Cytryna na oczyszczenie organizmu!

Cytryna, wiadomo, jest kwaśna. Jednak na nasz organizm wpływa zasadowotwórczo i pomaga zneutralizować kwasy obecne w żywności.
Cytryna na oczyszczenie organizmu!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zazwyczaj, kiedy czujemy się źle, sięgamy po lekarstwa lub od razu zgłaszamy się do lekarza. Wszyscy doskonale wiemy, co należy robić w przypadku zachorowania. Niewiele osób, z kolei, przejmuje się profilaktyką, czyli zapobieganiem. I tutaj właśnie główną rolę odgrywa cytryna, odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia.

Cytryna pomaga nam cieszyć się wewnętrzną równowagą, która jest doskonale widoczna również na zewnątrz. To swego rodzaju prezent od Matki Natury. Dzisiaj opowiemy Wam jak wykorzystać wszystkie jej właściwości.

Cytryna i jej niesamowite właściwości

Po pierwsze woda. Cytryna zawiera duże ilości wody, minerałów i witamin, a praktycznie nie ma w niej tłuszczu i cukru. Jej 3 najważniejsze składniki to witamina C, kwas cytrynowy i kwas jabłkowy.

Wiemy, że nie wszyscy dobrze czują się po cytrynie. Ale uwaga! Sekret tkwi w znalezieniu odpowiedniej dla nas dawki. Jeżeli zauważasz, że cytryna jadana na co dzień ma u Ciebie negatywne efekty, zmniejsz ilość o połowę lub rozcieńczaj sok w większej ilości wody. Twój organizm będzie Ci wdzięczny.

Przeczytaj też: Woda z cytryną na czczo

Zobaczmy teraz, jakie korzyści wynikają z jadania cytryny.

Cytryna ozdobiona

1. Organizm bardziej zasadowy

Na naszej stronie wiele razy pisaliśmy o tym, jak ważna jest zasadowość organizmu.

 • Jeżeli by się nad tym zastanowić, większość produktów spożywanych na co dzień działa kwasowotórczo: cukier, słodycze, ciastka, mięsa, biały ryż i mąki, pizze, fast foody, słodkie napoje…
 • Oznacza to, że nasze komórki muszą pracować podwójnie, żeby móc usunąć toksyny gromadzące się w organizmie. Nasza krew jest zanieczyszczona, co – z kolei – osłabia pracę nerek i wątroby.
 • Nasze pH powinny być zrównoważone. To zasadowość umożliwia nam przyswajanie minerałów i eliminację zanieczyszczeń.

To właśnie cytryna sprawia, że nasze pH jest na właściwym poziomie.

2. Mineralizuje i oczyszcza

Wyciśnięty sok z cytryny

Wielu ludzi unika cytryny. Krążą legendy, że cytryna będąc tak “kwaśna” szkodzi zdrowiu, atakuje kości i obniża ilość czerwonych krwinek. Mity.

Nie sugeruj się jej smakiem. Mimo tego, że jest kwaśna w smaku, trafiając do żołądka działa zasadowotwórczo. Dzięki temu wspiera proces asymilacji witamin i minerałów.

 • Jeżeli cierpisz na anemię, cytryna pomoże Ci przyswoić większe ilości żelaza.
 • Wysoka zawartość witamin i minerałów podnosi obronność naszego organizmu. Mocny system immunologiczny pomaga chronić przed najróżniejszymi chorobami.
 • To świetny sposób na oczyszczenie! Wspiera trawienie tłuszczów i usuwa związki toksyczne, które sprawiają, że czujemy się ciężkie i opuchnięte.

3. Świetnie wpływa na serce

Twoje serce będzie zachwycone. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy optymizuje stan zdrowia Twoich naczyń krwionośnych:

 • Reguluje poziom cholesterolu.
 • Sprawia, że żyły i tętnice są bardziej elastyczne.
 • Eliminuje zgromadzony w żyłach tłuszcz.
 • Zwalcza nadciśnienie.

Wszystkie produkty bogate w witaminę C sprzyjają zdrowiu naszego serca. Cytryna jest jednak najbardziej skuteczna.

Jak przygotować remedium z cytryny

Lemoniada

Będziesz potrzebowała:

 • Sok z połówki organicznej cytryny
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania:

 • Przede wszystkim zadbaj o jakość cytryny. Najlepiej, żeby była ekologiczna, z wiadomego źródła, hodowana bez pestycydów. Niestety, ostatnimy czasy metody używane do hodowli cytrusów znacznie obniżają ich naturalną zawartość witamin.
 • Najpierw musimy podgrzać trochę wody. Powinna być ciepła, nie gorąca, ale na pewno nie zimna. W ten sposób jeszcze bardziej wzmacniamy skuteczność naszego remedium.
 • Wyciśnij sok z połówki cytryny i wymieszaj go z ciepłą wodą. Pijaj rano, na czczo, przez 4 dni z rzędu. Odpocznij przez tydzień i powtórz zabieg.
 • Jeżeli czujesz, że nie działa pozytywnie na Twój organizm, zmniejsz ilość soku. Co ciekawe, sok z cytryny skutecznie zwalcza też problemy żołądkowe.

Nie zastanawiaj się. Włącz cytrynę do codziennej diety i zacznij dbać o Twoje zdrowie już dzisiaj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bernardini, Carlotta. “El limón: Efecto alcalinizante.” Integral: Vive mejor en un mundo mejor 438 (2016): 78-79.
 • Cecilia, Antonio Castellano, Soledad Fátima Vega Pozuelo, and Fátima Ortiz Clemente. “Dieta alcalina contra el cáncer de mama.” Hygia de enfermería: revista científica del colegio 95 (2017): 33-39.
 • Gaviña, G. “Dieta Alcalina: Un Método Natural.” Edición Kindle(2013).
 • Tamames, Noemí Calvo. Influencia de la dieta alcalina en el paciente oncológico. Diss. 2016.
 • Simonson PharmD Bcgp Fascp W., Should vitamin C routinely be given with oral iron supplements? Geriatr Nurs, 2019. 40 (3): 327-328.
 • Kim H., Jang M., Kim Y., Choi J., et al., Red ginseng and vitamin C increase immunce cell activity and decrease lung inflammation induced by influenza A virus/H1N1 infection. J Pharm Pharmacol, 2016. 68 (3): 406-20.
 • Chhikara N., Kour R., Jaglan S., et al., Citrus medica: nutritional, phytochemical composition and health benefits – a review. Food Funct, 2018. 9(4): 1978-1992.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.