Pieczenie w ustach: dlaczego się pojawia?

Pieczenie w ustach: dlaczego się pojawia?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pieczenie w ustach może pojawiać się w związku z alergią pokarmową. Czasami stanowi również skutek uboczny stosowania niektórych leków. Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze przyczyny uczucia pieczenia w ustach i dowiedz się, jak z nimi walczyć.

Odczuwasz pieczenie w ustach, ale nie masz pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Cóż, w niektórych przypadkach jest to całkowicie normalne, na przykład tuż po zjedzeniu czegoś ostrego.

Jednak u niektórych osób problem ten staje się przewlekły, choć nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje.

Termin medyczny, używany do określania tego objawu, to glossodynia, jednak większość osób zna go pod nazwą zespołu piekących ust. Posiadane dane szacunkowe sugerują, że dotyka około od 5 do 10 procent światowej populacji.

To bardzo nieprzyjemne zaburzenie dla osób, które na nie cierpią, ponieważ występujące podczas niego uczucie pieczenie rozprzestrzenia się na całą jamę ustną.

Ten syndrom nie jest jeszcze zbyt powszechnie znany. Jednak wiemy, że może wiązać się z niektórymi schorzeniami. Dlatego też może stanowić oznakę deficytu określonych witamin lub reakcji alergicznej.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy dlaczego pojawia się zespół piekących ust oraz przedstawimy jego najczęstsze przyczyny. Podpowiemy również, jak możesz sobie z nim radzić.

Dlaczego odczuwasz ciągłe pieczenie w ustach?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, uczucie pieczenia w ustach pojawiające się w określonych przypadkach jest całkowicie normalne, na przykład po zjedzeniu czegoś ostrego. Jednak taka sytuacja dotyka określonego obszaru jamy ustnej, jest łatwa do zidentyfikowania i znika sama z siebie.

Kobieta wystawiająca język - pieczenie w ustach

Z kolei osoby, które odczuwają pieczenie w ustach bez wyraźnego powodu i przez dłuższy czas, mogą cierpieć z powodu zespołu piekących ust. Ten zespół wywołuje taki rodzaj pieczenia, które rozprzestrzenia się po całym języki i innych obszarach jamy ustnej.

Oprócz tego każda osoba cierpiąca na ten zespół może doświadczać spadku zdolności odczuwania smaku. Pieczeniu dość często towarzyszy uczucie zdrętwienia i suchości w ustach. W większości przypadków pieczenie pojawia się w ciągu każdego dnia, a wraz z upływem godzin pogarsza się. Może być chronicznej lub przejściowe, w zależności od danego przypadku.

Zespół piekących ust

Pieczenie w ustach może pojawić się po spożyciu ostrych potraw. Jednak jeśli problemy powracają lub są bardzo dotkliwe, mogą również stanowić objaw zespołu piekących ust.

Powody stojące za tym zespołem można podzielić na pierwotne i wtórne. Zespół jest uważany za pierwotny, gdy wszystkie inne ewentualne przyczyny można wykluczyć, podobnie jak w przypadku innych patologii.

Z kolei wtórny zespół piekących ust pojawia się wtedy, gdy wywołuje go inne schorzenie lub działania, na przykład przyjmowanie określonych leków. Dzieje się tak, ponieważ wiele leków wysusza usta, co prowadzi do pojawienia się uczucia pieczenia. Poza tym istnieją jeszcze inne przyczyny, takie jak:

  • Infekcje grzybicze, takie jak grzybica ust,
  • Niedobory określonych witaminy i wartości odżywczych,
  • Sytuacje wywołujące stres lub lęk,
  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej. Okazuje się, że niektóre szczoteczki i płyny do płukania jamy ustnej mogą mieć niezwykle agresywne działanie, które wywołuje zespół piekących ust,
  • Niektóre choroby metaboliczne i zarzucanie żołądkowo-przełykowe. Drugie z tych schorzeń pojawia się, ponieważ treść kwasowa żołądka dociera do ust. Wysoka kwasowość prowadzi do podrażnienia błon śluzowych wyściełających wnętrze jamy ustnej.

Diagnozowanie zespołu piekących ust

Ten zespół jest niezwykle trudny do zdiagnozowania. Jak już wyjaśniliśmy wcześniej, na samym początku należy wykluczyć wszelkie przyczyny wtórne. W tym celu musisz bardzo szczegółowo poinformować swojego lekarza o wszystkich objawach i lekarstwach, które przyjmujesz.

Aby postawić prawidłową diagnozę, lekarz będzie prawdopodobnie musiał zlecić przeprowadzenie badań krwi. Dzięki nim będzie w stanie sprawdzić, czy masz jakiekolwiek problemy natury hormonalnej lub żywieniowej. Przydatne mogą okazać się również testy alergiczne. Czasami pieczenie odczuwane we wnętrzu ust może być wywoływane przez różne rodzaje pokarmów.

Lekarz może również zdecydować o konieczności zbadania kultur bakterii lub dokonania biopsji tkanek jamy ustnej, aby wykluczyć istnienie infekcji. Musi również wykluczyć częste schorzenie, jakie stanowi zarzucanie żołądkowo-przełykowe.

Pieczenie w ustach i jego leczenie

Leczenie piekącej jamy ustnej zależy od przyczyny, która stanowi podłoże problemów. Największy nacisk kładzie się na leczenie choroby, które może wywoływać pieczenie. Jeżeli pieczenie pojawia się choćby z powodu dużego niepokoju i lęku, musisz nauczyć się nad nimi panować, aby uczucie pieczenia znikło.

Kobieta z płynem do płukania ust
Leczenie pieczenia w ustach może polegać na stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej o właściwościach leczniczych. Twój lekarz z pewnością dobierze najlepszy sposób leczenia.

Oprócz tego istnieje kilka sposobów leczenia. Zaliczamy do nich stosowanie płynów do płukania ust, które zawierają lidokainę. Lekarz może również przepisać kapsaicynę, środek przeciwbólowy, lub antydepresanty. Odpowiedni sposób leczenia, dopasowany do danego przypadku, powinien zawsze dobierać doktor.

Podsumowanie

Pieczenie w ustach, które utrzymuje się przez dłuższy czas, może mieć podłoże patologiczne. Termin medyczny stosowany do jego określenia to zespół piekących ust. Stanowi zazwyczaj skutek uboczny niektórych schorzeń, takich jak alergia. Aby postawić właściwą diagnozę i dobrać odpowiedni sposób leczenia, musisz koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arnáiz-García, M. E., Arnáiz-García, A. M., Alonso-Peña, D., García-Martín, A., Campillo-Campaña, R., & Arnáiz, J. (2017). Glosodinia o síndrome de boca ardiente. Medicina General y de Familia, 6(4), 172–175. https://doi.org/10.24038/mgyf.2017.039
  • Glosodinia (“síndrome de boca ardiente”) – familydoctor.org. (n.d.). Retrieved December 3, 2019, from https://es.familydoctor.org/condicion/sindrome-de-ardor-en-la-boca/
  • Aravindhan R, Vidyalakshmi S, Kumar MS, Satheesh C, Balasubramanium AM, Prasad VS. Burning mouth syndrome: A review on its diagnostic and therapeutic approach. J Pharm Bioallied Sci. 2014;6(Suppl 1):S21–S25. doi:10.4103/0975-7406.137255
  • Bookout GP, Short RE. Burning Mouth Syndrome. [Updated 2019 Mar 9]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519529/
  • Feller L, Fourie J, Bouckaert M, Khammissa RAG, Ballyram R, Lemmer J. Burning Mouth Syndrome: Aetiopathogenesis and Principles of Management. Pain Res Manag. 2017;2017:1926269. doi:10.1155/2017/1926269

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.