Pielęgnacja skóry i techniki odmładzające - wywiad z R. Gil Redondo

Dermatolog Rocío Gil Redondo w najnowszym wywiadzie opowiedziała nam o najnowszych technikach odmładzania skóry i zdrowych nawykach pielęgnacyjnych. O czym powinniśmy pamiętać? Co warto dodać do swojej rutynowej pielęgnacji? 
Pielęgnacja skóry i techniki odmładzające - wywiad z R. Gil Redondo
Rocío Gil Redondo

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Rocío Gil Redondo.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Skóra jest największym organem naszego organizmu. Niemal dwa metry długości, o bardzo konkretnych zadaniach: ochrony przed słońcem, temperaturą, bakteriami i utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia ciała. Dlatego tak ważna jest należyta pielęgnacja skóry. O tym i o najnowszych technikach odmładzających skórę opowiedziała nam dziś dermatolog R. Gil Redondo.

Skóra pozwala nam odczuwać, doświadczać. Jest to przewodnik naszych doznań i zmysłów. Nie zapominajmy więc, że wymaga odpowiedniej opieki. Jej pielęgnacja jest ważna zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody.

Wszyscy marzymy przecież o doskonałej i nieskazitelnej skórze. Jej zdrowy wygląd jest synonimem piękna. Dlatego nieustannie poszukujemy najnowszych, skutecznych zabiegów, aby zachować jej młodość, elastyczność i blask. Jej potencjał i znacznie wykraczają jednak poza fizyczną powierzchowność.

Pielęgnacja skóry i jej znaczenie w organizmie

Istnieje cała masa schorzeń i chorób dotykających skóry. Wymienić możemy choćby: atopowe czy łojotokowe zapalenia skóry, trądzik różowaty i jego przejawy. Dotyczą znacznej części społeczeństwa i wymagają odpowiedniej uwagi. Przede wszystkim wymagają też prewencji.

Opieka dermatologiczna oznacza przede wszystkim ochronę i zapobieganie. Nie wolno nam zapominać, że ekspozycja na słońce jest jednym z naszych najgorszych wrogów. Rak skóry i przedwczesne starzenie się skóry są ściśle związane z naszą codziennością i złymi nawykami.

Pielęgnacja skóry pod oczami

Piękna skóra to zdrowa skóra. Opiekując się nią i poświęcając jej należytą uwagę – dbamy też o swoje zdrowie. Ważne jest też słuchanie rad znakomitych specjalistów.

Dlatego przedstawiamy Wam rozmowę z doktor Rocío Gil Redondo, dermatolożką, która przybliża nam świat skóry i jej potrzeb. Dowiemy się, co oznacza pielęgnacja skóry i jakie techniki odmładzające są godne naszej uwagi. 

“Słońce jest jedną z głównych przyczyn szybkiego starzenia się skóry. Powoduje utratę elastyczności skóry, zmarszczki, niechciane przebarwienia i choroby. Wymienić można melasmę, czyli ostudę, czy choćby poszerzenia naczyń krwionośnych, szczególnie w okolicach szyi i dekoltu.”

-Dr. Gil Redondo-Gil Redondo-

Wywiad z Rocío Gil Redondo: pielęgnacja skóry zgodnie z jej potrzebami

Dr Gil Redondo ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie w Alcalá, na specjalności: dermatologia w Szpitalu Uniwersyteckim w Guadalajara. Pracuje w kilku ośrodkach medycznych oraz prowadzi kursy i występuje na ważnych międzynarodowych konferencjach.

Z jej doświadczenia wynika, że w sprawach dermatologicznych nie istnieją magiczne środki zaradcze. Niezależnie od tego, czy chodzi o trądzik czy inne schorzenia, najistotniejsze w większości przypadków jest posiadanie odpowiedniej kultury pielęgnacji skóry.

Ochrona przed słońcem, rytuały oczyszczania skóry lub stosowanie odpowiednich kosmetyków. Nie powinniśmy zapominać o tych kilku ważnych aspektach. 

Dermatolodzy mają też często do czynienia z patologiami przedrakowymi. Niezwykle istotne są regularne kontrole u dermatologa, właśnie pod tym kątem. Szczególnie jeśli zauważamy pewne niepokojące zmiany, po sezonie letnim. Mamy tu na myśli coś więcej, niż problemy estetyczne – chodzi bowiem o nasze zdrowie, samopoczucie i życie.

Pielęgnacja skóry – pytania, które rozwieją Twoje wątpliwości

Pytanie: Często słyszy się, że pielęgnacja skóry różni się w zależności od jej rodzaju. Niezbędna jest więc wiedza o możliwych typach skóry – jakie rodzaje wyróżniamy i co musimy wziąć pod uwagę? 

Istnieją głównie cztery rodzaje skóry: skóra normalna, tłusta, sucha i mieszana. Aby je zaklasyfikować należy wziąć pod uwagę takie cechy jak miękkość, jasność, złuszczanie się naskórka.

Pomimo tej klasyfikacji, każda skóra może zachowywać się inaczej ze względu na czynniki środowiskowe, chociażby takie jak pogoda.

Pytanie: Wiemy, że istnieją bardziej wrażliwe obszary skóry, które wymagają szczególnej troski. O których obszarach mowa i co powinniśmy zrobić, aby zapewnić im wystarczającą pielęgnację? 

Najbardziej wrażliwe są te regiony, w których skóra jest cieńsza, takie jak obszary pod oczami, czy na szyi i linii żuchwy. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, powinniśmy codziennie nawilżać je specjalnymi kremami, przystosowanymi do tych obszarów. Przede wszystkim nie zapominajmy też, aby uwzględniać je w ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

Pielęgnacja skóry – zagrożenia i wyzwania

Pytanie: Zagrożenia związane z ekspozycją na Słońce są dziś szczególnie niepokojące. W jakim stopniu pielęgnacja skóry powinna uwzględniać ochronę przed Słońcem?

Zabiegi na twarz

Słońce jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry, powodując utratę elastyczności i jędrności, zmarszczki, niechciane przebarwienia, ostudę, czy choćby poszerzenia naczyń krwionośnych, szczególnie w okolicach szyi i dekoltu. Jednak dużo ważniejszą kwestią jest ryzyko nowotworu skóry.

Może wymagać chirurgicznego usunięcia, co niesie ze sobą estetyczne mankamenty. Choć jak zdajemy sobie sprawę, może prowadzić to, do dużo większych komplikacji i zagrożeń, nawet dla naszego życia. Co raz częściej chorujemy na czerniaka, który stał się chorobą naszego pokolenia.

Pytanie: Dlaczego złuszczanie i nawilżanie skóry twarzy jest tak ważne?

Dokładne oczyszczenie skóry twarzy jest niezbędne dla usunięcia wszelkich zanieczyszczeń środowiskowych, które osadzają się na naszej skórze w ciągu dnia. Istotne jest też usunięcie pozostałości z makijażu. Z kolei ciągłe nawilżanie jest potrzebne dla zachowania tekstury skóry i zaspokojenia jej potrzeb. Wszystko postępować musi w zależności od rodzaju skóry.

W procesie złuszczania: komórki warstwy rogowej, najbardziej powierzchownej warstwy skóry, są naturalnie eliminowane w ciągu kilku dni. Dlatego zalecamy je w przypadkach, które tego wymagają.

Tak jak ma to miejsce przy skórze z tendencjami do zatykania porów czy przebarwień. Zabieg odradzamy zaś przy skórze wrażliwej, z możliwością do podrażnień.

Pytanie: Czy możesz wskazać produkty, rodzaje kosmetyków, których powinniśmy unikać? 

U osób o skórze skłonnej do trądziku ważne jest, aby unikać makijażu i kremów o ratingu komedogenicznym, aby uniknąć większej ilości zmian chorobowych.

Komedogenność albo inaczej rating komedogeniczny to skłonność do zatykania ujścia gruczołów łojowych, czyli wartość powodująca powstawanie wyprysków (przypis red.)

Pielęgnacja skóry i innowacyjne techniki odmładzające

Pytanie: Które z najbardziej innowacyjnych zabiegów odmładzających, oferowanych przez dzisiejszy rynek kosmetyczny są godne polecenia? Jak wygląda dziś nowoczesna pielęgnacja skóry?

Pielęgnacja skóry: czarna maseczka

Jednym z najbardziej innowacyjnych zabiegów jest terapia biofotoniczna. Jest to zabieg świetlny, wykorzystujący światło fluorescencyjne do stymulowania produkcji kolagenu i poprawy stanu zmarszczek i blizn potrądzikowych. Wpływa też na zmniejszenie rozmiaru porów, poprawy tekstury i ogólnej jakości skóry.

Innym godnym polecenia, innowacyjnym zabiegiem są fale radiowe. Powodują one nagrzewanie głębokich warstw skóry, poprzez stymulację produkcji włókien kolagenu i elastyny, poprawiając niepożądaną obwisłość ciała i twarzy.

Pytanie: Chcemy zapytać o atopowe zapalenie skóry? Wiemy, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo powszechna choroba skóry, szczególnie u noworodków i małych dzieci. 

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w dermatologii dziecięcej. Niemal od 10-20 % dzieci poniżej 10 roku życia może być dotkniętych tą patologią w różnym stopniu, co może mieć wpływ na jakość życia i snu. Atopowe zapalenie przyjmuje formy umiarkowane i przewlekłe.

Pojawia się w wyniku zmiany bariery skórnej, która ma predyspozycje genetyczne i która może być wywołana przez czynniki środowiskowe. Wywołuje to proces zapalny, który powoduje zaczerwienienie, swędzenie i złuszczanie.

Pytanie: Wreszcie, chcemy zapytać jakie są najczęstsze powody konsultacji w dziedzinie dermatologii?

Niektóre z najczęstszych konsultacji dermatologicznych dotyczą kłopotliwego trądziku, trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy, łupieżu, atopowego zapalenia skóry i infekcji wirusowych, takich jak brodawki wirusowe lub mięczaki zakaźne; gdzie te ostatnie szczególnie powszechne są w populacji dziecięcej.

Często spotykane są również patologie przedrakowe, takie jak rogowacenie aktynowe i rak skóry. Nierzadko są to: rak podstawnokomórkowy i rak naskórka, częstsze u dorosłych pacjentów w podeszłym wieku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.