Odmiany awokado i ich charakterystyka

Czy jesteś miłośnikiem awokado? Możesz się zdziwić, że istnieją setki odmian tego przysmaku. W tym artykule opowiemy o ich właściwościach.
Odmiany awokado i ich charakterystyka

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Awokado to jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. Ten unikalny owoc o warzywnym smaku pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W tym artykule przedstawimy najbardziej znane odmiany awokado i ich cechy charakterystyczne.

Awokado to drzewo należące do rodziny Lauraceae. Etymologicznie jego nazwa pochodzi od Nahuatl ahuacatl, co oznacza „jądro”.

Jest to drzewo o wysokości od 8 do 10 metrów, które rośnie w ciepłym klimacie. Jego owoce mają zwykle kształt gruszki i różnią się wielkością w zależności od odmiany awokado. Większość z nich ma w środku okrągłą pestkę.

Z awokado można zrobić guacamole, sosy, nadzienia, sałatki, a nawet desery. W rzeczywistości, podczas gdy w krajach takich jak Meksyk i Kolumbia spożywa się go z solą, w Brazylii spożywa się go z cukrem lub wykorzystuje do robienia koktajli.

Uważamy, że może cię również zainteresować: Dlaczego nie powinieneś jeść nadmiernych ilości awokado

Odmiany awokado

Oprócz wielu przepisów, które można przygotować z tych owoców, istnieje wiele rodzajów awokado o różnych właściwościach. Według publikacji hiszpańskiego Ministerstwa Rolnictwa botanicy sklasyfikowali ponad 500 odmian awokado.

Większość ma kształt gruszki. Istnieją jednak również okrągłe i wydłużone odmiany w kształcie ogórka.

Występują również w różnych rozmiarach. Podczas gdy niektóre są tak długie jak kciuk, inne ważą do 2 kilogramów.

1. Hass

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza odmiana awokado na świecie. Ma szorstką skórkę, która po dojrzałości zmienia się z ciemnozielonego na czarny. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i maślaną konsystencją idealną do guacamole.

Zwykle ma średni lub mały rozmiar, o długości około 10 centymetrów. Jeśli chodzi o uprawę, jest to drzewo, które dobrze dopasowuje się do różnych obszarów, mimo że zostało wyhodowane w Kalifornii. Charakteryzuje się długim okresem zbiorów, a owoce tej odmiany awokado mają także długi okres przydatności do spożycia po zbiorach.

 Hass.
Hass to najbardziej rozpowszechniona odmiana awokado jest, która daje najlepsze wyniki w uprawie.

2. Data lub coctail

Jest to jedna z najbardziej szczególnych dostępnych odmian awokado. Po pierwsze, ma rozmiar od 4 do 7 centymetrów długości i wydłużony kształt.

Nie ma pestek ani nasion, a jego skórka jest tak cienka, że można ją zjeść. Ze względu na swoją wielkość świetnie sprawdza się w w kuchni, zwłaszcza przy przyrządzaniu przystawek. Jednak nie występuje zbyt często na rynkach.

3. Awokado Bacon

Owoce tej odmiany awokado mają gładką skórkę i w krajach z różnymi porami roku pojawiają się w porze jesienno-zimowej. Waży od 150 do 300 gramów.

Bacon charakteryzuje się intensywnym zielonym kolorem na zewnątrz i żółtym odcieniem w środku. Bardzo łatwo się obiera i ma kremową konsystencję.

Słynie również z tego, że ma mniej tłuszczu niż inne odmiany awokado. Zaleca się go do diet odchudzających.

4. Pinkertona

Awokado Pinkertona ma idealny kształt wydłużonej gruszki.Ma grubą i ciemnozieloną skórkę.

Jego miąższ ma dość kremową konsystencję, idealną do robienia sosów. Ma też małą pestkę, więc możesz skorzystać z całkiem sporej ilości miąższu. Należy do odmian najbogatszych w tłuszcz, a jego zbiory trwają od listopada do lutego.

5. Awokado Lorena

Owoce tej odmiany awokado są bardzo powszechne w Ameryce Łacińskiej (zwłaszcza w Kolumbii i Wenezueli). Mają gładką powierzchnię i cienką, ciemnozieloną skórkę, dzięki czemu bardzo łatwo się obierają.

Miąższ jest koloru jasnożółtego, o łagodnym smaku i konsystencji, nie tak kremowy i dość lekki. Ze względu na swoje właściwości jest jednym z najlepszych do wykorzystania w sałatkach i potrawach wymagających całych kawałków. Znany jest również jako awokado papelillo.

6. Awokado Reed

Jest to jedna z najczęściej uprawianych i spożywanych odmian awokado w Hiszpanii. Ma jednak kalifornijskie pochodzenie.

Charakteryzuje się tym, że ma bardziej okrągły kształt niż inne. Zbierana jest zwykle latem. Owoce mają zwykle duży rozmiar w porównaniu z innymi odmianami, ponieważ może ważyć do 550 gramów.

Miąższ jest maślany i ma wyrazisty i przyjemny smak. Jednak jego skórka jest gruba i nie zawsze łatwo ją odkleić, dlatego najlepiej poczekać, aż dojrzeje.

7. Awokado Fuerte

To awokado jest cenione, ponieważ jego nasiona są średniej wielkości a gładka skórka w drobne plamki skórka łatwo schodzi.

Ma wydłużony kształt gruszki i waży od 200 do 450 gramów. Jest to jedna z odmian o najniższej zawartości tłuszczu, ale o wysokiej zawartości kwasu oleinowego. Ponadto ma smak zbliżony do orzecha włoskiego.

Aguacate redondo.
Zaokrąglone awokado nie jest tak powszechne na przykład na rynkach amerykańskich, chociaż jest częściej spotykane w Europie.

Korzyści z jedzenia awokado

Awokado zostało sklasyfikowane jako „superfood” ze względu na niezwykłą ilość korzyści, jakie oferuje. Jego najbardziej wyjątkową właściwością znaczna ilość zdrowych tłuszczów, które pomagają utrzymać w zdrowiu układ krążenia i mózg.

Ma również właściwości przeciwzapalne, pomaga regulować poziom cukru we krwi, wspomaga wchłanianie składników odżywczych oraz dostarcza witamin i minerałów, takich jak potas, wapń, kwas foliowy oraz witaminy B5, B6 i E.

Badania z Uniwersytetu Harvarda, które przeanalizowały dane od 110 000 uczestników, wykazały, że ludzie, którzy jedzą co najmniej dwie porcje awokado tygodniowo, mogą zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W rzeczywistości liczby mówią ryzyku niższym o 16%.

Awokado może być używane jako zamiennik dla past do smarowania, takich jak sery, sosy lub mixy, które zawierają niezdrowe tłuszcze nasycone.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 7 powodów, aby nigdy nie wyrzucać nasion awokado

Przygotuj różne odmiany awokado na różne sposoby!

Teraz, gdy znasz już różne odmiany awokado i ich cechy, nadszedł czas, aby przejść do ich przygotowania. Mimo, że guacamole to najbardziej znane danie, nie jest to jedyny przepis z tym pysznym owocem.

Odważ się wprowadzać innowacje i używaj go w naleśnikach, lodach, sałatkach, hamburgerach, sosach i nadzieniach, aby wykorzystać wszystkie jego właściwości odżywcze. Spróbuj też podać je jako egzotyczny dodatek do… zupy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.