Dieta zasadowa - 6 niezbędnych produktów

Zakwaszenie organizmu może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dieta zasadowa pomoże Ci uniknąć negatywnych skutków zakwaszenia.
Dieta zasadowa - 6 niezbędnych produktów
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta zasadowa to doskonały naturalny sposób, by uniknąć negatywnych skutków zakwaszenia organizmu. Jak się bowiem okazuje, nieodpowiednie pH w organizmie może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób i zaburzeń.

Złe nawyki żywieniowe to główna przyczyna zakwaszenia organizmu. Właśnie dlatego rozwiązaniem jest dieta zasadowa, która pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Przeczytaj ten artykuł i poznaj 6 produktów, które pomogą Ci uniknąć lub odwrócić negatywne skutki zakwaszenia.

Dieta zasadowa a zakwaszenie organizmu

Większość produktów sprzedawanych obecnie w supermarketach negatywnie wpływa na pH naszego organizmu. Spożywamy ogromne ilości produktów o wysokiej zawartości kalorycznej, które jednocześnie zakwaszają organizm i wywołują całą gamę skutków ubocznych.

Gdy do złych nawyków żywieniowych dodamy jeszcze stres i toksyczne substancje obecne w środowisku, okazuje się, że zakwaszenie organizmu to problem dotykający ogromnej liczby osób.

Na szczęście dieta zasadowa, oparta na produktach bogatych w przeciwutleniacze i substancje odżywcze, pomoże Ci unormować pH organizmu. Oto 6 takich właśnie niezbędnych produktów.

1. Szpinak

Liście szpinaku

Jednym z najzdrowszych produktów, który koniecznie powinien znaleźć się w Twojej diecie, jest szpinak. Jest to nie tylko bogate źródło substancji odżywczych, ale także minerałów, białka oraz błonnika, który wspiera funkcjonowanie organizmu.

Tak jak każde zielone warzywo, szpinak zawiera także chlorofil, który ma działanie alkalizujące krew. Dieta bogata w szpinak zapewnia Ci dużą dawkę takich substancji jak witaminy A, C, B2, B9, E oraz K, minerały takie jak magnez, mangan, potas, wapń i żelazo.

2. Kapusta

Kapusta to warzywo z rodziny krzyżowych, które medycyna alternatywna od dziesiątek lat wykorzystuje do oczyszczania organizmu z toksyn oraz redukowania poziomu złego cholesterolu we krwi.

Kapusta zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników oraz rozwojowi komórek nowotworowych.

Kapusta, mimo że nie tak popularna jak inne warzywa, jest jednym z najbardziej alkalizujących produktów, na których powinna opierać się Twoja dieta. Podsumowując, kapusta dostarczy Ci takich składników jak witaminy A, C oraz K, chlorofil, potas, cynk, żelazo oraz glukozynolany.

3. Ogórki

Plasterki ogórka

Pierwszą zaletą ogórków jest fakt, iż w 95% składają się one z wody. Sprawia to, że są one nie tylko najmniej kalorycznym ze wszystkich warzyw, ale także mogą pochwalić się dużymi właściwościami alkalizującymi.

Ogórki to źródło przeciwutleniaczy, takich jak lignany, które zapobiegają wielu chorobom przewlekłym. Co więcej, dieta zasadowa oparta na ogórkach nie musi być nudna, warzywa te pozwalają bowiem na wiele różnych kulinarnych eksperymentów.

Ogórki to źródło witamin A, C, K i witamin z grupy B, a także minerałów takich jak magnez, selen, miedź, potas, żelazo i cynk.

4. Brokuły

Zdrowa i zbilansowana dieta powinna uwzględniać jedzenie brokułów nawet cztery razy w tygodniu.

Warzywo to jest bowiem bogatym źródłem chlorofilu, przeciwutleniaczy i błonnika dietetycznego, a wszystkie te składniki znacznie zmniejszają zakwaszenie organizmu i pozwalają wydalić z niego toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii.

Brokuły są zalecane także, by poprawić wydolność układu krążenia, przyspieszyć metabolizm i wzmocnić układ odpornościowy. Są źródłem takich substancji jak witaminy A, B2, B6, B9 oraz K, a także magnez, potas, mangan, wapń oraz białka.

5. Awokado

Guacamole

Wiele osób mylnie uważa, że dieta, która ma nie wywoływać przybierania na wadze, nie powinna zawierać awokado, gdyż jest to owoc wysokokaloryczny i o wysokiej zawartości tłuszczów. Jest to jednak błąd, gdyż tłuszcze obecne w awokado to zdrowe tłuszcze, które nie grożą pojawieniu się zbędnych kilogramów.

Wręcz przeciwnie – awokado pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, podnosi za to poziom lipoprotein, które ograniczają zakwaszenie organizmu i chronią przed stanami zapalnymi.

Awokado zawiera dużą dawkę błonnika oraz witamin B5, B6, B9, C oraz K, a także potas.

6. Cytryny

Jak już wiesz, cytryna to produkt bez którego nie może obejść się żadna zdrowa dieta, czy to odchudzająca, czy to oczyszczająca organizm z toksyn. Paradoksalnie, mimo że cytryna ma kwaśny smak, jest to jeden z najskuteczniejszych produktów alkalizujących, a więc neutralizujących zakwaszenie organizmu.

Okazuje się, że pH cytryny nie tylko usprawnia trawienie, ale także pomaga zalkalizować krew. Cytryna to także źródło witamin A, C oraz E, a także minerałów takich jak potas, żelazo, cynk czy magnez. Znajdziesz w niej także błonnik dietetyczny oraz przeciwutleniacze.

Dieta zawierająca opisane wyżej produkty to skuteczny sposób, by uporać się z negatywnymi skutkami zakwaszenia organizmu. Postaraj się jeść każdy z tych produktów nawet kilka razy w tygodniu, a na pewno poczujesz się lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135.
  • Sharma GN, Gupta G, Sharma P. A Comprehensive Review of Free Radicals, Antioxidants, and Their Relationship with Human Ailments. Crit Rev Eukaryot Gene Expr. 2018;28(2):139-154.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.