Wysoki poziom cholesterolu a 5 typowych błędów w diecie

Wysoki poziom cholesterolu a 5 typowych błędów w diecie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ludzie, u których występuje wysoki poziom cholesterolu muszą jeść w określony sposób, aby skutecznie zapanować nad tym problemem zdrowotnym.

Jednak możesz przy tym popełniać bardzo powszechnie spotykane błędy, które uniemożliwią Ci poprawę swojego stanu zdrowia, jako że z ich powodu Twój wysoki poziom cholesterolu nie będzie miał tendencji do opadania.

Większość osób, u których wykryto wysoki poziom cholesterolu we krwi wie doskonale, jak ważne jest dobre odżywianie się.

Jednak ze względu na braki w tej wiedzy lub po prostu zapamiętane nieprawdziwe informacje często zdarza się, że popełniają one bardzo podstawowe błędy, które mogą zrujnować wszystkie ich wysiłki zmierzające do zbicia cholesterolu we krwi do prawidłowych wartości.

To może być bardzo frustrujące, ponieważ możesz nie być w stanie obniżyć poziomu swojego cholesterolu, niezależnie od tego, co jesz i jakie przyjmujesz leki. Najbardziej niepokojące jest jednak to, że możesz w zupełnie nieświadomy sposób nawet pogorszyć całą sytuację – a komplikacje tego stanu rzeczy mogą okazać się dość poważne.

Błędy żywieniowe

Dlatego musisz za wszelką cenę dowiedzieć się, jakie błędy być może popełniasz i dlaczego są one aż tak szkodliwe. Nawet jeśli na pozór wydają się one mało istotne. Czytając dalszą część naszego dzisiejszego artykułu będziesz miał okazję poznać 5 najczęściej popełnianych błędów przez osoby, u których zdiagnozowano wysoki poziom cholesterolu we krwi.

W ten sposób będziesz mógł zacząć inteligentnie przejmować kontrolę nad tym problemem i ułatwić sobie życie. Zapraszamy zatem do lektury!

Błędy dietetyczne, a wysoki poziom cholesterolu we krwi

Każdy, u którego zdiagnozowano wysoki poziom cholesterolu we krwi lub hipercholesterolemię, powinien postępować zgodnie z zaleceniami dietetycznymi podanymi przez lekarza. Nawet jeśli oznaczałoby to drastyczne zmiany w codziennej diecie.

Jest to naprawdę absolutnie konieczne, ponieważ tylko w ten sposób można zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym.

Jednak dobre odżywianie się to nie tylko jedzenie większej ilości owoców i warzyw. Możesz być zupełnie nieświadomy tego, że to nie wystarczy. Istnieją także inne istotne zmiany, które powinieneś wprowadzić do swojej codziennej rutyny.

Co więcej, zmiany te różnią się także w zależności od danej osoby, ponieważ każdy ludzki organizm jest inny i inaczej reaguje.

Czy wydaje Ci się, że możesz bez żadnych ograniczeń popełniać dowolne błędy w swoich nawykach żywieniowych? Czy masz problemy z obniżeniem poziomu cholesterolu?

Jeśli udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej na co najmniej jedno z powyższych pytań, kontynuuj czytanie pozostałej części naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się, czy przypadkiem nie przeoczyłeś czegoś niezwykle istotnego.

1. Nie zwracasz uwagi na ilość spożywanego cukru

Spożycie cukru nie ma bezpośredniego wpływu na wysoki poziom cholesterolu w Twoim organizmie. Jednak produkty spożywcze o wysokiej zawartości cukru często zawierają także dużo szkodliwych tłuszczów, takich jak tłuszcze trans lub nasycone kwasy tłuszczowe.

Regularne spożywanie tego rodzaju żywności może powodować znaczące przybieranie na wadze. Nadwaga lub otyłość jest bardzo ściśle związana z wysokim poziomem cholesterolu. Wysoki indeks glikemiczny tych pokarmów podnosi poziom cukru we krwi, co z czasem uszkadza ścianki tętnic i innych naczyń krwionośnych.

2. Zwracanie uwagi jedynie na zawartość cholesterolu w produktach spożywczych

Niektórzy ludzie chorujący na wysoki poziom cholesterolu we krwi uważają, że lepsze odżywianie oznacza wyeliminowanie ze swojej codziennej diety każdego rodzaju żywności o wysokiej zawartości cholesterolu.

Cóż, to naprawdę jest jedna z rzeczy, na którą powinieneś zwracać uwagę. Ale poważnym błędem jest myślenie, że samo tylko to wystarczy Ci do zapewnienia sobie dobrego stanu zdrowia.

Niezdrowe tłuszcze

Cholesterol jest rodzajem tłuszczu, który jest efektem jedzenia niektórych rodzajów produktów spożywczych – to prawda. Jednak prawdopodobnie nie wiesz o tym, że Twoja wątroba również go produkuje.

Dlatego też spożywanie produktów spożywczych o zredukowanej ilości cholesterolu nie wystarczy. Musisz także unikać źródeł tłuszczy trans i tłuszczów nasyconych, ponieważ przeciążają one Twoją wątrobę.

3. Wyeliminowanie absolutnie wszystkich tłuszczów z diety

Jest to prawdopodobnie jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby cierpiące na wysoki poziom cholesterolu we krwi. Nie jest dobrym pomysłem całkowite wyeliminowanie z diety wszystkich produktów zawierających tłuszcz. Zamiast tego powinieneś wybrać te, które oferują Ci dobre, “zdrowe” tłuszcze.

Produkty spożywcze mogą zawierać mieszaninę różnych rodzajów tłuszczów: nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych (kwasy tłuszczowe omega 3 i 6). Spośród nich powinieneś wybrać tylko ostatnie dwa rodzaje i spożywać jak najmniej tłuszczów nasyconych.

Tłuszcze nasycone zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca, a tłuszcze nienasycone pomagają zwiększyć poziom “dobrego” cholesterolu (HDL). To z kolei pomaga chronić Twoje tętnice. Przykładami produktów zawierających spore dawki “zdrowych” tłuszczów są awokado, oliwa z oliwek i orzechy dowolnego rodzaju.

4. Przechodzenie od jednej diety do drugiej

Diety o szybkim działaniu brzmią jak droga na skróty do uzyskania zdrowego poziomu cholesterolu we krwi. Problem jednak polega na tym, że są one z reguły niezwykle restrykcyjne i ograniczają się tylko do spożywania niektórych kategorii składników odżywczych.

Właśnie dlatego wiele z tych osób, które widzą u siebie szybkie wyniki, w kilka tygodni później znów powraca do swojej normalnej, zawyżonej wagi.

Restrykcyjna dieta

Chociaż straciły one mniej lub więcej kilogramów, zaczęły nosić odzież o kilka rozmiarów mniejszą, to jednak już wkrótce powróciły do swoich normalnych nawyków żywieniowych i zrujnowały cały wysiłek, jaki włożył w żmudny proces odchudzania się.

Jednak dobra dieta obniżająca poziom cholesterolu we krwi powinna być czymś stałym, stosowanym przez całe życie. Jeśli będziesz jej przestrzegać tylko przez kilka dni, powrócisz w mgnieniu oka do wyższej wagi. I znów będziesz mieć wysoki poziom cholesterolu we krwi.

5. Zażywanie statyn i popijanie ich sokiem grejpfrutowym

Lekarze często przepisują statyny, aby zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi u ich pacjentów. Jednak spożywanie grejpfruta w tym samym czasie jest poważnym błędem. Owoc ten może zablokować prawidłowe wchłanianie leku.

Tak, grejpfrut to naprawdę zdrowy, niskokaloryczny owoc, ale zdecydowanie nie jest on dobrym pomysłem jako składnik diety, jeśli zażywasz leki ze statynami.

Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań

Bardzo ważne jest, aby poprawić błędy dietetyczne tak, aby Twój plan leczenia zadziałał. Powinieneś również zadbać o regularne badania pod kontrolą lekarza, ponieważ wysoki poziom cholesterolu we krwi nie daje oczywiste objawy, nawet jeśli sieje spustoszenie wewnątrz Twojego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Colpo, A. (2005). LDL Cholesterol:” Bad” Cholesterol or Bad Science? Journal of American Physicians and Surgeons.
  • De Andrés, S., Lucena, A., & De Juana, P. (2004, July). Interacciones entre los alimentos y las estatinas. Nutricion Hospitalaria.
  • Ma, H. (2006). Cholesterol and Human Health. Nature and Science.
  • Scirica, B. M. (2005). Treatment of Elevated Cholesterol. Circulation.
  • Schaefer, E. J. (2002). Lipoproteins, nutrition, and heart disease. American Journal of Clinical Nutrition.
  • Verschuren, W. M. M. (2012). Diet and cardiovascular disease. Current Cardiology Reports.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.