Dieta owowegetariańska - na czym polega?

Oprócz kwestii zdrowotnych, wielu ludzi wybiera dietę owowegetariańską ze względu na jej etyczne implikacje.
Dieta owowegetariańska - na czym polega?

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dla wielu ludzi bycie wegetarianinem oznacza po prostu powstrzymywanie się od spożywania mięsa. Istnieje jednak wiele wariantów wegetarianizmu, a wśród nich jest dieta owowegetariańska.

Prawdopodobnie termin „owowegetarianizm” jest ci nieznany. Nie martw się, w tym artykule powiemy ci, na czym polega ta dieta, jakie są jej zalety i dlaczego jest to zdrowa opcja, dzięki której może zmienić się w styl życia.

Wegetarianizm

Wegetarianizm to dieta, która eliminuje spożycie wszystkich lub większości produktów pochodzących od zwierząt. Istnieją jednak różne formy stosowania diety wegetariańskiej. Oto niektóre z nich:

Dieta owowegetariańska
 • Restrykcyjni wegetarianie lub weganie: są to ci ludzie, którzy spożywają tylko produkty pochodzenia roślinnego. Całkowicie odrzucają przyjmowanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak produkty mleczne, jaja lub nawet miód pszczół.
 • Laktowegetarianie: jak sama nazwa wskazuje, ludzie ci spożywają zarówno produkty roślinne, jak i nabiałowe (t o znaczy na przykład mleko i produkty mleczne: jogurt, ser, masło itp.).
 • Owowegetarianie: ich dieta opiera się na spożyciu warzyw i jaj. Jest to dieta bardzo bogata w składniki odżywcze, którą omówimy szczegółowo poniżej.
 • Owolaktowegetarianie: to te osoby, które spożywają warzywa, jaja i pochodne mleka. Podobnie jak poprzednie grupy, powstrzymują się od jedzenia mięsa lub ryb. Jest to odmiana najbardziej powszechnego wegetarianizmu na Zachodzie.
Dieta owowegetariańska

Na czym polega dieta owowegetariańska?

Dieta owowegetariańska jest rodzajem wegetarianizmu, który wyklucza spożywanie mięsa, ryb a także produktów mlecznych. Pozwala jednak jeść jajka.

Jeśli przestrzegasz diety owowegetarian, będziesz nadal spożywał wszystkie produkty obecne w wegetarianizmie, takie jak zboża, grzyby, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Możesz także dodawać jajka i pochodne do swoich potraw.

Jakie zalety ma dieta owowegetariańska?

Wegetarianizm znany jest z tego, ze zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, w tym obniżenie poziomu cholesterolu. Większość potraw przygotowywana jest z warzyw, roślin strączkowych, owoców i zielonych części jarzyn.

Dieta wegetariańska jest znacznie mniej kaloryczna i szkodliwa dla naszego organizmu niż obecna zachodnia dieta wypełniona przetworzonymi produktami. Ale jeśli nie potrafimy jej dobrze i odpowiednio skomponować, może prowadzić do deficytu białka w organizmie.

Zaletą włączenia jaj do diety jest zatem to, że łatwo może zapewnić dostarczenie odpowiednich ilości białka.

Restrykcyjni wegetarianie powinni również uzupełniać swoja dietę witaminą B12, która jest obecna tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Natomiast owowegetarianie mogą łatwo uzyskać witaminę B12 z jaj dostarczanych w diecie.

Zalety jajka

Jajka są jednym z najbardziej odżywczych pokarmów, jakie istnieją. Są wprost naładowane witaminami i minerałami. Zawierają duże ilości wysokiej jakości białek, niezbędnych kwasów tłuszczowych a także i innych ważnych składników odżywczych. Co ciekawe, prawie wszystkie te składniki koncentrują się w żółtku, do niedawna jeszcze tak potępianym przez dietetyków.

Jajko ma również dużą zawartość żelaza i cynku oraz witaminach A, D i B12 występujących w biodostępnej formie. Pozwala to owowegetarianom na uzyskanie tych składników odżywczych w sposób łatwy i skuteczny, bez potrzeby szczegółowego uzupełniania lub planowania diety.

jajka

Dieta owowegetariańska szanuje względy etyczne

Większość osób, które stosują zasady owowegetarianizmu, wybiera ten styl żywienia nie tylko ze względów zdrowotnych. Biorą także pod uwagę etyczną i moralną stronę problemu. Kiedy przestają spożywać mięso, ryby i nabiał, próbują bronić praw zwierząt.

Na wybór tego rodzaju diety wpływa również troska o ochronę środowiska. Chodzi o względy dotyczące wpływu przemysłowej produkcji pokarmów pochodzących ze zwierząt na bioróżnorodność.

Dieta owowegetariańska proponuje różne potrawy

Proponujemy dania, które pomogą Ci włączyć jajka do diety. Będą idealnym dodatkiem do przepisów przygotowywanych na przykład na bazie roślin strączkowych, grzybów, warzyw i owoców.

 • Gotowane jajka
 • Jajka w koszulce
 • Budyń marchewkowy
 • Jajecznica z ziemniakami
 • Jajka ze szpinakiem
 • Krokiety
 • Krokiety z ziemniaków
 • Sosy do makaronu
 • Ziemniaki w sosie kremowym.

Jeśli chcesz zacząć przygodę z wegetarianizmem, dieta owowegetariańska jest bez wątpienia smacznym i zdrowym wariantem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Takeuchi H., Sugano M., Industrial trans fatty acid and serum cholesterol: the allowable dietary level. J Lipids, 2017.
 • Holick MF., The vitamin D deficiency pandemic: approaches for diagnosis, treatment and prevention. Rev Endocr Metab Disord, 2017. 18 (2): 153-165.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.