Home » Przepisy » Wegański majonez – pyszny i zdrowy dodatek do dań
Wegański majonez – pyszny i zdrowy dodatek do dań
· Marzec 20, 2018
Majonez w wersji wegańskiej to idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na niektóre składniki odżywcze oraz dla wszystkich, którzy dbają o to, by ich dieta była zdrowa i zbalansowana.
Poniższy wegański majonez składa się wyłącznie z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Stąd też nie zawiera on ani jajka ani krowiego mleka. Elementy te zastąpiono innymi, roślinnymi odpowiednikami.
Przygotowanie tego zdrowego dodatku do dań jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu czasu. Wegański majonez można przygotowywać na wiele różnych sposobów. Różnią się one pod względem smaku, tekstury i konsystencji. Poznaj kilka przepisów, które dodadzą twoim potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu.
Wegański majonez z mleka sojowego i oliwy z oliwek
Wegański majonez na bazie mleka sojowego i oliwy z oliwek jest delikatny, kremowy i lekkostrawny. Można go spożywać tuż po przygotowaniu. Doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek lub jako zamiennik masła w przypadku kanapek.
Składniki
½ ząbku czosnku (zmiażdżonego lub przepuszczonego przez praskę)
Do naczynia blendera wlej mleko sojowe lub migdałowe oraz łyżeczkę soku z cytryny. Miksuj przez około 30 sekund.
W międzyczasie powoli dodawaj oliwę z oliwek tak, by tekstura stawała się coraz gęstsza.
Następnie dodaj sól, musztardę, pietruszkę i miksuj jeszcze przez kilkadziesiąt sekund.
Spróbuj, czy twój wegański majonez jest dobrze doprawiony. Jeśli nie, dodaj więcej przypraw.
Dodatkowo możesz wzbogacić smak majonezu o papryczkę chili, słodką paprykę lub pieprz.
Wegański majonez z ziemniakami
Ten majonez również jest bardzo lekki i delikatny w smaku, lecz nieco gęstszy od poprzedniego. Jego głównym składnikiem jest ziemniak, który znacząco wpływa na konsystencję i teksturę sosu. Co więcej, warzywo to nadaje majonezowi niepowtarzalny, ciekawy smak.
Woda (opcjonalnie – w zależności jaką konsystencję majonezu pragniesz uzyskać)
Sposób przygotowania
Obierz ziemniaka ze skórki i ugotuj w osolonej wodzie.
Po ugotowaniu i ostudzeniu ziemniaka, umieść go w kielichu blendera. Dodaj ząbek czosnku i odrobinę oregano. Miksuj. Powoli dolewaj olej.
Kiedy mieszanka osiągnie gładką i jednolitą konsystencję, powoli dolewaj wodę.
Dolewaj odrobinę wody mniej więcej co pięć sekund, tak długo aż majonez uzyska delikatną i płynną konsystencję.
Na koniec dodaj odrobinę soku z cytryny. Dodawaj go stopniowo, gdyż w przypadku nadmiaru wegański majonez może się ściąć (tak jak w przypadku majonezu otrzymywanego w tradycyjny sposób).
Do swojego majonezu możesz dodać przyprawy: kolendrę, bazylię, pietruszkę lub inne ulubione zioła.
Do przygotowania wegańskiego majonezu używaj blendera ze szklanym naczyniem. W przypadku niewielkich ilości doskonale sprawdzi się mały, ręczny blender. Jeśli jednak chcesz zrobić sporą ilość majonezu, wybierz blender z kielichem o dużej pojemności.
Zawsze wybieraj niesłodzone mleko sojowe bez żadnych dodatków, takich jak wanilia czy czekolada.
Staraj się wybierać oleje bezsmakowe, na przykład olej słonecznikowy.
Pamiętaj, że oliwa z oliwek nada majonezowi silnego aromatu. Jeśli koniecznie chcesz użyć tego typu olej, ogranicz jego ilość oraz dodawaj go stopniowo, co chwilę próbując, czy smak nie jest zbyt intensywny.
W chwili przygotowywania majonezu wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Wyjmij je z lodówki na godzinę przed rozpoczęciem pracy.
Stopniowo dodawaj sól i czosnek. Pamiętaj, że jeśli smak jest nieco mdły, zawsze możesz doprawić. Jeśli jednak z początku dodasz zbyt wiele soli czy czosnku, trudno będzie ci to naprawić.
Przechowuj wegański majonez w lodówce. Staraj się go spożyć jak najszybciej, w dzień lub dwa. Jest to świeży produkt, który psuje się szybko.
W jakich przypadkach wegański majonez może się ściąć?
Majonez w wersji wegańskiej – podobnie jak ten tradycyjny – może się ściąć, jeśli nie jest przygotowywany prawidłowo. Może dojść do tego w następujących przypadkach:
Przy wyłączaniu blendera w trakcie miksowania. Nie należy robić żadnych przerw.
Z nadmiaru ciepła lub zimna.
Jeśli dodamy zbyt dużo oleju (to najczęstszy przypadek ścinania się majonezu)
Podczas miksowania na bardzo szybkich obrotach
Kiedy podczas miksowania mieszanka zamiast gęstnieć robi się coraz bardziej płynna i przezroczysta.
Jeden majonez – wiele smaków
Powyższe przepisy zakładają przygotowanie podstawowej wersji wegańskiego majonezu. Bazując na nich możesz przygotować wiele różnych wersji smakowych tego fantastycznego dodatku do dań. Możesz bawić się smakami i kolorami – w zależności od swojej wyobraźni i upodobań smakowych.
Wystarczy, że dodasz jeden składniki, a twój majonez całkowicie zmieni smak, kolor i teksturę.
Jeśli chcesz, aby twój wegański majonez miał czerwony kolor, dodaj do niego plasterek ugotowanego buraka.
Zielony kolor majonezu uzyskasz dodając do niego garść ugotowanego szpinaku. W rezultacie otrzymasz zabawny zielony sos o delikatnym, szpinakowym smaku.
Bazując na podstawowej wersji naszego majonezu, możesz przygotować również wegański sos tatarski. Wystarczy, że dodasz do majonezu kilka kaparów, oliwek, ogórków konserwowych i cebulę.
A jeśli chcesz uzyskać sos o różowym kolorze, po prostu dodaj do majonezu łyżeczkę ketchupu.
Samodzielne przygotowywanie domowego majonezu pozwoli ci na zabawę ze smakami. Dzięki niemu twoje potrawy będą zabawne, zdrowe i bogate w cenne składniki odżywcze pochodzące z ziół, warzyw i innych zastosowanych produktów.
Empanady z warzywami to bardzo pożywne danie, które ma natychmiastowy efekt sycący. Dlatego mogą być przygotowane jako danie główne. Można je również przygotować w miniaturze i wtedy będą służyć jako lekki dodatek na specjalne okazje, np. posiłek z rodziną lub przyjaciółmi.…
Powszechnie uważa się, że „boskie” drożdżówki przyrządzano z okazji Świąt Wielkanocnych, specjalnie na Wielką Niedzielę. W rzeczywistości jednak korzeni tych wyjątkowych bułeczek należy szukać na innej kartce kalendarza. Otóż wiele źródeł podaje, że zajadały się nimi dzieci tuż po mszy…
Dietetycy i specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają jedzenie ryb przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Łosoś z piekarnika to bez wątpienia pyszny sposób na rozszerzenie diety o zdrowe kwasy tłuszczowe. Jeśli lubisz tę rybę, koniecznie wypróbuj poniższe trzy przepisy! Z pewnością…
Nadchodzi popołudnie, a Tobie zawsze o tej porze przychodzi ochota na pyszny kaprys? Otóż napoje roślinne to znakomita propozycja na zdrowy i odżywczy podwieczorek. Nie odmawiaj sobie przyjemności – po prostu naucz się mądrze wybierać przekąski, które nie tylko zaspokoją…
Ten artykuł niesie ze sobą przepis doskonały dla wszystkich miłośników morskiej diety. Zupa z owoców morza zaskoczy wszystkich domowników świeżością i wyjątkowym aromatem. Dowiedz się jak ją przygotować w swojej kuchni. Czy możliwe jest, aby prawdziwa zupa z owoców morza…
Osoby, które pragną uzyskać masę mięśniową i schudnąć, na stałe wprowadzają zdrowy koktajl proteinowy, jako ulubiony suplement diety. Chociaż do osiągnięcia celów wymagana jest pełna i zdrowa dieta, napoje te są doskonałym uzupełnieniem zdrowego odżywiania. Prawdą jest, że na rynku znajdziemy…