Wyklucz cukier z diety i poznaj 7 korzyści

· Kwiecień 24, 2016
Cukier spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Uważa się, że wpływ cukru na wątrobę można porównać do szkodliwego działania alkoholu na ten organ.

Cukier może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia – specjaliści od lat ostrzegają nas, że jego nadmierne spożycie może prowadzić do takich schorzeń jak cukrzyca typu II, otyłość czy choroby serca.

Cukier sam w sobie nie jest szkodliwy, jednak jego rafinowana, chemicznie przetwarzana forma, w dodatku obecna w większości produktów spożywczych, może szkodzić Twojemu organizmowi, a nawet uzależniać – zupełnie tak jak narkotyk.

Cukier i korzyści płynące z wyłączenia go z diety

Być może wydaje Ci się, że nie można całkowicie wyeliminować cukru z diety – nawet jeśli zrezygnujesz z jego ,,czystej” postaci, wciąż jest on bowiem obecny w słodyczach, pieczywie, przetwarzanej żywności, sosach i wielu innych produktach spożywczych.

Lekarze i dietetycy biją jednak na alarm i ostrzegają przed zgubnym wpływem cukru na nasz organizm. Całkowita rezygnacja z cukru może przynieść Ci wiele korzyści zdrowotnych. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, na ile różnych sposobów, poprawi to jakość Twojego życia.

Czytaj dalej i poznaj 7 korzyści płynących z całkowitego wyeliminowania cukru z diety.

Uczucie sytości

Cukier ogranicza wydzielanie hormonu nazywanego leptyną, który odpowiada za uczucie sytości po posiłku – właśnie stąd bierze się ciągłe uczucie głodu i chęć podjadania.

Eliminując cukier z diety, przywracasz naturalny poziom tego hormonu, dzięki czemu łatwiej zapanujesz nad swoim apetytem i każdego dnia będziesz przyjmować mniejszą dawkę kalorii.

Zdrowe serce

Zdrowie serca

Jadłospis bogaty w produkty o wysokim indeksie glikemicznym zwiększa ryzyko chorób serca. Unikanie cukru jest więc jednym ze sposobów zadbania o zdrowie swojego układu krążenia i kontrolowania poziomu trójglicerydów – tłuszczów, które ograniczają działanie dobrego cholesterolu.

Szczuplejszy brzuch

Cukier to wysokokaloryczny produkt, pozbawiony witamin, minerałów czy błonnika. Właśnie dlatego nie dostarcza żadnych substancji odżywczych, a może prowadzić do otyłości.

Badanie opublikowane przez The Endocrine Society ujawniło, że nadmierne spożycie cukru prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicy brzucha i w pasie.

Zdrowa wątroba

Wątroba

Badanie opublikowane w magazynie Nature wykazało, że nadmierne spożycie cukru może szkodzić wątrobie w niemal taki sposób jak alkohol. Unikając cukru chronisz więc wątrobę przed przepracowaniem i sprawiasz, że może funkcjonować optymalnie.

Brak kamieni nerkowych

Uważa się, że słodkie napoje i rafinowany cukier zwiększają ryzyko wytworzenia się kamieni nerkowych o 25%. Co więcej, słodkie napoje gazowane mogą zwiększyć prawdopodobieństwo tego schorzenia nawet o 33%.

Aby tego uniknąć, zrezygnuj z tego rodzaju napojów i wybierz zdrowe naturalne soki lub zwykłą wodę.

Dobrze funkcjonujący mózg

Mózg

Niektórzy naukowcy twierdzą, że nagłe skoki poziomu cukru we krwi mogą być jedną z przyczyn uszkodzeń mózgu i zaburzeń pamięci. Aby Twój mózg funkcjonował prawidłowo, ogranicz spożycie cukru, by uniknąć wahań poziomu tej substancji w Twoim organizmie.

Zdrowy wygląd skóry

Nadmierne spożycie cukru wywołuje proces nazywany glikacją, co prowadzi do rozbicia elastyny i kolagenu obecnych w skórze. Rezygnacja z cukru sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać zdrowo, zapobiegniesz także efektom jej przedwczesnego starzenia.