Przedwczesne starzenie - 5 przyczyn

Czy stres i smutek mogą skracać nasze życie? Odpowiedź brzmi tak. Oprócz stresu i smutku głównymi przyczynami przedwczesnego starzenia się są siedzący tryb życia i niezdrowa dieta.
Przedwczesne starzenie - 5 przyczyn
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Starzenie się to nieodwracalny i nieuchronny proces, który codziennie, krok po kroku, dotyka każdego z nas. Wiele osób rozpaczliwie szuka sposobu na zachowanie wiecznej młodości, a Ty sama pewnie nie raz z zazdrością patrzyłaś na osoby, które wyglądają na młodsze niż są w rzeczywistości i zadawałaś sobie pytanie: ,,Jak oni to robią?”.

W tej pogoni za młodym i atrakcyjnym wyglądem często zapominamy, że to jak prezentujemy się z zewnątrz zależy od naszej kondycji wewnątrz.

Aby powstrzymać przedwczesne starzenie, należy więc wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, które poprawią jego jakość i sprawią, że będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, jakie są przyczyny przedwczesnego starzenia?

Smutek przyspiesza starzenie

Nasz wygląd zewnętrzny w ogromnym stopniu jest uzależniony od naszej kondycji psychicznej. Życie pozbawione uśmiechu i radości sprawia, że stajemy się zgorzkniali, a to bardzo szybko znajduje swoje odbicie na naszych twarzach. Wieczny smutek i rozczarowanie sprawia, że wyglądamy na starszych, niż jesteśmy w rzeczywistości.

Z kolei, gdy uśmiech nie schodzi nam z twarzy i patrzymy zawsze na pozytywne strony każdej sytuacji, skutecznie powstrzymujemy mijający czas i starzenie się przestaje być problemem.

Stres

W dzisiejszym świecie stres towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Został nawet określony mianem największego zagrożenia XXI wieku, jest także jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się wielu osób.

Do najbardziej widocznych konsekwencji nadmiernej ekspozycji na stres możemy zaliczyć wypadanie włosów i pojawianie się zmarszczek.

Zdenerwowana kobieta

Co można na to poradzić? Przede wszystkim należy starać się unikać wszelkich nadmiernie stresujących sytuacji. W większości przypadków sytuacje, które spędzają nam sen z powiek, w rzeczywistości nie są tego warte.

Gdy nauczymy się odpuszczać, staniemy się o wiele spokojniejsi, a rozwiązania problemów znajdą się same. Twój organizm Ci za to podziękuje.

Brak aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest kluczowa, jeśli marzy Ci się młody i zdrowy wygląd. Wystarczy zaledwie kilka ćwiczeń dziennie lub zwykły spacer, by odjąć Ci lat i dodać energii. Regularna aktywność fizyczna przyniesie Ci także wiele korzyści zdrowotnych: zapobiega otyłości, poprawia krążenie krwi i zwiększa pojemność płuc.

Dodatkowo, Twoja skóra stanie się rześka i świetlista, co ukryje efekty starzenia się.

Zła dieta

Ogromną wagę w procesie starzenia odgrywa to, co jesz. Posiłki o niskiej zawartości substancji odżywczych przy jednocześnie ogromnej zawartości tłuszczów nie przynoszą Twojemu ciału żadnych korzyści, a wręcz mogą negatywnie odbijać się na Twoim zdrowiu i wyglądzie.

Fast foody

Aby powstrzymać starzenie i zatrzymać młody wygląd na dłużej, wzbogać swoją dietę w warzywa i owoce, chude mięso i odpowiednią ilość wody. Zbilansowana i zdrowa dieta to klucz do dobrej sylwetki, kondycji i wyglądu.

Niedobór snu

Odpowiednia ilość snu każdego dnia jest niezbędna, by komórki naszego ciała mogły się zregenerować. Jest to też ważne, by zyskać energię na cały kolejny dzień. Dla pełnego wypoczynku konieczne jest co najmniej osiem godzin snu. Gdy śpisz mniej, narażasz się na przyspieszone starzenie i osłabienie organizmu.

Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się pomocne w walce z procesem przedwczesnego starzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.