Mięso z indyka i kurczaka: jakie są między nimi najważniejsze różnice?

W tym artykule pokażemy Ci różnicę między mięsem z kurczaka a mięsem z indyka, a także odpowiednią metodę gotowania obu. Chociaż są podobne, cechują je niewielkie różnice.
Mięso z indyka i kurczaka: jakie są między nimi najważniejsze różnice?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zarówno mięso z indyka, jak i kurczaka to zdrowa żywność, którą możesz włączyć do swojej diety. W rzeczywistości specjaliści zalecają spożywanie obu rodzajów, aby poprawić ogólny stan zdrowia, niezależnie od wieku.

Uważamy oba te rodzaje mięsa za białe. Mają one lepszą reputację niż czerwone mięsa, które są związane z większym ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych, gdy jemy je w nadmiernych ilościach. Ponadto powinniśmy starać się unikać tych, które są przetwarzane przez przemysł, ponieważ mogą zawierać niebezpieczne dodatki, które wpływają na nasz metabolizm.

Mięso z kurczaka

Ten pokarm wyróżnia się wysoką zawartością białka. Badania wykazały, że te składniki odżywcze są niezbędne i niezbędne do zapewnienia odpowiedniego zdrowia mięśni. Mięso drobiowe charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i jest dość lekkostrawne.

Ponadto mięso z kurczaka ma niską zawartość tłuszczu. To prawda, że zawiera tłuszcze nasycone, ale nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia. Z naukowego punktu widzenia spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych oceniane jest zupełnie inaczej w ostatnich latach, jak pokazano w badaniu opublikowanym w Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Z drugiej strony nie możemy zapominać, że ten pokarm wyróżnia się również zawartością witamin z grupy B. Te mikroelementy są niezbędne dla organizmu i odgrywają kluczową rolę w wielu reakcjach metabolicznych związanych z pozyskiwaniem energii. Na przykład witamina B12 jest substancją o podstawowym znaczeniu w zapobieganiu anemii.

Wybór mięsa.
Kurczak to białe mięso, które zawiera złożone witaminy z grupy B i białka.

 

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pierś z kurczaka z sosem owocowym – oryginalny przepis!

Mięso z indyka

Mięso z indyka zawiera również w swoim składzie białka o wysokiej wartości biologicznej. Różnica między tymi rodzajami produktów pod względem składników odżywczych jest ledwo widoczna. Jedyne, co możesz określić, to to, że w zależności od części zwierzęcia, które spożywasz, możesz zmieniać ilość spożywanego białka tego typu.

Istnieją jednak znaczne różnice w zawartości tłuszczu. Mięso z indyka nie zawiera nasyconych lipidów. W rzeczywistości całkowita ilość tłuszczu jest mniejsza niż w przypadku kurczaka. Ponadto poziom cholesterolu jest znacznie niższy.

Mimo wszystko nie ma to żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nasycone lipidy nie są uważane za szkodliwe, o ile są tłuszczami typu cis, a nie trans.

Na koniec warto wspomnieć, że mięso z indyka zawiera wyższy poziom wapnia niż z kurczaka. I to prawie trzykrotnie. Dane te są interesujące przy planowaniu diety mającej na celu zapobieganie chorobom układu kostnego. Istnieją dowody potwierdzające, że regularne spożywanie wapnia zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy w późniejszym życiu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kurczak w piwie: nasz pyszny przepis

 

Przygotowanie mięsa ma znaczenie

Podczas gotowania mięsa z kurczaka lub indyka należy pamiętać o pewnych kwestiach. Pierwszą z nich jest to, że preferowaną metodą gotowania jest grillowanie, pieczenie w piekarniku lub gotowanie w wodzie. W ten sposób kwasy tłuszczowe nie podlegają zmianom, co zapewnia, że mięso jest zdrowsze.

Należy unikać smażenia tych mięs, a także obtaczania ich w panierce. W takich sytuacjach można wytworzyć składniki szkodliwe, a nawet toksyczne dla zdrowia ludzkiego, takie jak lipidy trans i akrylamid. Obie substancje mogą wywoływać ogólnoustrojowe zapalenie i wpływać na narządy, tkanki i komórki.

Z drugiej strony, najlepszym sposobem spożycia mięsa jest dodanie do niego warzyw. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednie źródło mikroelementów i przeciwutleniaczy.

Jeśli chcesz również wprowadzić węglowodany do posiłku, najlepszym rozwiązaniem są bulwy, rośliny strączkowe i cały ryż. Ważne jest, aby unikać makaronów i chleba w jak największym stopniu, ponieważ ich wysoki indeks glikemiczny może być ogólnie szkodliwy dla metabolizmu cukrów.

Kawałek mięsa.
Mięso z indyka jest bardzo podobne do mięsa z kurczaka pod względem wartości odżywczych, z wyjątkiem zawartości tłuszczu.

Mięso z indyka i kurczaka: dwa zdrowe produkty spożywcze

Do zdrowej diety można włączyć zarówno mięso z indyka, jak i z kurczaka. Powinny być regularnie spożywane, będąc jednym z preferowanych źródeł białek o wysokiej wartości biologicznej. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest spożywanie białego mięsa zamiast czerwonego.

Ogólnie rzecz biorąc, metody gotowania wpłyną na końcowy efekt tych produktów i nie ma między nimi prawie żadnych znaczących różnic. Optymalnym sposobem ich przygotowania jest grill lub piekarnik, ale można je też gotować. W ten sposób kwasy tłuszczowe pozostają zdrowe.

Nie zapominaj, że podstawą zdrowej diety jest różnorodność, dlatego dobrym pomysłem jest również zastępowanie tych produktów innymi produktami o wysokiej zawartości białka, takimi jak jajka, ryby i produkty mleczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Landi F., Calvani R., Tosato M., Martone AM., et al., Protein intake and muscle health in old age: from biological plausibility to clinical evidence. Nutrients, 2016.
  • Szajewska H., Szajewski T., Saturated fat controversy: importance of systematic reviews and meta analysis. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (12): 1947-51.
  • Cano A., Chedraui P., Goulis DG., Lopes P., et al., Calcium in the prevention of postmenopausal osteoporosis: EMAS clinical guide. Maturitas, 2018. 107: 7-12.
  • González, María Isabel Castro. “Ácidos grasos omega 3: beneficios y fuentes.” Interciencia 27.3 (2002): 128-136.
  • Manuzza, Marcela Alejandra, et al. “Índice glucémico y carga glucémica: su valor en el tratamiento y la prevención de las enfermedades crónicas no transmisibles.” Diaeta 36.162 (2018): 29-38.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.