Świeżość pod pachami – sprawdzony domowy sposób

Stosowanie tego domowego środka nie wystarczy. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, powinnyśmy zadbać o regularną depilację włosków pod pachami. Nie chodzi tu wyłącznie o estetyczny aspekt naszego ciała, ale przede wszystkim o uniknięcie infekcji wywołanych przez namnażanie się grzybów i bakterii.
Świeżość pod pachami – sprawdzony domowy sposób
Renata Sylwia Kosierb Fernández

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zaskakujący okazuje się fakt, że w dzisiejszych czasach rewolucji kosmetycznej nadal wiele z nas nie jest w stanie poradzić sobie z nieświeżym zapachem tworzącym się pod pachami. Oczywiście problem ten może przybierać na intensywności w zależności od danej osoby, pory roku, rodzaju codziennej aktywności…

Pamiętajmy, że pachy są częścią ciała, której higieny nie należy zaniedbywać. Jeśli nie zadbamy o regularną depilację tego obszaru skóry oraz z przymrużeniem oka będziemy traktować higieniczne wymogi, pod naszymi pachami zaczną masowo namnażać się bakterie i grzyby.

A te z kolei dają o sobie znać w postaci nieświeżego, a czasem wręcz dławiącego zapachu. Jeśli chcesz uniknąć krępujących sytuacji i przede wszystkim wstydu z powodu nieprzyjemnej woni, jaką wydziela twoje ciało, dbaj o higienę pod pachami i dodatkowo stosuj naturalne metody odświeżające.

Chcemy ci dziś polecić sprawdzony, domowy sposób na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu, który może się unosić w powietrzu, gdy tylko podniesiesz rękę. Z powodzeniem może on zastąpić tradycyjny dezodorant, a do tego jest bardzo tani i niezwykle prosty w przygotowaniu.

Pocenie się skóry pod pachami – jak się odbywa?

Spocone pachy

Zanim przejdziemy do praktycznej części przygotowania domowego remedium na nieświeży zapach potu pod pachami, należy ustalić źródło problemu.

Dlaczego twój pot wydziela ten okropny zapach? Jeśli odkryjemy przyczynę, będzie nam łatwiej zwalczyć tę przykrą dolegliwość i jednocześnie skorygować kilka nie służących nam nawyków.

Zacznijmy od pojęcia pocenia się skóry pod pachami, czyli transpiracji. Krótko mówiąc, jest to jedna z życiowych funkcji naszego organizmu. Poprzez jej realizację nasze ciało usuwa gromadzące się w jego wnętrzu toksyny oraz kontroluje temperaturę.

  • Wraz ze wzrostem temperatury nasz organizm, a w szczególności skóra zaczyna intensywnie oddychać i wydzielać kropelki potu. Pot sam w sobie jest bezzapachowy. Zaczyna cuchnąć wówczas, gdy wchodzi w kontakt ze znajdującymi się na skórze pod pachami bakteriami.
  • Obok pach problem ten dotyczy również innych części ciała, na przykład stóp lub dłoni. Poci się każdy z nas i nie mamy na to wpływu.
  • Zdarza się jednak, że czasem wydzielany przez skórę płyn jest bardzo obfity i w dodatku jego zapach nie ma nic wspólnego z różanym aromatem – wręcz przeciwnie, może być nieprzyjemny, ostry, cuchnący… Jednym słowem – odrażający dla otaczających nas osób.

Domowej receptury krem usuwający nieprzyjemny zapach pod pachami

Dziewczyna z dezodorantem

Prezentowany przez nas domowy sposób jest łatwy i szybki w przygotowaniu, tani i niezwykle skuteczny. Bez problemu możesz przygotować go samodzielnie w domowym zaciszu. Z powodzeniem możesz nim zastąpić tradycyjny dezodorant z supermarketu.

Poznaj recepturę na odświeżający żel pod pacy

Składniki

  • Opakowanie nawilżającego kremu do ciała – najlepiej w okrągłym naczyniu o pojemności 200 ml, by z łatwością wymieszać go z innym składnikiem.
  • Kwas borowy: można go nabyć w sklepach kosmetycznych. Zazwyczaj jest sprzedawany w 1000-gramowych opakowaniach. Cena tego produktu zwykle jest niska.

Sposób przygotowania

Otwórz pojemnik z kremem. Przełóż dwie łyżki kremu do oddzielnego pojemnika i wymieszaj z łyżką kwasu borowego. Dokładnie wymieszaj ze sobą obydwa składniki tak, by powstała jednorodna masa.

Zachowaj przy tym szczególną ostrożność, tak by kwas borowy w czystej postaci nie wszedł kontakt ze skórą. Po zakończeniu mieszania dokładnie umyj ręce. Jeśli bez względu na wszystko uronisz kroplę tej substancji, natychmiast ją wytrzyj czystą ścierką.

Sposób stosowania

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tej domowej mikstury, powinnaś zrezygnować z użycia dezodorantu. Tylko dzięki bezpośredniej aplikacji na suchą i czystą skórę pod pachami będziesz mogła liczyć na pozytywne rezultaty tego zabiegu.

Regularne stosowanie tego domowego środka pomaga skutecznie wyeliminować nieprzyjemny zapach pod pachami. Nakładaj go na skórę pod pachami, na stopach, na dłoniach czy w każdym innym miejscu, które intensywnie się poci, codziennie rano, przed wyjściem do pracy czy na miasto.

Już po kilku dniach będziesz mogła zaobserwować, że zapach twojego potu staje się neutralny i już nie musisz wstydzić się za każdym razem, gdy jest gorąco i pocisz się więcej niż zwykle.

Pamiętaj, że kwas borowy ma silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii i grzybów na skórze pod pachami, na stopach czy dłoniach. Nasz pot staje się zatem bezwonny.

Jak skutecznie radzić sobie z potem? – Garść przydatnych wskazówek

Wydepilowane pachy

Poniżej przedstawiamy kilka innych, równie przydatnych porad na to, jak skutecznie wspomóc walkę z nadmiarem potliwości oraz związanym z nią nieprzyjemnym zapachem.

  • Staraj się unikać ubrań wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczalnych włókien. Zwracaj szczególną uwagę na ten fakt przy zakupie odzieży i wybieraj bawełniane ciuchy, które pozwolą twojej skórze oddychać swobodnie i zapobiegną namnażaniu się bakterii i grzybów.
  • Zrób małą rewolucję w swojej codziennej diecie: unikaj spożywania kawy, alkoholu i pikantnych przypraw. Wszystkie te produkty nieznacznie podnoszą temperaturę naszego organizmu oraz wzmagają potliwość.
  • Naucz się kontrolować swoje ciało. Unikaj nerwowych momentów, stresu, niepokoju, strachu… Sytuacje te sprawiają, że nasz organizm nie pracuje poprawnie, wzrasta jego temperatura, a nas oblewa zimny pot. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie rozmaitych technik relaksacyjnych, które pomogą nam przejąć całkowitą kontrolę nad naszym ciałem.
  • Noś na co dzień skarpety i obuwie z dobrą wentylacją. Jeśli to możliwe, staraj się zmieniać buty kilka razy dziennie, zwłaszcza w ciepłe i upalne dni.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tufano, M., Palomba, F., Bavota, G., Olivetox, R., Di Penta, M., De Lucia, A., & Poshyvanyk, D. (2015). When and why your code starts to smell bad. In Proceedings – International Conference on Software Engineering. https://doi.org/10.1109/ICSE.2015.59
  • Mantyla, M. V., Vanhanen, J., & Lassenius, C. (2004). Bad smells -humans as code critics. https://doi.org/10.1109/icsm.2004.1357825
  • Kuepper, G., & Thomas, R. (2001). Use of Baking Soda as a Fungicide. Organic Gardening.
  • MedlinePlus. Transpiración. https://medlineplus.gov/spanish/sweat.html
  • Trials. 2015; 16: 315. Published online 2015 Jul 26. BASIC study: is intravaginal boric acid non-inferior to metronidazole in symptomatic bacterial vaginosis? Study protocol for a randomized controlled trial. doi: 10.1186/s13063-015-0852-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.