Ostra egzema: co zrobić, aby lepiej spać?

Ostra egzema: co zrobić, aby lepiej spać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dyskomfort, który wywołuje ostra egzema, może uniemożliwiać Ci spokojny sen. Dlatego też powinnaś przestrzegać kilku strategii, które pomogą Ci zaznać lepszego odpoczynku w nocy.

Objawy, które wywołuje ostra egzema, mogą znacząco pogarszać jakość Twojego życia. Chociaż stosowanie odpowiednich leków na receptę może zmniejszyć poziom dyskomfortu, to kluczową rolę odgrywa przestrzeganie kilku wytycznych. W dzisiejszym artykule wymienimy najważniejsze z nich, które pomogą Ci lepiej spać.

Niestety ta choroba skóry wywołuje takie problemy jak zmęczenie, senność i bezsenność. Dyskomfort wywołany swędzeniem, suchością i innymi objawami klinicznymi sprawia, że osoby cierpiące na tą chorobę często muszą borykać się z niespokojnym snem.

Najgorsze jest to, że niewystarczająca ilość snu może wywoływać komplikacje. Średnio- i długoterminowo może pogarszać zdrowie psychiczne oraz inne czynniki zdrowotne. Co możesz zrobić, aby zaznać ulgi? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!

Czym jest egzema?

Egzema, znana również jako atomowe zapalenie skóry, to choroba skóry, którą charakteryzuje stan zapalny oraz  zaczerwienienie. Towarzyszą im między innymi uczucie intensywnego świądu, występowanie krostek oraz niezwykle przesuszona skóra.

Ostra egzema na dłoniach
Egzema wywołuje wysypkę, krostki lub pęcherze, które pojawiają się w wyniku procesów zapalnych i prowadzą do rozwoju silnego świądu.

Pośród najczęściej występujących odmian znajduje się kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry, jak również wyprysk pieniążkowaty. Egzema może pojawić się u każdej osoby, jednak najczęściej dotyka niemowlęta i małe  dzieci. Chociaż eksperci nadal nie znają jej dokładnej przyczyny, to uważa się, że stanowi odpowiedź układu odpornościowego na substancje drażniące.

Stan chorego pogarsza się, gdy na skórze pojawi się jeden lub więcej objawów. Często dochodzi do tego po wystawieniu na działanie takich bodźców jak:

Ostra egzema: jak spać lepiej?

Badania opublikowane w magazynie Journal of Investigative Dermatology ujawniły, że pacjenci z egzemą są bardziej narażeni na pojawienie się uczucia zmęczenia i problemy ze snem. Według tego badania każdego dnia zwiększa się liczba konsultacji lekarskich związanych z problemami ze snem i ostrą egzemą.

Na szczęście stosowanie się do kilku prostych wskazówek pomoże Ci się wyspać. W dalszej części artykułu wymienimy najważniejsze z nich. Wypróbuj je już dziś!

1. Reguluj temperaturę panującą w pokoju

Objawy ostrej egzemy są związane z temperaturą ciała. Większe odczuwanie ciepła nasila natężenie objawów choroby. Właśnie dlatego osoby cierpiące na egzemę często borykają się z przerywanym snem, gdy znajdują się w ciepłym otoczeniu.

Dłoń ustawiająca temperaturę
Ciepłe temperatury zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia egzemy, ponieważ wysuszają środowisko.

Dlatego też kluczową rolę odgrywa utrzymywanie chłodu w sypialni, zwłaszcza jeśli panuje ciepła pogoda. Podejmij następujące kroki:

  • Wyłącz ogrzewanie lub zmniejsz temperaturę (o około 3 stopnie).
  • Wypróbuj różne temperatury, póki nie znajdziesz najbardziej komfortowej.
  • Zamontuj nawilżacz powietrza.

2. Używaj właściwej pościeli

Pościel to kolejny czynnik, który może wywierać wpływ na temperaturę Twojego ciała, gdy kładziesz się spać. Dlatego też jeśli chcesz zmniejszyć objawy towarzyszące egzemie, powinnaś rozważyć zmianę pościeli. Upewnij się, że używasz poszewek wykonanych z bawełny lub bambusa.

W obu materiałach gromadzi się mniej roztoczy oraz resztek skóry. Te czynniki często pogarszają objawy choroby. Poza tym taką pościel jest o wiele łatwiej wyprać i można ją szybko wysuszyć.

3. Używaj kremu nawilżającego przed pójściem spać

Nadmierna suchość skóry to czynnik, który pogarsza objawy tej choroby. Dlatego też w przypadku bardzo przesuszonej skóry zwiększa się ryzyko pojawienia się mocnego swędzenia i schodzenia płatami. Aby temu zaradzić, powinnaś nakładać na zmienione obszary krem nawilżający, najlepiej na 30 minut przed pójściem spać.

Kobieta smarująca dłonie
Kremy nawilżające z emolientami tworzą barierę ochronną, a jednocześnie nawilżają skórę.

Produkty, których używasz, muszą być przeznaczone do skóry wrażliwej lub stworzone z myślą o leczeniu tego schorzenia. Powinnaś unikać nakładania kremów lub balsamów z substancjami zapachowymi, ponieważ mogą pogorszyć Twoje objawy.

4. Dbaj o regularne nawyki związane ze snem

Chodzenie spać o tej samej godzinie może stanowić doskonałą pomoc w kontrolowaniu bezsenności związanej z ostrą egzemą. Chociaż objawy choroby mogą utrudniać sen, to stały harmonogram kładzenia się spać i budzenia się zwiększa prawdopodobieństwo lepszego snu.

Poza tym warto również stosować techniki relaksacyjne przed zaśnięciem oraz usunąć z sypialni przedmioty, które mogą Cię rozpraszać, takie jak telewizor, komputer czy komórka.

5. Wybieraj odpowiednie ubrania do snu

Objawy typowe dla tej choroby sprawiają, że musisz zachować dużą ostrożność podczas doboru ubrań do snu. Szorstkie i sztuczne materiały mogą prowadzić do zaostrzenia stanu. Z kolei luźne i przepuszczające powietrze tkaniny minimalizują takie ryzyko i zwiększają wygodę.

Kobieta w łóżku
Powinnaś spać w ubraniach, które przepuszczają powietrze i nie przyklejają się do Twojej skóry.

Czy mimo skorzystania z naszych porad Twoje problemy ze snem nie mijają? W takim razie koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Z pewnością będzie w stanie dobrać inne rodzaje terapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Silverberg, J. I., Garg, N. K., Paller, A. S., Fishbein, A. B., & Zee, P. C. (2015). Sleep disturbances in adults with eczema are associated with impaired overall health: A US population-based study. Journal of Investigative Dermatology. https://doi.org/10.1038/jid.2014.325
  • Kelsay, K. (2006). Management of sleep disturbance associated with atopic dermatitis. Journal of Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1016/j.jaci.2006.04.038
  • Jeon, C., Yan, D., Nakamura, M., Sekhon, S., Bhutani, T., Berger, T., & Liao, W. (2017). Frequency and Management of Sleep Disturbance in Adults with Atopic Dermatitis: A Systematic Review. Dermatology and Therapy. https://doi.org/10.1007/s13555-017-0192-3
  • Fishbein, A. B., Vitaterna, O., Haugh, I. M., Bavishi, A. A., Zee, P. C., Turek, F. W., … Paller, A. S. (2015). Nocturnal eczema: Review of sleep and circadian rhythms in children with atopic dermatitis and future research directions. Journal of Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1016/j.jaci.2015.08.028
  • Gupta, M. A., & Gupta, A. K. (2013). Sleep-wake disorders and dermatology. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2011.11.016

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.