Najzdrowsze chude kawałki mięsa wołowego

Pokażemy Ci najzdrowsze chude kawałki mięsa wołowego, które mogą być regularnie włączane do Twojej diety, aby poprawić stan zdrowia. Nie przegap tych informacji.
Najzdrowsze chude kawałki mięsa wołowego
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby poprawić ogólny stan zdrowia, warto wprowadzić do diety chude kawałki mięsa wołowego. Zawierają duże ilości białka i niezbędnych składników odżywczych. Stanowią więc pozytywny dodatek do Twojej diety, aby osiągnąć maksymalną wydajność w procesach fizjologicznych organizmu. Poznaj najzdrowsze chude kawałki mięsa. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 8 rodzajów.

Pomimo demonizowania przez wiele osób, mięso powinno być często włączane do diety.

Na początku musimy jednak podkreślić, że tłuszcz pochodzący z mięsa również nie jest zły. Przynajmniej nie wtedy, gdy kawałek pochodzi od zwierzęcia karmionego na pastwisku i wychowanego na wolności.

W tym przypadku będzie miał optymalne poziomy omega 3 i omega 6, co pomoże zadbać o twoje zdrowie. Pozwoli to kontrolować wewnętrzne zapalenie, co z kolei pomoże w zapobieganiu rozwojowi przewlekłych chorób.

Najlepsze chude kawałki mięsa wołowego

Jeśli chcesz uwzględnić w swojej diecie większą różnorodność mięsa, musisz wiedzieć, że najlepsze chude kawałki to:

  1. Zewnętrzna polędwica. Ten kawałek służy do robienia rostbefu.
  2. Tylna i środkowa część polędwica. Niezwykle delikatne i soczyste mięso.
  3. Filet. Ta nazwa jest używana do określenia cienkich, chudych kawałków wołowiny.
  4. Ligawa lub fałszywa polędwica. Zwykle jest siekana, aby można było jej użyć jako mięso mielone.
  5. Ogon wołowy. Jest to jedna z preferowanych opcji grillowania.
  6. Goleń. Szeroko stosowana w gulaszu.
  7. Stek. Kawałek o niewielkiej zawartości tłuszczu i intensywnym smaku.
  8. Łata wołowa. Najczęściej rozdrabniana do stosowania jako farsz w innych przepisach.
Pieczeń wołowa.
Oprócz rodzaju cięcia należy wziąć pod uwagę metodę gotowania, ponieważ może to zmienić właściwości produktu.

Jak wybrać chude kawałki mięsa wołowego?

Przy wyborze wołowiny ważne jest, aby wybierać chude kawałki mięsa wysokiej jakości, z mniejszą zawartością tłuszczu niż inne. Zastosowana metoda gotowania będzie się różnić w zależności od tego ostatniego czynnika.

Kawałki o mniejszej zawartości tłuszczu są optymalne do grillowania, podczas gdy w pieczeniu lepiej jest uwzględnić mięso o wyższej zawartości kwasów tłuszczowych. W ten sposób uzyskuje się soczystość.

Podczas kupowania mielonej wołowiny dobrym rozwiązaniem może być również obserwowanie oznakowania. Wskazane jest unikanie tych, które zawierają duże ilości azotynów lub siarczynów.

Dodatki te działają jak konserwanty, ale mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia, jeśli są regularnie spożywane. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients. Zawsze wskazane jest, aby priorytetowo traktować spożywanie świeżej żywności bez dodatków.

Ważne jest również ograniczenie obecności niektórych kawałków mięsa, takich jak podroby. Mogą być gęste pod względem odżywczym, ale będą również zawierać większą ilość toksyn.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z tym artykułem: Ile jajek należy jeść tygodniowo?

Wskazówki, jak gotować chude kawałki mięsa

Aby prawidłowo ugotować chude mięso, najlepiej wybrać alternatywne rozwiązania, takie jak piekarnik, gotowanie na parze, grillowanie lub opiekanie . Nie zaleca się używania dużej ilości oleju, ponadto należy używać wysokiej jakości soli. Możliwe jest nawet odkrojenie kawałków tłuszczu, gdy mięso jest surowe, aby później usunąć tę porcję po zakończeniu gotowania.

W przypadku stosowania mięsa mielonego należy również ograniczyć stosowanie olejów. Chude kawałki mięsa zazwyczaj zawierają wystarczającą ilość tłuszczu, aby zapobiec ich przywieraniu do patelni. Nie powinniśmy ich też nadmiernie rumienić.

Zawsze upewnij się, że wewnątrz mięsa osiągnięto co najmniej 65 stopni Celsjusza (150 Fahrenheita), aby zmniejszyć zanieczyszczenie mikrobiologiczne.
Mięso mielone.
Mięso mielone łatwiej zatrzymuje bakterie w środku, dlatego gotowanie należy przeprowadzać ostrożnie, osiągając odpowiednią temperaturę we wszystkich porcjach mięsa.

Możesz być także zainteresowany: Indyk i mięso z kurczaka: jakie są różnice?

Korzyści zdrowotne ze spożywania chudego mięsa

Chude mięso jest pożywieniem bogatym w składniki odżywcze. Przede wszystkim wyróżnia się zawartością białka o wysokiej wartości biologicznej.

Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i ma dobrą strawność. Dzięki temu, spożywanie mięsa wołowego może zapobiec wielu chorobom związanym z beztłuszczową masą, np. sarkopenii. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie BioMed Research International.

Ponadto wołowina jest w stanie dostarczyć znaczną ilość wysokiej jakości minerałów. Jednym z nich jest żelazo.

Mówimy o minerale, który, jak wykazano, ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia transportu tlenu we krwi. W rzeczywistości niedobór żelaza może prowadzić do anemii. Żelazo pochodzące z pokarmów zwierzęcych ma znacznie wyższą absorpcję niż to z warzyw.

Mądrze wybieraj chude kawałki mięsa wołowego

Istnieją różne chude kawałki mięsa, które można regularnie włączać do diety w celu poprawy zdrowia. Przede wszystkim zawsze należy się jednak upewnić, że spożywamy świeże mięso, unikając przetworzonych wersji.

Te ostatnie mogą zawierać dodatki do żywności i tłuszcze trans o bardzo złej jakości, które zwiększają częstość występowania przewlekłych i złożonych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.