Kremy na noc - 4 receptury dla zdrowej skóry

W nocy nasza skóra jest bardziej podatna na estetyczne zabiegi, stąd tak istotny jest wybór odpowiedniego kremu na noc. Znany sposób, aby obudzić się z promienistą skórą.
Kremy na noc - 4 receptury dla zdrowej skóry

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jeśli w środku nocy czujesz, że Twoja skóra jest sucha, a nawet lekko pomarszczona – czas aby zastanowić się jakie kremy na noc będą najodpowiedniejsze dla Twojej skóry. Pamiętaj jednak, że w nocy nie powinno się używać kremu na dzień.

Kremy na noc charakteryzują się stosowanymi właściwościami, które najlepiej spełniają swoją funkcję w czasie odpoczynku. W tym artykule podpowiemy Ci jakie 4 kremy na noc sprawią, że Twoja skóra odzyska swoje zdrowie i blask.

Ochrona naszej skóry

Należy pamiętać, że skóra jest główną barierą fizyczną między organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Ponadto, pełni niezwykle ważną rolę w regulacji temperatury ciała i ochronie przed patogenami, takimi jak wirusy czy bakterie.

Nie powinno więc dziwić, że skóra w dobrej kondycji jest kluczem do naszego zdrowia. Ponadto, jej dobra kondycja pozwoli nam utrzymać fizjologiczną równowagę. Co destrukcyjnie wpływa na jakość skóry?

Między innymi: zażywanie dużej ilości słońca, palenie tytoniu, spożywanie niewielu warzyw i owoców czy narażanie się na chemikalia. To tylko niektóre z czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą skórę.

Na szczęście przemysł kosmetyczny i farmakologiczny opracował specjalne płyny, maski i kremy, które pomogą odzyskać promienny wygląd. Szczególnie popularne są właśnie kremy, ze względu na ich wysoką zawartość wody i podwójną funkcję: ochroną i aktywującą.

Dzielimy je zazwyczaj na dwie główne kategorie: kremy na noc i kremy na dzień.

Kremy na noc i pielęgnacja skóry

Poznaj istotną zażyłość pomiędzy pewnymi elementami. Jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry zapewniają nam: kolagen, elastyna i glikozoaminoglikany. Kremy na dzień oferują nam ochronę przede wszystkim przed promieniami ultrafioletowymi i kurzem. Ponadto pozwalają utrzymać odpowiednie nawilżenie.

Kremy na noc działają podczas naszego snu, co szczególnie sprzyja oczyszczaniu twarzy i regeneracji komórek. Ponadto pomagają w wytwarzaniu wspomnianych trzech podstawowych elementów, niezbędnych dla zdrowia skóry.

kremy na noc 2

Dlatego są tak ważne w naszej codziennej rutynie, pomagają bowiem uniknąć przedwczesnego starzenia się. Kremy na noc mają gęstszą konsystencję i wyższe stężenie składników aktywnych. Dlatego też nie powinniśmy stosować ich w ciągu dnia.

Zgodnie z proponowanym składem: każdy krem ma swoją funkcję. Nie martw się, pomożemy Ci wybrać krem adekwatny do Twoich potrzeb.

4 rodzaje kremów na noc

Zanim zaczniesz stosować jakikolwiek z tych produktów, ważne jest aby określić rodzaj swojej skóry. Wykonaj odpowiednie badania, aby dowiedzieć się czy posiadasz: skórę suchą, mieszaną czy tłustą. 

Najlepiej jest udać się z tymi wątpliwościami do specjalisty. To pomoże podjąć świadome decyzje.

Wybierając dany produkt, koniecznie przeczytaj jego skład i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. Ponadto pamiętaj, aby nakładać kremy na noc – na czystą skórę, wcierając je okrężnymi ruchami. To pozwoli na lepsze wchłanianie się substancji. Powodzenia!

1. Krem oczyszczający

Ten rodzaj produktu kosmetycznego sprzyja eliminacji toksyn i martwych komórek skóry. Ponadto, przeprowadza głębokie oczyszczanie i przywraca skórze jej świetlistość.

Co istotne, zalecamy stosowanie kremów oczyszczających pozbawionych olejków, będących często substancjami wywołującymi alergie.

Przede wszystkim, miej na uwadze, że pewne odmiany tych kremów nie są wskazane dla określonej grupy wiekowej. Kremy na noc o funkcjach oczyszczających powinny być sprecyzowane do konkretnego wieku.

2. Krem regenerujący

Niestety, z biegiem lat nasza skóra zaczyna się degenerować. Staje się mniej elastyczna, nie tak delikatna i z każdym dniem bardziej sucha. Jak wiemy, pojawiają się plamy i zmarszczki. To oznaka upływającego czasu. Czy możemy zatrzymać ten proces?

Istnieje możliwość spowolnienia go na wiele sposobów. Kremy na noc są jednym z nich, szczególnie te o funkcjach regenerujących

Kremy regenerujące są bogate w naskórkowe czynniki wzrostu. Są to naturalnie występujące białka, które stymulują wzrost komórek, proliferację i różnicowanie, odgrywając ważną rolę w utrzymaniu zdrowej struktury skóry.

Niestety ich obecność znacznie zmniejsza się z wiekiem (ponad 50% po 30 roku życia) oraz po ekspozycji na światło UV. Dzięki kremom regenerującym, które zawierają substytuty danych czynników wzrostu: nasza skóra odzyska zdrowie, odpowiednie nawilżenie, a co więcej elastyczność.

Polecamy wybór tych kremów, które oparte są o naturalne składniki, na przykład: wyciąg z róży, olej jojoba czy ekstrakt z alg.

3. Krem przeciwzmarszczkowy

Kurze łapki, lwia bruzda czy lekkie załamania wokół ust pojawiają się już po 30 roku życia i choć na początku są niezbyt zauważalne, to z wiekiem pogłębiają się i mogą powodować złe samopoczucie. Co ważne, odpowiednie kremy na noc mogą nieco opóźnić ich występowanie.

Istnieją kremy przeznaczone dla osób, których skóra nosi już pierwsze znaki czasu. Zazwyczaj osoby w wieku od 40 do 50 lat potrzebują mocniejszych produktów, które pozwolą spowolnić nieco naturalny proces starzenia się skóry.

Kremy przeciwzmarszczkowe dostarczają skórze witamin, minerałów i wody. Oprócz tego, stymulują też naczynia włosowate i korzystnie wpływają na linię mimiczną.

Przede wszystkim pamiętaj, że w kuracji produktami przeciwzmarszczkowymi niezbędna jest konsekwencja i cierpliwość.

kremy na noc kobieta

4. Kremy na noc – krem nawilżający

Nawilżacze pełnią dwie podstawowe funkcje: chronią przed wysuszaniem się skóry oraz głęboko ją nawilżają. Odpowiednie nawodnienie skóry zapewnia jej jędrność i elastyczność. Zazwyczaj wykazują składniki zmiękczające i nawilżające, takie jak: mleczan sodu, gliceryna i kwas hialuronowy.

Choć mogą stać się niezbędne w podeszłym wieku: nie zapominajmy, że są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i niezwykle ważne dla skóry mieszanej.

Kilka dodatkowych wskazówek

Teraz zupełnie świadomie możesz wybrać krem na noc, który odpowiada Twoim potrzebom, a co najważniejsze: typowi skóry. Przede wszystkim pamiętaj, że aby zachować zdrowy i promienny wygląd należy stosować się do kilku rad:

  • Pij dużo wody, to poprawi krążenie krwi i utrzyma odpowiednie nawodnienie skóry.
  • Daj sobie czas na sen. Podczas snu aktywowane są procesy regeneracyjne komórek.
  • Ponadto zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa.
  • Przede wszystkim unikaj spożywania alkoholu, tytoniu i oczywiście narkotyków.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1. Kapoor VP. Herbal cosmetics for skin and hair care. Nat Prod Radiance. 2005;
    2. Neill US. Skin care in the aging female: myths and truths. The Journal of clinical investigation. 2012.
    3. Tate S. Black beauty: Shade, hair and anti-racist aesthetics. Ethn Racial Stud. 2007;


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.