Dlaczego nie powinieneś jeść nadmiernych ilości awokado?

Spożywanie nadmiernych ilości awokado może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zalecana porcja dziennego spożycia to zaledwie 1/5 całego owocu, co odpowiada objętości około 2 łyżek stołowych.
Dlaczego nie powinieneś jeść nadmiernych ilości awokado?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy jesteś fanem awokado? Ten owoc jest bardzo pożywny, ponieważ zawiera zdrowe tłuszcze i witaminy. Jednak spożywanie nadmiernych ilości awokado może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Spożywanie nadmiernych ilości awokado może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zalecana porcja dziennego spożycia to zaledwie 1/5 całego owocu, co odpowiada objętości około 2 łyżek stołowych.

Czy chcesz wiedzieć, co więcej o negatywnych skutkach spożywania zbyt dużej ilości tego owocu? Poświęć więc chwilę na lekturę naszego dzisiejszego artykułu. Opowiemy Ci w nim wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Co to jest awokado?

Awokado to owoc pochodzący z drzewa o tej samej nazwie i nazwie rodzajowej Persea americana. U nas potocznie mówi się na niego także „smaczliwka”, jednak „awokado” przyjęło się o wiele szerzej.

Ponieważ owoc ten zawiera zdrowe tłuszcze, a także minerały, takie jak potas i witaminy, takie jak kwas foliowy, jest to bardzo zdrowy produkt spożywczy. Jednak aby był on naprawdę korzystny dla zdrowia, powinieneś spożywać tylko określone ilości awokado.

Skład odżywczy cechujący awokado

Owoc ten zawiera spore ilości zdrowych tłuszczów i witamin, takich jak kwas foliowy. Awokado jest bardzo kompletnym produktem z żywieniowego punktu widzenia, ponieważ zawiera następujące składniki odżywcze:

Rozkrojone awokado
  • Tłuszcze: są bardzo bogate w zdrowe tłuszcze, z których 70% to tłuszcze nienasycone. Innymi słowy, spożywanie awokado zmniejsza zły poziom cholesterolu LDL (lipoprotein o niskiej gęstości).
  • Minerały: Awokado zawiera o 60% więcej potasu niż banany, co czyni je bogatym źródłem tego minerału. Co więcej, zawierają magnez i mają niską zawartość sodu.
  • Witaminy. Ten owoc zawiera witaminy A, C, E, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy.
  • Błonnik roślinny.
  • Węglowodany.

Właściwości awokado i zalety wynikające z jego spożywania

Jeśli weźmiemy pod uwagę zalety tego owocu, to szybko dojdziemy do wniosku, że jest on wręcz doskonały w zapobieganiu chorobom układu krążenia.

Awokado ma wiele właściwości i korzyści dla naszego zdrowia. Jednak bez wątpienia najważniejszy jest fakt, że zawarte w nim składniki odżywcze są naprawdę korzystne dla naszego serca.

Cecha ta wynika między innymi z tego, że owoc ten jest bogaty w kwas oleinowy. Ten jednonienasycony tłuszcz pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i zwiększa „dobry” cholesterol HDL.

Zdrowe serce

Co więcej, ponieważ w awokado ważnym składnikiem jest potas, a zarazem owoc ten ma niską zawartość sodu, pomaga on także regulować ciśnienie tętnicze. Dlatego jego regularne spożywanie pomaga zapobiegać zarówno problemom ze strony układu naczyniowo-mózgowego, jak i chorobom serca.

Ale to jeszcze nie wszystko. Te owoce zawiera również znaczną ilość kwasu foliowego, co również przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania incydentów naczyniowo-mózgowych i ryzyka ze strony układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo, dzięki zawartości kwasu foliowego, awokado jest naprawdę zalecane do jedzenia w okresie ciąży.

Awokado jest też idealnym rozwiązaniem na potrzeby diet odchudzających i odżywiania sportowców. To dlatego, że jest bardzo sycące i zapewnia ten efekt przez długi czas. Jednocześnie dostarcza sporej dawki energii i reguluje poziom cukru we krwi.

Dlaczego nie powinieneś jeść nadmiernych ilości awokado?

Spożywanie nadmiernych ilości awokado może prowadzić do problemów, takich jak przyrost masy ciała u osób podatnych na ten problem. Eksperci żywieniowi zgadzają się, że owoc ten jest bogaty w zdrowe tłuszcze omega-3. Co więcej, dostarcza naszemu organizmowi dużej ilości witamin i minerałów.

Jednak, podobnie jak wiele innych rzeczy w życiu, spożywanie nadmiernych jego ilości może wiązać się z kilkoma negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia. Na przykład może przyczynić się to do zwiększenia masy ciała, a także wystąpienia niedoboru składników odżywczych, które nie występują w tym konkretnym produkcie spożywczym.

Najbardziej typowe negatywne skutki jedzenia zbyt dużych ilości tego owocu są następujące:

1. Zwiększenie masy ciała

Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze roślinne o wysokiej zawartości kalorii. Średniej wielkości owoc może zaoferować Ci co najmniej 25 gramów tłuszczu i prawie 300 kalorii. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i w rezultacie zjada zdecydowanie za dużo tych produktów spożywczych w ciągu dnia.

Na wadze

Dlatego ważne jest, aby jeść awokado z umiarem i nie przesadzać. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy starają się zachować formę i schudnąć. Tłuszcz, który znajdujemy w tym owocu, jest zdrowy dla naszego organizmu, ale także bardzo bogaty w kalorie. Dlatego powinniśmy spożywać go tylko w małych ilościach.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nadwaga i otyłość – jak im zapobiegać?

2. Brak niektórych składników odżywczych

Ten produkt spożywczy zapewnia organizmowi dużą ilość składników odżywczych. Potrzebujemy jednak innych rodzajów żywności, aby osiągnąć dobrze zbilansowaną dietę. Awokado powinno być częścią zróżnicowanej diety, która obejmuje również mięso, ryby i warzywa.

Niektórzy uważają, że jedzenie dużej ilości tych owoców pomoże im schudnąć i uzyskać składniki odżywcze potrzebne do uzyskania maksymalnej wydajności. Jednak to bardzo poważny błąd. Należy pamiętać, że smaczliwka nie zawiera białka i pewnych minerałów, które są niezbędne dla naszego organizmu.

3. Uszkodzenie wątroby

Wielu nie zdaje sobie sprawy, że spożywanie smaczliwki może być szkodliwe dla osób, które mają jakiekolwiek problemy z wątrobą. Ten owoc zawiera pewne substancje – takie jak anetol i estragol – które mogą powodować choroby wątroby u osób z predyspozycjami do tego typu problemów zdrowotnych.

W tym przypadku unikanie nadmiernych ilości awokado jest jeszcze ważniejsze. Raczej osoby te powinny ograniczyć spożycie i porozmawiać ze specjalistą o możliwości włączenia tej żywności do swojej diety.

4. Ryzyko ewentualnych alergii

Chociaż nie jest to powszechnie spotykane zjawisko, u niektórych osób może rozwinąć się alergia na awokado. W takim przypadku powinny one całkowicie unikać jedzenia smaczliwki, aby zapobiec niepożądanym reakcjom alergicznym.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Sezonowe alergie – naturalne leki przynoszące ulgę

Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań

Jak odkryłeś w tym artykule, spożywanie nadmiernych ilości awokado może być ryzykowne dla zdrowia. Zalecana porcja dziennego spożycia to 1/5 owocu smaczliwki, co odpowiada około 2 łyżkom stołowym.

Dlatego też utrzymanie zróżnicowanej i zbilansowanej diety jest kluczem do zachowania zdrowia. Jeśli masz jakieś pytania, rozmowa ze specjalistą z dziedziny żywienia pomoże Ci podjąć właściwe decyzje dotyczące tego, co jesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.