból lub kłucie spowodowane czymś, co nie powinno powodować tej reakcji.

W szczególności reaktywność skóry występuje tylko wtedy, gdy nie ma patologii, która mogłaby wyjaśnić zmiany w skórze. W tym przypadku nie ma alergii na konkretną substancję ani agresywnego środka, takiego jak na przykład drażniące mydło, które mogłyby wyjaśnić objawy.

Inną cechą charakterystyczną tego stanu jest to, że na ogół występuje sporadycznie, to znaczy objawy pojawiają się i znikają. Często jej wyzwalaczem jest używanie niektórych kosmetyków.

Choroby skórne

Reaktywność skóry to stan charakteryzujący się podrażnieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem i innymi dolegliwościami spowodowanymi określonymi czynnikami.

Przyczyny

Nawet nauka nie rozumie powodów, dla których istnieje reaktywna skóra. Istnieją jednak trzy hipotezy, które mogłyby wyjaśnić to zjawisko. Opisujemy je szczegółowo poniżej.

  • Hipoteza naskórka. Stwierdza, że ​​bariera skórna znajdująca się w naskórku jest uszkodzona. Dlatego nie może odpowiednio chronić przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Hipoteza biochemiczna. Wskazuje, że w tych przypadkach występują anomalie w kanałach zwanych TRP (transient receptor potential channels). Znajdują się one w najbardziej zewnętrznej części komórek naskórka i zakończeniach nerwowych.
  • Hipoteza neurogenna. Wskazuje, że osoby z reaktywną skórą mają mniej wewnątrznaskórkowych włókien nerwowych. Podobnie wykazują większe uwalnianie mediatorów stanu zapalnego.

Z drugiej strony ustalono, że istnieją pewne środki, które wyzwalają reaktywność skóry. Wśród nich znajdujemy:

  • Niewłaściwe używanie kosmetyków.
  • Ciągła ekspozycja na niektóre chemikalia.
  • Zanieczyszczenie środowiska.
  • Obróbka z użyciem ciepła lub promieniowania.
  • Ekstremalne temperatury.
  • Niektóre leki.
  • Stres.
  • Brak snu.
  • Niska wilgotność.
  • Alkohol.
  • Pikantne lub bardzo ostre potrawy.
Dermatolog z kobietą

Niewłaściwe używanie kosmetyków, kontakt z niektórymi chemikaliami lub stres mogą być wyzwalaczami reaktywności skóry.

Skóra reaktywna – jak o nią dbać?

Osoby z tym schorzeniem muszą bardzo uważać na stosowane przez siebie produkty. Najbardziej wskazana jest konsultacja dermatologiczna, aby specjalista wskazał specyficzne produkty dla danego przypadku.

Ważne jest, aby wprowadzić pewne zmiany w swojej rutynie, takie jak lepsze oczyszczanie i nawilżenie skóry. Konieczne jest również używanie kremów przeciwsłonecznych co dwie lub trzy godziny.

Z drugiej strony należy unikać kosmetyków, które zawierają związki o działaniu drażniącym, takie jak m.in. propilenglicol, TCA czy AHA, alkohol. Nie zaleca się stosowania kremów nawilżających z retinoidami i hydroksykwasami, produktów przeciwstarzeniowych i silnie złuszczających.

W celu oczyszczenia i nawilżenia zaleca się stosowanie balsamów i mleczek zamiast innych produktów. Powinny być nakładane poprzez delikatny dotyk, a nie tarcie.

Reaktywność skóry: o czym musimy pamiętać?

Leczenie skóry reaktywnej jest złożone, podobnie jak diagnoza. Pierwszą rzeczą jest wykluczenie innych możliwych przyczyn. A następnie określenie produktów, które są najbardziej korzystne dla każdego pacjenta. Jak również tych, które mają na niego największy negatywny wpływ.

Czasami lekarz stosuje leki, które są często stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry i które okazały się skuteczne w niektórych przypadkach reaktywnej skóry. W każdym razie najważniejsze jest to, aby osoby, które mają ten problem utrzymywały skórę nawilżona.

Nie tylko poprzez stosowanie kremu nawilżającego, ale także poprzez spożywanie dużej ilości wody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Farage MA. The Prevalence of Sensitive Skin. Front Med (Lausanne). 2019;6:98. Published 2019 May 17. doi:10.3389/fmed.2019.00098
  • Misery L. Peaux sensibles, peaux réactives [Sensitive skin, reactive skin]. Ann Dermatol Venereol. 2019;146(8-9):585‐591. doi:10.1016/j.annder.2019.05.007
  • Caterina MJ, Pang Z. TRP Channels in Skin Biology and Pathophysiology. Pharmaceuticals (Basel). 2016;9(4):77. Published 2016 Dec 14. doi:10.3390/ph9040077
  • Son JY, Jung MH, Koh KW, et al. Changes in skin reactivity and associated factors in patients sensitized to house dust mites after 1 year of allergen-specific immunotherapy. Asia Pac Allergy. 2017;7(2):82‐91. doi:10.5415/apallergy.2017.7.2.82
  • Kitson N, Thewalt JL. Hypothesis: the epidermal permeability barrier is a porous medium. Acta Derm Venereol Suppl (Stockh). 2000;208:12‐15. doi:10.1080/000155500750042808
  • Bárcenas, A. P. L., Arenas Guzmán, R., Vega Memije, M. E., Castrillón Rivera, L. E., & Palma Ramos, A. (2008). Identificación de células y mediadores inflamatorios en lesiones de pacientes con diagnóstico de micetoma. Dermatología Revista Mexicana, 52(6), 247-253.
  • Muizzuddin N, Marenus KD, Maes DH. Factors defining sensitive skin and its treatment. Am J Contact Dermat. 1998;9(3):170‐175.
  • Taberner, J. E., Rodríguez, R. S., & Tapia, A. G. (2011). La piel sensible. Más dermatología, (13), 4-13.
  • Akaishi S, Ogawa R, Hyakusoku H. Keloid and hypertrophic scar: neurogenic inflammation hypotheses. Med Hypotheses. 2008;71(1):32‐38. doi:10.1016/j.mehy.2008.01.032

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.