Obieranie owoców i warzyw - Kilka trików

Sprytna technika obierania owoców i warzyw pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zapobiegnie marnowaniu dużej części produktu.
Obieranie owoców i warzyw - Kilka trików

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada, 2016

Obieranie i krojenie owoców, warzyw czy innych produktów spożywczych to podstawowe czynności, którymi zajmujemy się w kuchni. Wydaje się to dziecinnie proste, jednak czasami używając nieodpowiedniej techniki, nie tylko marnujemy swój czas, ale i dużą część danego produktu.

Oprócz smacznych i oryginalnych przepisów, możemy więc poszukać także kilku trików, które znacznie ułatwią nam obieranie i krojenie. Kilka z nich znajdziesz poniżej, w naszym dzisiejszym artykule. Powodzenia!

Obieranie i krojenie – Jak robić to dobrze?

Najefektywniejsza i najbardziej estetyczna metoda krojenia i obierania owoców i warzyw to nie zawsze ta najprostsza czy najbardziej tradycyjna.

Zdarza się, że przez całe życie obieramy dany produkt w całkowicie niepoprawny sposób, nie wiedząc nawet, że można robić to szybciej i skuteczniej.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów produktów, których obieranie prawdopodobnie przysparza Ci sporo problemów. Wykorzystaj swoją kreatywność i nasze porady. Pamiętaj – paradoksalnie obieranie nie zawsze wymaga użycia noża!

1. Oczyszczanie czosnku a intensywny zapach

Krojenie czosnku

Jeśli zazwyczaj trzymasz ząbek czosnku w dłoni, gdy oczyszczasz go za pomocą noża, z pewnością wiesz doskonale, jak trudno jest później pozbyć się intensywnego zapachu z palców.

Aby oczyścić czosnek i jednocześnie uniknąć trzymania go w dłoni, umieść go w zamkniętym pojemniku i mocno wstrząsaj. Taki intensywny ruch będzie o wiele skuteczniejszą, szybszą i czystszą metodą!

2. Obieranie ziemniaków bez ich marnowania

Generalnie za obieranie ziemniaków zabieramy się ,,na zimno”, gdy są one jeszcze surowe. Jednak przez to, że są one wówczas bardzo twarde, dość ciężko jest oddzielić skórkę od ziemniaka, przez co marnujemy dużą jego część.

Aby temu zapobiec wystarczy umyć ziemniaki i ponacinać je albo pokroić na cząstki, a następnie umieścić w gorącej wodzie. Już po chwili będziesz w stanie zdjąć skórkę bez używania noża!

3. Jak obrać jajko bez używania dłoni?

Obieranie jajka

Ile razy zdarzyło Ci się znaleźć w jedzeniu skorupkę jajka? Z pewnością wielokrotnie. Jest bowiem dosyć ciężko obrać jajko tylko za pomocą własnych dłoni, zwłaszcza jeśli jest ono wciąż gorące. Właśnie dlatego zdradzimy Ci super trik, który znacznie ułatwi Ci to zadanie.

Wbrew pozorom obieranie jajka może być naprawdę proste: oderwij kawałek skorupki na samym czubku jajka, a następnie dmuchnij w tak powstały otwór.

Tym samym skorupka oderwie się od jajka i bez problemu uda Ci się je obrać i pozbyć pozostałości skorupki!

4. Orzechy – Jak sobie z nimi poradzić?

Orzechy to naprawdę spore wyzwanie, jeśli chodzi o ich rozłupywanie i obieranie. Migdały to jeden z najbardziej ewidentnych przykładów walki, jaką należy stoczyć, by skutecznie pozbyć się łupinki orzecha.

Nawet, gdy kupujemy względnie obrane już orzechy, wciąż są one często pokryte swego rodzaju błonką, przez którą ciężko jest wykorzystać je w kuchni.

Istnieją dwie podstawowe metody radzenia sobie z tym problemem: migdały można umyć i oczyścić albo prażyć. W zależności od tego, do jakiego przepisu zamierzasz je wykorzystać, możesz skorzystać z jednego z tych sposobów i podać je na surowo lub po obróbce cieplnej.

5. Jak sparzyć i obrać pomidory?

Parzenie pomidorów

Metoda obierania pomidorów z wykorzystaniem gorącej wody, jest niemal identyczna, jak ta opisana w przypadku ziemniaków. W przypadku surowego pomidora, ciężko jest jednym ruchem oderwać skórkę od miąższu, ale będzie to możliwe, jeśli ponacinamy skórkę i sparzymy ją we wrzątku.

Po sparzeniu wrzuć pomidory do naczynia z lodem, tak aby nie zdążyły się one ugotować. Jeśli udało Ci się wykonać precyzyjne nacięcia, być może uda Ci się ściągnąć skórkę z pomidora nawet jednym energicznym ruchem!

6. Obieranie owoców za pomocą… kieliszka lub szklanki

Kiwi i mango to jedne z najbardziej kłopotliwych owoców, jeśli chodzi o ich obieranie. Są one bardzo soczyste i bardzo łatwo się pobrudzić, jednocześnie marnując sporą część owocu.

Zamiast obierać kiwi i mango w tradycyjny sposób, z użyciem noża, możesz wykorzystać zupełnie awangardową metodę i użyć… kieliszka lub szklanki.

Taka szklanka (lub kieliszek) powinny mieć w miarę cienki i twardy brzeg. Przekrój owoc na pół i ,,podważ” skórkę brzegiem szklanki w taki sposób, aby cały owoc wpadł do środka, a skórka pozostała na zewnątrz.

Dzięki tej metodzie unikniesz bałaganu w kuchni, a niemal cały owoc będzie gotowy do spożycia!

7. Idealne cząstki mandarynki w trzech ruchach

Krojenie pomarańczy

Mandarynki to owoce o bardzo intensywnym zapachu, który przy ich obieraniu momentalnie przechodzi na nasze dłonie.

Jeśli chcesz obrać i podzielić mandarynkę na równe cząstki w szybki i skuteczny sposób, koniecznie wykorzystaj ten trik: przekrój mandarynkę trzy razy, tak jak na zamieszczonym zdjęciu, a następnie otwórz ją, jak harmonijkę. Gotowe!

8. Obierz banana tak jak otwierasz… paczkę czipsów

Zazwyczaj obieranie banana zaczynamy od koniuszka, którym wcześniej łączył się z innymi owocami w kiści. Jest to jednak w rzeczywistości najwolniejsza metoda!

Zamiast tego przejdź do dolnej części banana i umieść na niej palce w taki sposób, aby otworzyć go tak, jak otwierasz… paczkę czipsów! Proszę bardzo, tym jednym prostym ruchem udało Ci się obrać owoc!

Czasami obieranie czy krojenie owoców i warzyw bywa trudne, gdyż nie robimy tego w odpowiedni sposób. Właśnie dlatego warto wypróbować kilka opisanych przez nas powyżej trików, które sprawią, że będzie to bajecznie proste i skuteczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.