Jak długo przechowywać mrożone mięso?

Jak długo przechowywać mrożone mięso?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zamrażarka to idealny sprzymierzeniec w naszym codziennym życiu. Zapas mrożonych mięs wyciąga nas z wielu kłopotów i rozwiązuje problem braku czasu na codzienne zakupy. Nie zawsze jednak jesteśmy pewni, jak długo przechowywać mrożone mięso.

Jak wszyscy wiemy, świeże mięso to rodzaj żywności, która bardzo łatwo ulega zepsuciu. Posiadanie mrożonych mięs pozwala nam przedłużyć okres ich przydatności do spożycia, przy jednoczesnym zachowaniu jakości i wartości odżywczych.

Musimy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które pozwolą nam cieszyć się jakością dobrego mięsa przez dłuższy czas.

Zamrażanie konserwuje żywność i pozwala ją przechowywać dłużej, ponieważ zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą powodować psucie się lub choroby. Dzięki temu mrożonki mogą być przechowywane w zamrażarce bezpiecznie przez długi czas.

Jednak zawsze istnieją pewne ograniczenia. Musimy pamiętać, że nawet zamrożone jedzenie nie jest wieczne. Zatem jak długo przechowywać mrożone mięso?

Czerwone mięso
Zarówno przed, jak i po zamrożeniu należy pamiętać o pewnych zabiegach, aby mrożone mięso nie uległo uszkodzeniu.

Jak długo przechowywać mrożone mięso?

Czas przechowywania jedzenia w zamrażarce różni się znacznie w zależności od rodzaju żywności. Na przykład mrożone mięso zwykle ma zwykle krótszy termin przydatności niż mrożone warzywa.

Również typy mięsa są w tym aspekcie zróżnicowane. Jednym z głównych powodów, dla których optymalne okresy mrożenia są różne, jest ilość tłuszczu obecnego w każdym rodzaju mięsa. Aby ułatwić Ci rozumienie tematu, podajemy średni czas przechowywania różnych rodzajów mrożonych mięs w zamrażarce:

  • bardzo tłuste mięso i kiełbaski przetrwają w zamrażarce od 1 do 2 miesięcy;
  • hamburgery i inne przetwory ze świeżym mięsem mielonym od 3 do 4 miesięcy;
  • kotlety cielęce oraz świeżą jagnięcinę i wieprzowinę możemy mrozić przez 4 do 12 miesięcy;
  • kurczak, indyk i inne mięso drobiowe może wytrzymać w zamrażarce od 9 do 12 miesięcy.

Przy niskich temperaturach zatrzymujemy rozwój bakterii, ale nie reakcje utleniania. I chociaż dzieje się to powoli, proces jełczenia tłuszczu trwa. To właśnie trwałość procesu jełczenia żywności jest jedną z głównych przyczyn utraty wartości odżywczych mięsa.

Potwierdza to artykuł, jaki znalazł się w czasopiśmie „Food Science and Technology”. Proces jełczenia mięsa wpływa na smak, konsystencję i kolor mrożonych mięs. Choć na pierwszy rzut oka tego nie zauważamy, musimy wiedzieć, że w pewnym momencie, jeśli nie zużyjemy mięsa, to się stanie.

Jak zachować jakość mięsa? Wskazówki

Pełna lodówka
Zaleca się porządkowanie lodówki, aby zorganizować sobie łatwy dostęp do żywności.

Aby zachować jakość mrożonych mięs i zapobiec utracie części wartości odżywczych, musimy nie tylko wiedzieć, jak długo przechowywać mrożone mięso, ale także wziąć pod uwagę kilka drobnych wskazówek. Oto rady, które pomogą nam zmaksymalizować dobrą kondycję tego typu pożywienia:

  1. Ustaw na zamrażarce odpowiednią temperaturę, pomaga to bowiem w szybszym zamrażaniu mięsa.
  2. Zamrożone produkty spożywcze powinno się pakować próżniowo. Należy je owinąć folią lub zostawiać w odpowiednich pojemnikach. W przeciwnym razie ryzykujemy, że utracą one wodę, będą pochłaniały nieprzyjemne zapachy lub wysychały.
  3. Mięsa powinniśmy zamrażać w opakowaniach lub małych porcjach. Gdy zamrażamy bardzo duże kawałki, zamrażanie środka produktu trwa dłużej, stąd całość traci na jakości. Ponadto w żywności mogą tworzyć się kryształki lodu, które po rozmrożeniu łamią jej struktury i psują właściwości.
  4. Oddziel widoczny tłuszcz od kawałków mięsa. Jak już wspominaliśmy, zamrażanie nie zatrzymuje jełczenia tłuszczów, co może przyczynić się do psucia mięsa.
  5. Zamrażaj ugotowane mięso lub gulasze mięsne w szczelnych plastikowych albo szklanych pojemnikach. Przed włożeniem ich do zamrażarki należy poczekać, aż ostygną.

Nie chcesz, aby w Twojej zamrażarce zapanował totalny bałagan? Warto oznaczyć zawartość i datę zamrożenia na każdym opakowaniu, a także starać się zachować porządek. W ten sposób unikniesz konieczności wyrzucania mięsa, które mogło być przykryte innymi produktami i nie jest już w dobrym stanie, gdy je znajdziesz.

Umiejętność prawidłowego rozmrażania

Równie ważne jest, aby zwracać uwagę na warunki rozmrażania mięsa. Pomoże nam to w prawidłowym mrożeniu. W końcu jaki jest sens dobrej konserwacji i przygotowania mięsa, jeśli mamy je zepsuć podczas rozmrażania?

Mrożone mięso należy rozmrażać na zimno. Pozostawianie go w temperaturze pokojowej lub w pobliżu źródła ciepła, aby przyspieszyć proces, to nie najlepszy pomysł.

Według wyników badań opublikowanych w czasopiśmie „Current Opinion in Infectious Diseases” może to sprzyjać rozwojowi bakterii chorobotwórczych, szkodliwych dla zdrowia.

Najlepszym sposobem na rozmrożenie zamrożonego mięsa jest pozostawienie go w lodówce na około 24 godziny. Natomiast jeśli nie planowałeś/planowałaś rozmrażania z wyprzedzeniem, możesz użyć funkcji rozmrażania w kuchence mikrofalowej.

Warto pamiętać, że po rozmrożeniu mięso powinno zostać natychmiast ugotowane. Kiedy zbliża się do temperatury między 39 a 43 stopni, bakterie, które mogły być obecne przed zamrożeniem, zaczynają się namnażać.

Jeśli po ugotowaniu już wiesz, że nie zjesz danego produktu od razu, możesz ponownie zamrozić ugotowane kawałki mięsa. Ale nigdy nie zamrażaj ponownie surowej żywności, która została rozmrożona.

Zamrażaj, by wydłużyć okres przydatności mięsa

Jeśli chcesz cieszyć się wysokiej jakości mrożonym produktami mięsnymi, najlepiej lepiej kup świeże mięso i samodzielnie umieść je w swojej zamrażarce. Możesz zakupić więcej mięsa i zamrozić je zgodnie ze wskazówkami, które omówiliśmy powyżej.

W ten sposób zawsze będziesz w stanie lepiej kontrolować jakość produktu, niż gdybyś kupiła/kupił mięso już zamrożone.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amaral A.B et al. Lipid oxidation in meat: mechanisms and protective factors: a review. Food science and technology. Diciembre 2018. 38(1).
  • Haselbeck AH., Panzner U., Im J., Baker S., et al., Current perspectives on invasive nontyphoidal salmonella disease. Curr Opin Infect Dis, 2017. 30 (5): 498-503.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.