Jak przygotować zdrowe lody?

Lody, kto ich nie lubi? Zwłaszcza latem! Niektórzy tak lubią lody, że jedzą je nawet zimą. Dzięki temu artykułowi poznasz przepisy na zdrowe lody, które będziesz mogła przygotować w domu i nie będziesz do tego potrzebowała wielu składników. Dzięki temu, zawsze kiedy najdzie cię na nie ochota, będzie je miała pod ręką bez konieczności wychodzenia z domu.

Lody owocowe versus lody śmietankowe

Nie ma potrzeby być na diecie, aby cieszyć się smakiem lodów owocowych znane również jako lody wodne. Są one najbardziej orzeźwiające ze wszystkich lodów i pomogą ugasić pragnienie, czy to na przerwie w pracy, na plaży czy na spacerze. Ponadto, jeżeli przygotujemy je sami, jest to bardzo łatwe, bo możemy użyć do tego owoców sezonowych. Lody te są idealne dla osób na diecie ponieważ zawierają mało kalorii, tłuszczy i cukry co też oznacza, że nie podnoszą poziomu cholesterolu.

Drugą opcją na domowe smakołyki są lody śmietankowe, które składają się głównie z mleka. Mogą służyć jako deser, ale również jako smaczna przekąska na podwieczorek. Te lody jednak nie zaspokajają pragnienia i trzeba uważać z ilością cukru, który do nich dodajemy. Jednak prawdą jest, że ze względu na smak i konsystencję, to one bywają faworytami.

2#lody.jpg

Lody naturalne i domowe

W domu możemy przygotować naprawdę pyszne lody, a co więcej, może to być świetny sposób na spędzanie czasu i zabawę z dziećmi. Istnieją trzy różne sposoby na przygotowanie lodów, w zależności od używanych produktów, możemy użyć: owoców, mleka lub naparów roślinnych.

  • Pierwszą opcją są owoce, najlepiej używać owoców sezonowych, które są bogate w wodę i mają słodki smak. Na przykład możemy przygotować lody: arbuzowe, brzoskwiniowe, cytrynowe, itd. Można też zmieszać kilka składników, na przykład melon z gruszkami i z jabłkami albo wiśnie i pomarańcze. Aby przygotować pyszne lody, należy posiekać owoce, wrzucić je do blendera, dodać lód i utrzeć na gładką masę, pozwoli to przygotować zimny deser w kilka minut. Pamiętaj, że im mniej składników używasz, tym lody będą zdrowsze i naturalne.

4#lody.jpg

Najlepsze przepisy na lody

  • Przepis na lody brzoskwiniowe: są idealne dla dzieci, a wykonanie ich jest bardzo proste. Najlepiej przygotowywać je w lecie, bo wtedy brzoskwinie są świeże i łatwo dostępne. Składniki to: dwie szklanki odtłuszczonego mleka w proszku, szklanka cukru (można użyć 2/3 słodzika), jedno ubite jajko, ¼  łyżki ekstraktu z wanilii lub migdałów, dwie średnie brzoskwinie lub jedna szklanka posiekanych brzoskwiń. Mieszamy mleko, cukier, jajko i ekstrakt z wanilii, ubijamy na jednorodną masę. Można użyć zarówno blendera jak i miksera. Dodajemy brzoskwinie w kawałkach i tak przygotowaną masę wlewamy do pojemników, które umieszczamy w zamrażarce. Zostawić w zamrażarce na co najmniej godzinę przed podaniem.
  • Przepis na lody cytrynowe: to klasyczny przykład lodów,  doskonale gaszą pragnienie i są pyszne. Składniki to: półtorej szklanki chudego mleka, pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z 6#lodyZdjęcia dzięki uprzejmości St0rmz, Hajime NAKANO, Xperia2Day, Carmen Jost i Joy.