Rodzaje jedzenia na wzmocnienie mięśni i ścięgien

Czy masz problemy ze swoją tkanką beztłuszczową? Jeśli tak, możesz być zainteresowany wiedzą na temat tego, że określone rodzaje produktów spożywczych świetnie nadają się na wzmocnienie mięśni i ścięgien. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Rodzaje jedzenia na wzmocnienie mięśni i ścięgien
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o wzmocnienie mięśni i ścięgien. W rzeczywistości nasza dieta ma duży wpływ na ich funkcjonowanie i wydajność. W ten sposób możesz zapobiec atrofii i zwiększyć swoją sprawność, zmieniając po prostu swoje nawyki żywieniowe.

Poświęć chwilę na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się z niego, jakie rodzaje produktów spożywczych nadają się najlepiej na wzmocnienie mięśni i ścięgien, abyś mógł je włączyć do swoich regularnych posiłków.

Rodzaje produktów spożywczych na wzmocnienie mięśni i ścięgien

Czy masz problemy ze swoją tkanką beztłuszczową? Jeśli tak, możesz być zainteresowany wiedzą na temat tego, że określone rodzaje produktów spożywczych świetnie nadają się na wzmocnienie mięśni i ścięgien. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Niezależnie od poziomu Twojej aktywności fizycznej optymalne odżywianie może zapobiec wielu chorobom. Myśląc o chorobach oraz o złych rokowaniach, często mamy na myśli na przykład raka lub choroby sercowo-naczyniowe. Jednak zaburzenia tkanki mięśniowej mogą również negatywnie wpływać na jakość życia.

Tkanka mięśniowa

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Research, dwa niezbędne składniki odżywcze mogą poprawić stan tkanek z grupy nietłuszczowych. Są to białko i witamina C. Wysokie spożycie białka ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom, takim jak sarkopenia.

Również witamina C okazała się niezbędna do zapewnienia endogennej syntezy kolagenu. Białko to stanowi większość w organizmie człowieka i odpowiada za nadanie tkance jej właściwości sprężystych.

Aby wzmocnić mięśnie i ścięgna, musisz w pewnym uproszczeniu zwiększyć produkcję kolagenu. Oto najlepsze rodzaje produktów spożywczych spełniające te wymagania żywieniowe.

Ryby o niebieskim lub tłustym mięsie

Ryby o tłustym mięsie mają wysoką zawartość dobrych tłuszczów w swych organizmach. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Mar Drugs ich spożywanie przekłada się na wzmocnienie mięśni i ścięgien. Musisz zapewnić regularne przyjmowanie kwasów omega 3, aby zapobiec chorobom mięśni związanym między innymi ze starzeniem się.

Ryby o niebieskim mięsie (jak na przykład lufar) oraz tłuste mają wyższy procent tłuszczu w swoim składzie. Stąd gatunki takie jak łosoś i tuńczyk są najczęstszymi przedstawicielami tej grupy pokarmów. Staraj się je spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu w ramach dobrze zbilansowanej diety.

Białe mięso

Białe mięso może również wzmacniać ścięgna i mięśnie oraz wyróżniać się wysoką zawartością białka. Te składniki odżywcze zawierają znaczny procent leucyny, aminokwasu ściśle związanego z budową nietłuszczowej masy ciała. Według najnowszych badań ich regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko atrofii mięśni w dłuższej perspektywie czasowej.

W rzeczywistości suplement leucyny jest często oferowany w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia i przyspieszenia gojenia się urazów mięśni. Istnieją nawet preparaty białkowe, które zawierają dodatkowe ilości tego aminokwasu. Jednak używaj sztucznych i komercyjnych form w postaci suplementów diety tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jaką ilość mięsa można spożywać tygodniowo?

Truskawki na wzmocnienie mięśni i ścięgien

Omówiliśmy już znaczenie witaminy C w maksymalizacji syntezy kolagenu. Truskawki są bogatym źródłem tego składnika odżywczego. Ich spożywanie także przekłada się na wzmocnienie mięśni i ścięgien.

Ten owoc zawiera również dużą ilość tej witaminy w swoim składzie i znacznie przewyższa pod tym względem owoce cytrusowe. Również mango i guawa zawierają znaczne ilości tego mikroelementu. Inną dobrą opcją gwarantującą spożycie tej witaminy jest jedzenie brokułów i szpinaku.

Jajka kurze

Liczba spożywanych tygodniowo jaj kurzych była przez wiele lat ograniczana ze względu na ich rzekomy związek z chorobami układu krążenia. Jednak uznanie wartości odżywczej jajek w regularnej diecie znacznie zmieniło się na plus w ostatnich latach. Ten rodzaj żywności nie tylko nie szkodzi zdrowiu, ale wręcz je poprawia.

Jajka kurze

Dostarczanie wysokiej jakości białka ma również kluczowe znaczenie wtedy, gdy Twoim celem jest wzmocnienie ścięgien i mięśni. Zwiększenie spożycia jajek kurzych przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Jaja kurze muszą być obecne w każdej diecie, aby zapewnić odpowiednie spożycie białka.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Dysplazja włóknisto-mięśniowa: diagnostyka i leczenie

Niektóre rodzaje żywności mogą wzmacniać ścięgna i mięśnie

Jak widać, możliwe jest wzmocnienie ścięgien i mięśni poprzez dietę, ponieważ niektóre rodzaje produktów spożywczych spełniają tę funkcję. Muszą jednak być one częścią dobrze zbilansowanej diety.

Pamiętaj, że zarówno białko, jak i witamina C są niezbędnymi składnikami odżywczymi. Są szczególnie dobre wtedy, gdy Twoim celem jest utrzymanie zdrowej tkanki nietłuszczowej i zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Musisz także ograniczyć spożycie niektórych rodzajów żywności, które mają odwrotny skutek. Trzymaj się z dala od żywności przetworzonej metodami przemysłowymi, zwłaszcza takiej, która zawiera tłuszcze trans, cukry proste i dodatki syntetyczne.

Z tego powodu dietetycy zawsze zalecają, aby spożywanie świeżej żywności było priorytetem względem wszelkich produktów o niskiej jakości odżywczej.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem, który pomoże Ci stworzyć dietę pozwalającą na optymalne oraz bezpieczne wzmocnienie mięśni i ścięgien.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Naseeb MA., Volpe SL., Protein and exsercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res, 2017. 40: 1-20.
  • DePhillipo NN., Aman ZS., Kennedy MI., Begley JP., et al., Efficacy of vitamin C supplementation on collagen synthesis and oxidative stress after musculoskeletal injuries: a systematic review. Orthop J Sports Med, 2018.
  • Jeromson S., Gallagher IJ., Galloway SDR., Hamilton DL., Omega 3 fatty acids and skeletal muscle health. Mar Drugs, 2015. 13 (11): 6977-7004.
  • Zheng R., Huang S., Zhu J., Lin W., et al., Leucine attenuates muscle atrophy and autophagosome formation by activating PI3K/AKT/mTOR signaling pathway in rotator cuff tears. Cell Tissue Res, 2019. 378 (1): 113-125.
  • Villagrán, Marcelo, et al. “Una mirada actual de la vitamina C en salud y enfermedad.” Revista chilena de nutrición 46.6 (2019): 800-808.
  • López-Sobaler, Ana M., Aránzazu Aparicio Vizuete, and Rosa M. Ortega. “Papel del huevo en la dieta de deportistas y personas físicamente activas.” Nutrición Hospitalaria 34 (2017): 31-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.