Cukier - 7 korzyści z jego wykluczenia z diety

Cukier spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Zdaniem naukowców rafinowany cukier ma podobny wpływ na wątrobę jak alkohol.
Cukier - 7 korzyści z jego wykluczenia z diety

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cukier może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Specjaliści od lat ostrzegają nas bowiem, że jego nadmierne spożycie może prowadzić do takich schorzeń jak cukrzyca typu II, otyłość czy choroby serca.

Cukier sam w sobie nie jest szkodliwy. Jednak jego rafinowana, chemicznie przetwarzana forma – w dodatku obecna w większości produktów spożywczych – może szkodzić Twojemu organizmowi. Co więcej, może nawet uzależniać – zupełnie jak narkotyk!

Wyeliminować cukier z diety? Same korzyści!

Być może wydaje Ci się, że nie można całkowicie wyeliminować cukru z diety – nawet jeśli zrezygnujesz z jego ,,czystej” postaci, wciąż jest on bowiem obecny w słodyczach, pieczywie, przetwarzanej żywności, sosach i wielu innych produktach spożywczych.

Lekarze i dietetycy biją jednak na alarm i ostrzegają przed zgubnym wpływem cukru na nasz organizm. Całkowita rezygnacja z cukru może przynieść Ci wiele korzyści zdrowotnych. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, na ile różnych sposobów poprawi to jakość Twojego życia.

Czytaj dalej i poznaj 7 korzyści płynących z całkowitego wyeliminowania cukru z diety.

Uczucie sytości

Cukier ogranicza wydzielanie białka nazywanego leptyną, który odpowiada za uczucie sytości po posiłku. Właśnie stąd bierze się ciągłe uczucie głodu i chęć podjadania – gdy wydzielanie leptyny ulega rozregulowaniu.

Eliminując cukier z diety, przywracasz naturalny poziom tego białka, dzięki czemu łatwiej zapanujesz nad swoim apetytem i każdego dnia będziesz przyjmować mniejszą dawkę kalorii.

Wyeliminuj cukier z diety, a Twoje serce będzie zdrowsze

Jadłospis bogaty w produkty o wysokim indeksie glikemicznym zwiększa ryzyko chorób serca.

lekarz trzyma plastikowe serce

Unikanie cukru jest więc jednym ze sposobów zadbania o zdrowie układu krążenia i kontrolowania poziomu trójglicerydów – tłuszczów, które ograniczają działanie dobrego cholesterolu.

Cukier w nadmiarze a otyłośc brzuszna

Cukier to wysokokaloryczny produkt, pozbawiony witamin, minerałów czy błonnika. Właśnie dlatego nie dostarcza żadnych substancji odżywczych, a może prowadzić do otyłości.

Badanie opublikowane przez The Endocrine Society ujawniło, że nadmierne spożycie cukru prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicy brzucha i w pasie.

Zdrowa wątroba

Badanie opublikowane w magazynie Nature wykazało, że nadmierne spożycie cukru może szkodzić wątrobie w niemal taki sam sposób jak alkohol.

Wątroba

Unikając cukru, chronisz więc wątrobę przed przepracowaniem i sprawiasz, że jest ona w stanie funkcjonować optymalnie.

Brak kamieni nerkowych

Uważa się, że słodkie napoje i rafinowany cukier zwiększają ryzyko wytworzenia się kamieni nerkowych o 25%. Co więcej, słodkie napoje gazowane mogą zwiększyć prawdopodobieństwo tego schorzenia nawet o 33%.

Aby tego uniknąć, zrezygnuj z tego rodzaju napojów i wybierz zdrowe naturalne soki lub wodę mineralną.

Dobrze funkcjonujący mózg

Mózg

Niektórzy naukowcy twierdzą, że nagłe skoki poziomu cukru we krwi mogą być jedną z przyczyn uszkodzeń mózgu i zaburzeń pamięci.

Aby Twój mózg funkcjonował prawidłowo, ogranicz spożycie cukru, by uniknąć wahań poziomu tej substancji w Twoim organizmie.

Rafinowany cukier a wygląd skóry

Nadmierne spożycie cukru wywołuje proces nazywany glikacją, co prowadzi do rozbicia elastyny i kolagenu obecnych w skórze. Rezygnacja z cukru sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać zdrowo, zapobiegniesz także jej przedwczesnemu starzeniu się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.