Odstawić mięso - jak to zrobić mądrze i zdrowo

Jeśli decydujesz się przestać jeść mięso, zalecamy, aby robić to stopniowo, z pomocą profesjonalisty dietetyka, który może Ci towarzyszyć i prowadzić w tym procesie.
Odstawić mięso - jak to zrobić mądrze i zdrowo
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Bycie wegetarianinem, a także bycie weganinem, to tendencje społeczne polegające na tym, żeby w swojej diecie odstawić mięso. Osoby wybierające ten rodzaj żywienia opierają się o pewne przyczyny, takie jak walka ze złym traktowaniem zwierząt lub problemy zdrowotne. Obydwa trendy stają się coraz bardziej popularne.

Doświadczeni dietetycy sugerują, że zrównoważona dieta powinna opierać się na zrównoważonych proporcjach i zawierać odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych. Oznacza to, że zdrowe odżywianie powinno uwzględniać urozmaicone produkty podawane w niezbędnych, wyznaczonych przez specjalistę ilościach.

Co zatem, jeśli podejmujesz decyzję, żeby odstawić mięso? Musisz to zrobić, biorąc pod uwagę pewne ważne aspekty, aby Twoje ciało na tym nie ucierpiało.

Czy spożywamy zbyt dużo mięsa?

Według badania ANIBES przeprowadzonego przez Spanish Nutrition Foundation, około 2% ludności Hiszpanii przestało jeść codziennie mięso.

Podobnie, w tym opracowaniu odnotowano fakt, że 12% ludności tego kraju nie spożywa przetworzonego mięsa. Warto wspomnieć, że całkowici weganie, czyli ci, którzy nie jedzą mięsa ani ryb, odpowiadają 1% populacji hiszpańskiej.

Z drugiej strony, opublikowano wyniki innego badania pokazujące zmniejszenie populacji hiszpańskiej, która spożywa czerwone mięso. Aż 43% Hiszpanów ograniczyło jego konsumpcję.

Aby fakt, że chcesz odstawić mięso, nie miał wpływu na Twoje zdrowie, możesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. W każdym razie musisz wiedzieć, że każda osoba jest inna i ma inne potrzeby żywieniowe.

Czy należy odstawić mięso?
W Hiszpanii, podobnie jak w innych częściach świata, spożycie czerwonych mięs i przetworów mięsnych wyraźnie spadło w ostatnich latach.

Dlatego najbardziej wskazane we wszystkich przypadkach jest wprowadzanie stopniowych zmian. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz to przy pomocy profesjonalisty, który Cię poprowadzić i będzie Ci towarzyszyć Ci w tym procesie.

Jeśli chcesz odstawić mięso, jedz inne białka

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że należy nadal spożywać białka pochodzące z innych produktów spożywczych. Na przykład, jeśli nie wybierasz diety wegańskiej, jajko może być pokarmem białkowym zawierającym zdrowe tłuszcze. Może ono doskonale zastąpić inne pokarmy pochodzenia zwierzęcego.

Najbardziej polecane są 4 jaja na tydzień lub 2 białka dziennie. Jeśli masz taką możliwość, zawsze najlepszym wyborem będą ekologiczne jaja od kur żyjących na wolnym wybiegu.

Oprócz jaj istnieje jeszcze jedna seria produktów spożywczych, które mogą zapewnić dobrą bazę białkową. Jednak nigdy nie rezygnuj z konsultacji ze specjalistą, aby zapewnić sobie odpowiedni skład diety.

Niektóre z tych produktów białkowych to:

  • Rośliny strączkowe
  • Suszone owoce
  • Zboża
  • Nasiona

Istotnym faktem, o którym należy pamiętać, jest to, że kiedy łączymy zboża z białkami roślin strączkowych, możemy uzyskać białko lepszej jakości. Dobrze znanym przykładem jest na przykład połączenie soczewicy z ryżem. Jakość i ilość białek jest wyższa i lepiej przyswajalna niż w przypadku połączenia tych składników na przykład z chorizo.

Nie spożywaj nadmiernych ilości nabiału

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę (zwłaszcza gdy nie jesteś weganinem czy weganką), że nie zaleca się spożywać zbyt dużo produktów mlecznych. Z jakiego powodu? Dlatego, że ich nadmierne spożycie może prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu, a także powodować problemy trawienne.

Ponadto istnieją nowe opcje produktów mlekopodobnych, takie jak preparaty sojowe. Do dyspozycji osób, które zdecydowały się odstawić mięso, są również inne produkty, które mogą być bardzo zdrowymi suplementami diety.

Nabiał
Produkty mleczne są idealne do uzupełnienia diety w momencie zmniejszenia spożycia mięsa. Nie należy jednak ich nadużywać.

Zadbaj o spożycie witaminy B12

Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest rozpuszczalną witaminą, która odgrywa zasadniczą rolę w organizmie. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek, metabolizmie komórek, funkcji nerwów i produkcji DNA.

W przypadku, gdy zdecydujesz się odstawić mięso, jest prawdopodobne, że może u Ciebie wystąpić jej deficyt. Czasami witamina ta może jednak utrzymywać się w organizmie w odpowiedniej ilości przez wiele lat. W każdym razie należy kontrolować jej poziom i spożywać żywność, która jej dostarcza. Aby to osiągnąć, należy jeść na przykład jajka, produkty mleczne, a także spirulinę.

Jakie są powody, żeby odstawić mięso?

Cztery lata temu Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, jednostka zależna od WHO, ostrzegała przed możliwymi konsekwencjami, jakie może mieć dla naszego zdrowia wysokie spożycie przetworzonego mięsa.

Przede wszystkim zauważono, że nadmierna konsumpcja mięsa może wpływać na powstawanie raka jelita grubego. Wnioski nie były tak jasne w odniesieniu do spożycia czerwonego mięsa, ale wiązały się również z prawdopodobnym ryzykiem pojawienia się niektórych chorób.

Poza aspektami zdrowotnymi, wielu ludzi decyduje się odstawić mięso ze względu na sprzeciw wobec złego traktowania zwierząt. Na szeroką skalę ma ono miejsce w przemyśle spożywczym. Inny powód to chęć ochrony obszarów leśnych na naszej planecie, które są karczowane w celach wypasu.

Wniosek

Jeśli chcesz odstawić mięso, musisz upewnić się, że wszystkie Twoje potrzeby żywieniowe są uwzględnione w nowych wytycznych żywieniowych. W tym celu zalecamy udanie się do specjalisty, który poprowadzi Cię w zmianie nawyków żywieniowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wolfe RR., Cifelli AM., Kostas G., Kim IY., Optimizing protein intake in adults: interpretation and application of the recommended dietary allowance compared with the acceptable macronutrient distribution range. Adv Nutr, 2017. 8 (2): 266-275.
  • Wilkins T., Sequoia J., Probiotics for gastrointestinal conditions: a summary of the evidence. Am Fam Physician, 2017. 96 (3): 170-178.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.