Cukier - 7 korzyści z jego wykluczenia z diety
Cukier może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Specjaliści od lat ostrzegają nas bowiem, że jego nadmierne spożycie może prowadzić do takich schorzeń jak cukrzyca typu II, otyłość czy choroby serca.
Cukier sam w sobie nie jest szkodliwy. Jednak jego rafinowana, chemicznie przetwarzana forma – w dodatku obecna w większości produktów spożywczych – może szkodzić Twojemu organizmowi. Co więcej, może nawet uzależniać – zupełnie jak narkotyk!
Wyeliminować cukier z diety? Same korzyści!
Być może wydaje Ci się, że nie można całkowicie wyeliminować cukru z diety – nawet jeśli zrezygnujesz z jego ,,czystej” postaci, wciąż jest on bowiem obecny w słodyczach, pieczywie, przetwarzanej żywności, sosach i wielu innych produktach spożywczych.
Lekarze i dietetycy biją jednak na alarm i ostrzegają przed zgubnym wpływem cukru na nasz organizm. Całkowita rezygnacja z cukru może przynieść Ci wiele korzyści zdrowotnych. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, na ile różnych sposobów poprawi to jakość Twojego życia.
Czytaj dalej i poznaj 7 korzyści płynących z całkowitego wyeliminowania cukru z diety.
Przeczytaj również: Zdrowe naywki żywieniowe, które odmienią Twoje życie!
Uczucie sytości
Cukier ogranicza wydzielanie białka nazywanego leptyną, który odpowiada za uczucie sytości po posiłku. Właśnie stąd bierze się ciągłe uczucie głodu i chęć podjadania – gdy wydzielanie leptyny ulega rozregulowaniu.
Eliminując cukier z diety, przywracasz naturalny poziom tego białka, dzięki czemu łatwiej zapanujesz nad swoim apetytem i każdego dnia będziesz przyjmować mniejszą dawkę kalorii.
Wyeliminuj cukier z diety, a Twoje serce będzie zdrowsze
Jadłospis bogaty w produkty o wysokim indeksie glikemicznym zwiększa ryzyko chorób serca.
Unikanie cukru jest więc jednym ze sposobów zadbania o zdrowie układu krążenia i kontrolowania poziomu trójglicerydów – tłuszczów, które ograniczają działanie dobrego cholesterolu.
Cukier w nadmiarze a otyłośc brzuszna
Cukier to wysokokaloryczny produkt, pozbawiony witamin, minerałów czy błonnika. Właśnie dlatego nie dostarcza żadnych substancji odżywczych, a może prowadzić do otyłości.
Badanie opublikowane przez The Endocrine Society ujawniło, że nadmierne spożycie cukru prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicy brzucha i w pasie.
Zdrowa wątroba
Badanie opublikowane w magazynie Nature wykazało, że nadmierne spożycie cukru może szkodzić wątrobie w niemal taki sam sposób jak alkohol.
Unikając cukru, chronisz więc wątrobę przed przepracowaniem i sprawiasz, że jest ona w stanie funkcjonować optymalnie.
Brak kamieni nerkowych
Uważa się, że słodkie napoje i rafinowany cukier zwiększają ryzyko wytworzenia się kamieni nerkowych o 25%. Co więcej, słodkie napoje gazowane mogą zwiększyć prawdopodobieństwo tego schorzenia nawet o 33%.
Aby tego uniknąć, zrezygnuj z tego rodzaju napojów i wybierz zdrowe naturalne soki lub wodę mineralną.
Dobrze funkcjonujący mózg
Niektórzy naukowcy twierdzą, że nagłe skoki poziomu cukru we krwi mogą być jedną z przyczyn uszkodzeń mózgu i zaburzeń pamięci.
Aby Twój mózg funkcjonował prawidłowo, ogranicz spożycie cukru, by uniknąć wahań poziomu tej substancji w Twoim organizmie.
Przeczytaj również: Cukier a mózg – a co gdybyś przestała słodzić?
Rafinowany cukier a wygląd skóry
Nadmierne spożycie cukru wywołuje proces nazywany glikacją, co prowadzi do rozbicia elastyny i kolagenu obecnych w skórze. Rezygnacja z cukru sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać zdrowo, zapobiegniesz także jej przedwczesnemu starzeniu się.
To może Cię zainteresować ...