Weganie, wegetarianie i fleksitarianie - jakie są między nimi różnice??

Coraz więcej osób opiera swoją dietę na pokarmach roślinnych, ale jakie są różnice między weganami, wegetarianami i fleksitarianami? W tym artykule opowiemy Ci o nich.
Weganie, wegetarianie i fleksitarianie - jakie są między nimi różnice??
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy wiesz, czym się różnią między sobą weganie, wegetarianie i fleksitarianie? Być może ostatnio słyszałeś te terminy, ale nie rozumiesz, co oznaczają. Chociaż brzmią podobne dla tych, którzy nie znają dobrze tematu, istnieją między nimi istotne różnice.

Same w sobie diety te dają pierwszeństwo warzywom, a także dbają o środowisko i szanują zwierzęta. Aby wyjaśnić Twoje wątpliwości, w tym artykule powiemy Ci, jakimi głównymi cechami charakteryzują się weganie, wegetarianie i fleksitarianie.

Czym różnią się między sobą weganie, wegetarianie i fleksitarianie?

Ostatnio te style żywieniowe zyskują na popularności z wielu powodów. Prawda jest taka, że ​​jeśli spróbujemy opisać styl odżywiania i praktyki życiowe każdej grupy, znajdziemy wyraźnie  wyróżniające się cechy u każdej z nich. Przejdźmy więc do szczegółów.

Weganie

Weganie to te osoby, które swoją dietę całkowicie opierają na produktach pochodzenia roślinnego. Oznacza to, że nie spożywają nabiału, sera, jajek ani miodu. Jednak termin ten idzie dalej, ponieważ w rzeczywistości odnosi się również do stylu życia, który obejmuje sposób odżywiania.

Weganizm opiera się na etycznym i moralnym argumencie, że ludzie i inne gatunki są równi. Tym samym weganie odrzucają znęcanie się nad zwierzętami, dlatego nie używają skórzanych butów ani pasków, produktów do pielęgnacji skóry, włosów, a nawet leków pochodzących od zwierząt.

Podobnie są przeciwko miejscom wykorzystywania zwierząt, takim jak między innymi ogrody zoologiczne, wyścigi konne, cyrki i rodeo. Ponadto zdają sobie sprawę z wpływu działalności hodowlanej na środowisko.

Temat wykorzystywania zwierząt stał się również przedmiotem różnych badań. Wykazano w nich, że farmy hodowlane masowo eksploatują zasoby naturalne, wzmacniają efekt cieplarniany, zakwaszają gleby i prowadzą do nagromadzenia nadmiaru odpadów w rzekach i morzach.

Wegańskie jedzenie
Diety wegańskie proponują całkowite wykluczenie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dowiedz się więcej na ten ciekawy temat: Dieta śródziemnomorska a zdrowie układu trawiennego

Wegetarianie

Dieta wegetariańska opiera się głownie na pokarmach roślinnych, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zboża, nasiona i orzechy. Jednak obejmuje również nabiał, jajka i miód. W tym stylu odżywiania mięso i jego pochodne są więc jedynymi produktami całkowicie wykluczonymi.

Według Argentyńskiego Towarzystwa Żywności w tej grupie mogą również istnieć różne podgrupy. Najbardziej znane są owo-lakto-wegetarianie, ale istnieją też owo-wegetarianie (wykluczamy mleko i jego pochodne) i lakto-wegetarianie (eliminujemy jaja).

Istnieją osoby, które zdecydowały się na stosowanie diety wegetariańskiej przez całe swoje życie. Ale może się też zdarzyć, że niektórzy ludzie stosują ją, ponieważ w perspektywie dążą do wyeliminowania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.

Można więc powiedzieć, że dodatkowo wegetarianizm to praktycznie konieczny krok na drodze do weganizmu.

Fleksitarianie

Ten sposób odżywiania wiąże się natomiast z elastycznością. Do tej grupy mogą bowiem należeć wszystkie osoby, które na ogół stosują dietę wegetariańską, ale czasami zgadzają się na spożywanie mięsa – ryb, skorupiaków, drobiu, wołowiny lub innych.

Fleksitarianie to również ci, którzy od czasu do czasu nie jedzą mięsa lub wolą jeden rodzaj mięsa bardziej od innych. Zwykle jest to również wstępny krok dla tych, którzy chcą wprowadzić dietę wegetariańską i przechodzą na fleksitarianizm na pierwszym etapie.

Jak widać, ten ostatnio styl życia najbardziej zyskał ostatnio na popularności. W rzeczywistości możesz być fleksitarianiniem, nawet o tym nie wiedząc. Należy zaznaczyć, że jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego w tym przypadku nie oznacza wykroczenia i nie rodzi poczucia winy.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Dieta wegetariańska bez niedoboru składników odżywczych

Czy weganie, wegetarianie i fleksitarianie stosują bezpieczne diety?

Wiele lat temu uważano, że dieta wykluczająca produkty pochodzenia zwierzęcego nie pokrywała zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak dowody naukowe sugerują, że w dobrze zaplanowanej diecie jedyną substancją, której brakuje, jest witamina B12.

Witaminę B12 syntetyzują mikroorganizmy zamieszkujące jelita zwierząt. W związku z tym jedynymi źródłami pożywienia, które ją zawierają, są mięso, jaja, mleko i ich pochodne.

Jeśli chodzi o wegetarian i fleksitarian, spożywają część z tych produktów, ilość ta jednak nie wystarcza by pokryć dzienne ilości zalecane przez specjalistów od żywienia.

W konsekwencji w tych grupach populacji przedłużający się niedobór witaminy B12 może powodować anemię. Ponadto czasami pociąga za sobą również na wady układu nerwowego, spowolnienie rozwoju płodu, zanik pamięci i inne powikłania. Aby temu zapobiec, zaleca się więc stosowanie suplementów.

Wegański hamburger
Diety tego typu mogą powodować brak witaminy B12, którą można uzupełnić sztucznymi suplementami.

Różnice między weganinem, wegetarianinem i fleksitarianinem

Jak widzieliśmy, te trzy sposoby odżywiania wykazują wyraźne różnice. Można powiedzieć, że fleksitarianizm to początek innego stylu życia. Ten styl odżywiania może następnie przejść w wegetarianizm, a jeśli chcesz również w weganizm.

W każdym razie decyzja zawsze zależy od osobistych preferencji i nie ma przymusu przechodzenia przez wszystkie te etapy. Można również wybrać tylko jedna z tych form odżywiania i przy niej pozostać.

Weź jednak pod uwagę ważny czynnik, który dotyczy każdej z opisanych tu diet. Zarówno weganie, wegetarianie jak i fleksitarianie zawsze powinni tak zaplanować swoje menu, aby zawierało wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Tylko takie podejście zabezpieczy cię przed niedoborami i innymi problemami w przyszłości. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na któryś z tych planów żywieniowych, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem w celu uzyskania specjalistycznej porady w tej sprawie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García-Maldonado, E., Gallego-Narbón, A., & Vaquero, M. (2019). ¿ Son las dietas vegetarianas nutricionalmente adecuadas? Una revisión de la evidencia científica. Nutrición Hospitalaria36(4), 950-961.
  • Rojas Allende, D., Figueras Díaz, F., & Durán Agüero, S. (2017). Ventajas y desventajas nutricionales de ser vegano o vegetariano. Revista chilena de nutrición44(3), 218-225.
  • Poore, J., & Nemecek, T. (2018). Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers. Science360(6392), 987-992.
  • Farran, A., Illan, M., & Padró, L. (2015). Dieta vegetariana y otras dietas alternativas. Pediatría Integral. 5th ed. Sociedad Española de Pediatría Extrahospitalaria y Atención Primaria (SEPEAP), 313-23.
  • Gallo, D., Manuzza, M., Echegaray, N., Montero, J., Munner, M., Rovirosa, A., … & Murray, R. S. (2015). Grupo de trabajo alimentos de la sociedad argentina de nutrición-Alimentación Vegetariana. Available on: http://www. sanutricion. org. ar/files/upload/files/Alimentacion_Vegetariana_Revision_final. pdf. Consulted on1(06).
  • FAO. Capítulo 11. Vitaminas. Disponible en: http://www.fao.org/3/w0073s/w0073s0f.htm#:~:text=La%20vitamina%20B12%20es,Se%20mide%20en%20microgramos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.