Nieprzyjemny zapach – 9 odpowiedzialnych produktów

Czasami samo tylko przestrzeganie zasad dobrej higieny osobistej nie wystarczy, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach ciała. Czy wiesz, że niektóre produkty żywnościowe są ściśle związane z tym nieco krępującym problemem?
Nieprzyjemny zapach – 9 odpowiedzialnych produktów
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nieprzyjemny zapach ciała jest zazwyczaj spowodowany przez połączone działanie wydzielin Twoich gruczołów potowych i skóry oraz lotnych substancji generowanych przez Twoje ciało i aktywności bakterii znajdujących się na powierzchni skóry.

Proces ten jest zwykle wyzwalany przez zakłócenia równowagi hormonalnej lub procesów metabolicznych. Może być także spowodowany przez niektóre choroby lub zażywanie określonych leków.

I choć wiele osób zakłada z góry, że nieprzyjemny zapach ciała jest przede wszystkim powodowany przez pot i brak higieny osobistej.

Jednakże, prawda jest taka, że wiele rodzajów bakterii oraz brudu z połączeniem ze specyficznymi właściwościami niektórych produktów spożywczych może w efekcie stworzyć naprawdę zabójczą dla nosów osób z Twojego otoczenia mieszankę.

Ten ostatni element układanki, jakim jest pożywienie może wpłynąć na zakłócenie poziomu pH Twojego organizmu powodując jego nadmierny poziom zakwaszenia.

To z kolei może utrudnić skuteczne pozbywanie się toksyn będących produktem przemiany materii. A ich nadmierne ilości w Twoim ciele mogą między innymi wywoływać jego nieprzyjemny zapach.

Produkty powodujące nieprzyjemny zapach

Poza tym niektóre pokarmy zawierają substancje o silnej woni, która może przenikać także do potu lub (co zapewne nietrudno Ci sobie wyobrazić) powodować nieprzyjemny zapach Twojego oddechu.

Ale czy wiesz dokładnie, jakie produkty spożywcze mogą mieć takie nieco krępujące właściwości? Jeśli nie, to przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 9 najpopularniejszych z nich, które mogą wywoływać nieprzyjemny zapach. Zapraszamy zatem do lektury.

1. Czosnek ma niewątpliwy wpływ na nieprzyjemny zapach

Jest mnóstwo ludzi, którzy wolą unikać jedzenia czosnku, ponieważ silny i nieprzyjemny zapach, szczególnie oddechu, po zjedzeniu potrawy przyprawionej tym warzywem wydaje się trwać przez ładnych kilka godzin.

Czosnek

Poza tym warto także zdawać sobie sprawę z tego, że lotne związki siarki w czosnku mogą powodować także intensywny zapach potu.

Te substancje w trakcie procesów trawiennych są wchłaniane do krwiobiegu praktycznie w całości, co sprawia, że zarówno Twój oddech, jak i skóra łączą swoje wysiłki w celu wytworzenia jak najbardziej intensywnego zapachu.

Niestety, w przeważającej większości przypadków efekt tych starań nie będzie wzbudzał u Ciebie entuzjazmu.

2. Cukier rafinowany

Cukierki, żelki, guma do żucia i każdy inny rodzaj pożywienia, które zawiera w swoim składzie duże ilości rafinowanego cukru może powodować zmiany w poziomach kwasowości Twojego organizmu, zmieniać temperaturę ciała i generować w ten sposób dosyć nieprzyjemny zapach.

Bakterie żywią się cukrem, a po poddaniu go procesowi rafinacji staje się on znacznie łatwiejszy do przyswojenia.

Tak więc drobnoustroje wewnątrz Twojego organizmu (choć w większości przypadków niezwykle pożyteczne) uzyskują dzięki niemu silny impuls do rozwoju i mnożenia się.

Procesy fermentacji ulegają znaczącemu przyśpieszeniu, co przekłada się także na silniejszy i w wielu przypadkach nieprzyjemny zapach.

3. Ostre przyprawy

Przyprawy takie jak curry i kminek zwykle powodują nieświeży oddech już wkrótce po spożyciu potrawy. Mogą także wywoływać nieprzyjemny zapach całego ciała, bo kiedy je spożywasz, dostarczasz do swojego organizmu spore ilości różnego rodzaju związków siarki.

A problem polega na tym, że z reguły są one następnie trawione i wydalane przez organizm między innymi przy użyciu porów skórnych.

Przyprawy

Chociaż w przeważającej większości przypadków są one właściwie przyswajane przez organizm, to jednak część z nich pozostaje w krwiobiegu na dłużej i zostaje w efekcie przetransportowana aż do skóry celem późniejszego wydalenia na zewnątrz.

A właśnie związki siarki w dużej mierze przyczyniają się do powstawania niepożądanych woni.

4. Oleje uwodornione

Oleje uwodornione są jednym z podstawowych składników wykorzystywanych do przygotowania potraw z kategorii fast foodów, smażenia produktów, a także jako bazę do różnego rodzaju wypieków. A to jedynie niektóre z najpopularniejszych zastosowań tych produktów.

Oleje takie są nie tylko najczęstszą przyczyną występowania otyłości, ale także mają bezpośredni wpływ na nieprzyjemny zapach wytwarzany przez Twoje ciało.

Co gorsza, nawet skrupulatne przestrzeganie zasad higieny osobistej może nie wystarczać w niektórych przypadkach, gdyż woń jest w stanie powrócić już w ciągu godziny po wzięciu prysznica.

Według ustaleń naukowców badających przyczyny tego problemu, tłuszcze tego rodzaju blokują niektóre z procesów trawienia innych produktów spożywczych w początkowych odcinkach przewodu pokarmowego.

W efekcie produkty takie docierają w postaci niestrawionej do jelit, co w efekcie nie dość że może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak bóle brzucha, to jeszcze dochodzi do tego nieprzyjemny zapach ciała.

5. Wieprzowina

Pasztety, kiełbasy, boczek i inne wędliny oparte o mięso wieprzowe mogą zwiększyć poziom kwasowości soków żołądkowych i powodować wiele różnych dolegliwości, takich jak wzdęcia, gazy lub bóle brzucha.

Wieprzowina

Wieprzowina jest bardzo powoli rozkładana w przewodzie pokarmowym, a z uwagi na ich wysoką zawartość tłuszczu i różnych innych substancji chemicznych, mogą skutecznie zakłócać funkcjonowanie procesów metabolicznych.

Te właśnie eliminują toksyny i redukują także wydzielanie zbędnych substancji przez pory skóry. A to właśnie wydzieliny skórne zazwyczaj odpowiadają za nieprzyjemny zapach ciała.

6. Czerwone mięso

Białka proste i proteiny zawarte w mięsie czerwonym są trudniejsze dla organizmu do trawienia. A ponieważ mogą one pozostawać w jelitach nawet przez kilka dni, mają tym samym większe prawdopodobieństwo sfermentowania. To z kolei może bezpośrednio przyczyniać się do wywoływania niepożądanej woni całego ciała.

Ludzie, którzy jedzą mniejsze porcje czerwonego mięsa na pojedynczy posiłek oraz łącznie zjadają go mniej w trakcie całego tygodnia mnie uskarżają się na intensywną woń potu oraz ogólnie nieprzyjemny zapach ciała od tych, którzy regularnie objadają się wołowiną lub innymi rodzajami czerwonego mięsa.

Ponadto usunięcie tego konkretnego produktu ze swojej codziennej diety pomaga uniknąć różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak gazów, wzdęć, zapalenia jamy brzusznej i uciążliwych zaparć.

7. Szparagi

Chociaż szparagi ogólnie rzecz biorąc zaliczane są do produktów spożywczych o niezwykle cennych dla Twojego zdrowia właściwościach, to nie można pomijać tutaj faktu, że mogą one także powodować silny i kwaśny zapach moczu z powodu swojego naturalnego rozkładu w organizmie na różne związki chemiczne.

Niektóre z tych związków mogą cechować się nieprzyjemną dla ludzkiego nosa wonią.

Szparagi

Efekt ten występuje tylko u niektórych ludzi, którzy dysponują albo nieprzeciętnie czułym powonieniem, albo pewnymi uwarunkowaniami genetycznymi. Które przekładają się na nieprzyjemny zapach całego ciała po zjedzeniu dużej porcji szparagów.

8. Napoje alkoholowe

Ludzie, którzy piją regularnie napoje zawierające w składzie alkohol, będą mieć zazwyczaj bardziej nieprzyjemny zapach skóry i samego oddechu. Twój organizm przetwarza alkohol traktując go jako toksynę, dzięki czemu cały proces jego metabolizmu realizowany jest przez wątrobę.

Prawie 90% całego wypitego alkoholu zostaje przekształcone w kwas octowy. Substancję pozbawioną cech toksycznych, której jednak cechą szczególną jest nieprzyjemny zapach. Większość tego kwasu jest usuwana z organizmu w normalny sposób wraz z innymi nadmiarowymi płynami oraz solą.

Piwo

Ale jeśli w Twoim krwiobiegu pozostaną jeszcze nadmierne ilości kwasu octowego. Będzie on usuwany zarówno poprzez płuca w trakcie normalnego procesu oddychania, jak również za pośrednictwem porów skórnych.

Niektóre napoje alkoholowe mogą także cechować się nieprzyjemną wonią nie tylko z uwagi na zawarty w nich alkohol. Po prostu ze względu na swój skład. Sztandarowym tego przykładem może być na przykład piwo górnej fermentacji.

9. Cebula

Bakterie znajdujące się w Twoim organizmie sprawnie rozkładają aminokwasy siarkowe zawarte w cebuli. Co w efekcie generuje wiele nieprzyjemnie pachnących, lotnych substancji, takich jak siarkowodór, metanotiol i siarczek dimetylu.

Wystarczy wspomnieć tylko o bez wątpienia znanym Ci odrażającym smrodzie zgniłych jaj. Za jego woń odpowiada przede wszystkim właśnie siarkowodór oraz inne związki siarki.

Te związki siarki są wchłaniane do krwiobiegu i mogą dotrzeć do jamy ustnej, żołądka, jelit i wątroby. Są one również transportowane do płuc, gdzie gromadzą się w dużych ilościach, mogąc powodować silny, nieprzyjemny zapach Twojego oddechu.

Cebula

Jeśli uskarżasz się na nieprzyjemny zapach ciała pomimo przestrzegania zasad dobrej higieny osobistej, a Twoje zdrowie jest w nienagannym stanie, jedną z możliwych przyczyn tego stanu rzeczy mogą być wymienione przez nas w dzisiejszym artykule produkty spożywcze.

Możesz w łatwy sposób sprawdzić, czy to one są winne Twoim dolegliwościom, eliminując je pojedynczo lub w całości ze swojej diety!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.