Dieta wegetariańska dla pacjentów z cukrzycą - wskazówki

Jeśli u osób stosujących dietę wegetariańską zostanie zdiagnozowana cukrzyca, mogą ją kontynuować, co może pomóc w ich leczeniu. Wyjaśnimy, jak opracować odpowiedni plan diety w takich przypadkach.
Dieta wegetariańska dla pacjentów z cukrzycą - wskazówki
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2022

Statystyki śmiertelności związanej z cukrzycą i jej powikłaniami uczyniły z niej prawdziwy problem zdrowia publicznego. Zmiana na zdrowszy sposób odżywiania stała się głównym środkiem zapobiegawczym i leczniczym. Ale czy dieta wegetariańska sprawdza się u pacjentów z cukrzycą? Różne wersje diet wegetariańskich okazały się równie korzystne jak diety konwencjonalne. Muszą być jednak poprawnie zaimplementowane.

Dieta wegetariańska obejmuje spożywanie odpowiednich porcji składników odżywczych i kalorii zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. W tym artykule przedstawimy ogólne wytyczne, które pozwolą Ci odpowiednio przestrzegać diety wegetariańskiej u pacjentów z cukrzycą. Dlatego, jeśli będziesz kontynuować czytanie tego artykułu, możesz pomóc zmniejszyć statystyki tej strasznej choroby.

Co to jest dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska obejmuje wszystkie produkty pochodzenia roślinnego, z wyłączeniem mięsa i jego pochodnych. W zależności od stopnia wykluczenia znajdujemy:

 • Weganizm: w którym nie spożywa się pokarmu zwierzęcego.
 • Wegetarianizm: Oprócz warzyw spożywa się jajka, mleko i produkty mleczne.
 • Laktowegetarianizm: Obejmuje wyłącznie mleko i jego pochodne jako żywność pochodzenia zwierzęcego, ale nie jaja.
 • Drobne warianty: Owo-wegetariańskie (jajka i warzywa) i pół-wegetariańskie (ryby i drób są dozwolone).

Jak dieta wegetariańska wpływa na cukrzycę?

Leczenie cukrzycy opiera się na 3 podstawowych filarach: zdrowej diecie, regularnej aktywności fizycznej i lekach. Pierwsze dwa są stosowane zapobiegawczo. Ale dodatkowo w przypadku diety jest to realna i niezastąpiona opcja ze względu na jej właściwości ochronne.

Wegetariańskie wzorce żywieniowe są ubogie w tłuszcze nasycone, cholesterol i sód. Są również bogate w błonnik, potas i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dieta wegetariańska może utrzymać kontrolę poziomu cukru we krwi, regulować masę ciała i zmniejszać powikłania chorobowe.

Przeczytaj także: Dieta cukrzycowa – co należy brać pod uwagę?

Korzyści diety wegetariańskiej dla pacjentów z cukrzycą

Właściwości odżywcze i właściwości diety wegetariańskiej sprzyjają leczeniu wielu chorób. W szczególności cukrzyca. Zobaczmy dlaczego.

Zastrzyk z insuliny
Zarówno cukrzyca typu 1, jak i typu 2 może skorzystać na diecie wegetariańskiej. O ile przy jej planowaniu przestrzega się kilku zasad.

Kontroluje masę ciała

Plany posiłków wegetariańskich są mniej kaloryczne w porównaniu do konwencjonalnych. Sprzyja to utracie wagi u otyłych pacjentów z cukrzycą, regulując wskaźnik masy ciała. Ponadto, utrzymując dobrą kontrolę wagi, poziom cukru we krwi ma tendencję do normalizacji. Zmniejsza się ryzyko częstych powikłań cukrzycy.

Zmniejsza powikłania sercowo-naczyniowe

Diety wegańskie nie zawierają cholesterolu i zawierają mało tłuszczów nasyconych, uważanych za czynnik chroniący układ sercowo-naczyniowy. Ponadto wyższa zawartość błonnika pokarmowego może regulować podwyższony poziom lipidów we krwi.

Kontroluje poziom cukru we krwi i odpowiedź insulinową

Warzywa, świeże owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i orzechy mogą pomóc kontrolować poziom cukru we krwi i poprawić odpowiedź na insulinę. Jednak nadmierne spożycie niektórych warzyw i produktów ubocznych, zwłaszcza bogatych w cukry proste i skrobię (chleb, ryż, ziemniaki, rozgotowany makaron), może negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi.

Wskazówki dotyczące planowania diety wegetariańskiej dla pacjentów z cukrzycą

Pierwszą wskazówką dotyczącą stosowania diety wegetariańskiej z cukrzycą jest konsultacja z dietetykiem, który indywidualnie oceni stan zdrowia pacjenta. Ponadto ustalą zapotrzebowanie kaloryczne na makro i mikroelementy, które należy spożywać podczas diety.

W przypadku, gdy dieta nie jest ściśle wegetariańska…

W zależności od rodzaju diety wegetariańskiej niektóre pokarmy pochodzenia zwierzęcego mogą, ale nie muszą być brane pod uwagę. Jeśli tak jest, musisz wiedzieć, jak wybrać, które produkty zostaną uwzględnione.

Jeśli w zestawie są jajka, zaleca się spożywanie około 5 białek jaj tygodniowo, ponieważ nie zawierają tłuszczu. Dozwolone jest jednak również spożywanie około trzech żółtek tygodniowo, a w przypadku wysokiego stężenia lipidów we krwi tylko dwóch.

Sery powinny być chude lub beztłuszczowe. Dobrym wyborem może być ser ricotta lub twarożek, ponieważ zawierają one niską zawartość tłuszczów nasyconych. Mleko i jogurt powinny być niskotłuszczowe. Jeśli w diecie dozwolone jest białe mięso, zaleca się tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki lub tuńczyk. Zawierają one wysoką zawartość kwasów omega-3, które zapobiegają chorobom układu krążenia.

Mięso drobiowe powinno być przygotowywane bez skóry i najlepiej z chudych kawałków. Zaleca się pieczenie, pieczenie lub grillowanie, aby uniknąć używania tłuszczu podczas gotowania.

Wybierz warzywa o niskim indeksie glikemicznym

Indeks glikemiczny (GI) żywności to liczba, która wskazuje szybkość, z jaką podnosi ona poziom cukru we krwi. Ta wartość jest porównywana z elementem odniesienia, którym może być glukoza lub biały chleb. Istnieją produkty pochodzenia roślinnego o wysokim IG, to znaczy szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Z tego powodu należy ich unikać u chorych na cukrzycę.

Według American Diabetes Association chleb, cukier, ziemniaki, dynia, biały ryż, mąka pszenna, ananas i melon mają IG wyższy niż 70. Podczas gdy brązowy ryż, otręby owsiane, ryż parboiled, rośliny strączkowe, marchew i większość owoców mają niski GI (mniej niż 55).

Spożywaj warzywa bogate w błonnik

Błonnik to składnik odżywczy o uznanych korzyściach zdrowotnych. W przypadku błonnika rozpuszczalnego może regulować szybkość wchłaniania węglowodanów. W ten sposób jest w stanie kontrolować poziom cukru we krwi.

Przykładami włókien rozpuszczalnych są pektyny, śluzy i beta-glukany. Aby zwiększyć je w swojej diecie, jedz rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica, groch i ciecierzyca. Uwzględnij wszystkie owoce z wyjątkiem awokado, oliwek, arbuza i ananasa. Wybieraj również produkty pełnoziarniste, takie jak komosa ryżowa, owies, jęczmień i amarantus.

Jeśli chodzi o spożycie, American Diabetes Association zaleca od 20 do 35 gramów błonnika dziennie, aby kontrolować cukier i insulinę u pacjentów z cukrzycą. Z tego powodu zaleca się spożywanie:

 • 3 porcje dziennie warzyw: pomidory, ogórki, marchew, kalafior, brokuły, kapusta, cukinia, karczochy, szpinak.
 • 2 porcje owoców: jabłka, śliwki, winogrona, gruszki, brzoskwinia, kiwi, grejpfrut, jagody.
 • 5 porcji pełnych ziaren.
 • 4 do 5 porcji roślin strączkowych.
Rośliny strączkowe.
Rośliny strączkowe mają swoje miejsce w diecie chorego na cukrzycę. Idealne byłyby cztery do pięciu porcji dziennie.

Stosuj odpowiedni rodzaj i ilość tłuszczu

Chociaż oleje roślinne zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe i omega-3, należy spożywać ich ilość ustaloną przez pracownika służby zdrowia. Ponadto tłuszcze i oleje są źródłem energii. Jeden gram dostarcza 9 kalorii, czyli ponad dwukrotnie więcej niż białka i węglowodany.

Należy unikać smażonych potraw, dressingów z olejem, awokado, masła orzechowego, oliwek i śmietany. Pamiętaj, aby najlepiej używać oliwy z oliwek.

Dystrybuuj węglowodany w tym samym czasie

Rozkład liczby spożytych węglowodanów w ciągu dnia powinien być taki sam każdego dnia, z uwzględnieniem odstępów czasowych. Regularność pozytywnie wpływa na kontrolę poziomu cukru we krwi. Taka dystrybucja węglowodanów nie dotyczy wszystkich pacjentów. O tym zdecyduje specjalista ds. żywienia.

Zapobiega niedoborom niektórych składników odżywczych

Witamina B12 to mikroelement znajdujący się w żywności pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w mleku, jogurcie i jajkach. W przypadku wegan może wystąpić niedobór tej witaminy, dlatego wskazane jest przyjmowanie suplementów w dawkach 5 mikrogramów dziennie.

Wegetariańska dieta modelowa dla pacjentów z cukrzycą

Planując dietę wegetariańską dla pacjentów z cukrzycą, należy wziąć pod uwagę każdą z powyższych wskazówek. Ten model menu waha się od 1200 do 1600 kalorii dziennie.

 • Śniadanie: 1 tost z pełnoziarnistego chleba ze smażonym szpinakiem, boćwiną i oliwą z oliwek, 3/4 szklanki niesłodzonych płatków owsianych, całe jabłko i kawa.
 • Przekąska: sałatka ze świeżych owoców
 • Obiad: 1/2 szklanki smażonego szpinaku z orzeszkami pinii, 1 szklanka duszonej soczewicy z brązowym ryżem, szaszłyk owocowy, niesłodzona mrożona herbata.
 • Przekąska: 1/4 szklanki suszonych owoców i orzechów.
 • Kolacja: 3/4 szklanki sparzonego ryżu curry z grzybami i ciecierzycą, 1 szklanka smażonej cukinii, bakłażana i papryki, 1 szaszłyk owocowy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.