Dokuczliwa pokrzywka - naturalne środki łagodzące

Dokuczliwa pokrzywka występuje na skutek kontaktu z alergenem lub narażenia na ciepło lub zimno. Dowiedz się jak złagodzić pokrzywkę za pomocą tych trzech naturalnych środków, które przedstawimy poniżej.
Dokuczliwa pokrzywka - naturalne środki łagodzące
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Dokuczliwa pokrzywka jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry. Pojawia się po kontakcie z alergenem lub jest wynikiem narażenia na ekstremalne temperatury (ciepło, zimno). Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie złagodzić tę nieprzyjemną zmianę skórną.

Przedstawimy dziś trzy naturalne środki, które mogą pomóc, gdy zdarzy Ci się dokuczliwa pokrzywka.

Dokuczliwa pokrzywka – czym się objawia?

Pokrzywka jest powszechnym problemem dermatologicznym, który pojawia się na skórze w postaci czerwonawych miejsc zapalnych. Są one bardzo swędzące. Często są wynikiem kontaktu z alergenami i w zależności od ich nasilenia, mogą utrzymywać się nawet do sześciu tygodni.

Dokuczliwa pokrzywka na szyi, drapanie
Głównym objawem pokrzywki jest świąd. Jest niezwykle nieprzyjemny i powoduje duży dyskomfort dla tych, którzy na nią cierpią.

Leczenie farmakologiczne pokrzywki polega często na stosowaniu kremów steroidowych lub leków przeciwhistaminowych. Jednak używanie wyżej wspomnianych preparatów ma ograniczone korzyści, wywołując przy tym szereg skutków ubocznych.

Ponadto w wielu przypadkach można złagodzić pokrzywkę prostymi naturalnymi środkami, wykorzystując właściwości niektórych roślin.

W poniższym artykule przedstawimy wszystko, co musisz wiedzieć na temat łagodzenia pokrzywki i jakie są jej możliwe przyczyny.

Dokuczliwa pokrzywka – co ją powoduje?

Pierwszą i najczęstszą przyczyną pokrzywki jest reakcja alergiczna na żywność, substancję lub lek, jak na przykład penicylina. Niektóre związki, takie jak azotyn sodu, mogą również być przyczyną wystąpienia tego problemu. (Związek ten często dodawany jest do kiełbas i przetworów mięsnych.)

Druga przyczyna to ekspozycja na zimno, ciepło, obecność potu na skórze, pocieranie lub inna forma kontaktu ze skórą i wysiłek fizyczny. Pokrzywka może jednak być również spowodowana infekcjami wirusowymi.

W wielu przypadkach pojawia się ona natomiast bez wyraźnego powodu. Może być też wynikiem stresu i inne szkodliwych nawyków.

Dokuczliwa pokrzywka – zabiegi na jej złagodzenie

Istnieje wiele konwencjonalnych leków do leczenia tego typu problemów skórnych. Obejmuje to maści i żele, a także leki doustne zawierające określone składniki, takie jak kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.

Jednak zdarzają się sytuacje, w których Twoje ciało zaczyna uruchamiać mechanizmy obronne i uodparnia się na składniki leków, które zazwyczaj bierzesz, aby złagodzić i powstrzymać rozwój pokrzywki. Niestety, zmniejsza to ich skuteczność, a dokuczliwe objawy pozostają.

Tak więc, mimo że naturalne środki łagodzące pokrzywkę mogą działać nieco wolniej, należy pamiętać, że nie są to metody ostre ani inwazyjne.

Jeśli jednak pokrzywka nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Być może istnieje sposób na połączenie leczenia za pomocą zarówno konwencjonalnych leków, jak i niektórych z poniżej opisanych, naturalnych środków.

Czy jesteś więc gotowy na robienie notatek?

Jak złagodzić pokrzywkę naturalnymi lekami?

1. Dostarczaj organizmowi więcej witaminy C

Niektórzy lekarze zalecają spożywanie witaminy C w celu kontrolowania reakcji alergicznych charakteryzujących się wysokim poziomem histaminy, do których zaliczmy pokrzywkę.

Żywność z witaminą C
Witamina C pomaga kontrolować przepływ histaminy, a więc sprzyja łagodzeniu objawów pokrzywki.

Aby tego dokonać, zwiększ swoje dzienne spożycie owoców cytrusowych. Pomarańcze i owoce cytrusowe mają wysoką zawartość dobrze wchłanialnej witaminy C.

Ponadto istnieje wiele innych owoców, które zawierają duże ilości witaminy C. Zaliczamy do nich między innymi truskawki, gujawę, papaję i kiwi.

Pamiętaj, aby codziennie jeść niektóre z tych owoców.

2. Wykąp się w bazylii

Bazylia jest jedną z najczęściej używanych przypraw w kuchni. Ponadto medycyna orientalna dowodzi, że kąpiele w bazylii są doskonałym antidotum na pokrzywkę.

Dlaczego?

Bazylia pomaga, ponieważ łagodzi pokrzywkę w bardzo krótkim czasie. To nie wszystko. Pozwala ona również uzyskać niesamowite uczucie świeżości na skórze.

Do tego metody łagodzenia pokrzywki potrzebujesz:

Składniki

  • 4 łyżki stołowe liści bazylii
  • 1 łyżka stołowa suszonych liści bazylii, sproszkowanych
  • 1 litr wody

Przygotowanie

  • Dodaj sproszkowaną bazylię do wody.
  • Dobrze wymieszaj.
  • Przenieś do garnka i gotuj na średnim ogniu. Gdy zacznie wrzeć, dodaj liście bazylii.
  • Mieszaj, aby zwiększyć uwalnianie składników aktywnych z liści. Następnie zdejmij garnek z ognia i pozostaw do ostygnięcia.
  • Dodaj tę mieszaninę do wody do kąpieli. Zażywając tej leczniczej kąpieli, zwróć uwagę na dokładne zanurzenie dotkniętych obszarów.

3. Użyj octu jabłkowego

Prawdopodobnie znasz ocet jabłkowy głównie jako składnik sosu do sałatek. Jednak to, o czym możesz nie wiedzieć, to fakt, że substancja ta jest również skutecznym lekiem przeciwhistaminowym. Może więc łagodzić pokrzywkę i jej objawy.

Ocet jabłkowy w dzbanku
Działanie przeciwhistaminowe octu jabłkowego doskonale nadaje się do łagodzenia pokrzywki.
  • Aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy zastosować ocet jabłkowy, przykładając go jako kompres. Użyj czystej, nasączonej octem ściereczki – bezpośrednio na dotkniętym obszarze.
  • Następnie pozostaw na co najmniej 15 minut. Jeśli obszar jest duży i bardzo podrażniony, możesz zastosować ocet (zmieszany z odrobinką wody), polewając mieszaninę bezpośrednio na skórę.
To może Cię zainteresować ...
Wygląd i kondycja stóp a nasze ogólne zdrowie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wygląd i kondycja stóp a nasze ogólne zdrowie

Wygląd stóp odzwierciedla stan naszych organów wewnętrznych więc jeżeli nauczymy się obserwować symptomy, możemy w ten sposób poznać nasz stan zdro...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.