Detoks wątroby, dzięki naparowi z pietruszki i mięty
Detoks wątroby można przeprowadzać regularnie ze wsparciem w stu procentach naturalnych produktów. Wątroba to wprawdzie organ zdolny do samoistnego oczyszczania się z toksyn i regeneracji, jednak możemy znacznie ułatwić jego pracę i odciążyć go, by lepiej radził sobie ze swoimi zadaniami.
Jednym z naturalnych i niezwykle skutecznych sposobów na detoks będzie napar z pietruszki i mięty, o którym więcej opowiemy Ci już za chwilę.
Wątroba to jeden z największych organów wewnętrznych, który wymaga naszej szczególnej troski i uwagi. Mówimy w końcu o organie odpowiedzialnym nie tylko za takie funkcje jak synteza enzymów, białek czy glikogenu, ale także za detoks i usuwanie z organizmu szkodliwych substancji.
Jak często zastanawiasz się nad tym, jak Twoje codzienne decyzje wpływają na kondycję Twojej wątroby? Czy wiesz, jak wspomóc ją w jej codziennej pracy i jak najlepiej ją odciążyć?
Intensywny tryb życia, wiele obowiązków, stres, bezsenność, jadłospis oparty o przetwarzaną żywność, alkohol, papierosy czy zażywanie leków to tylko niektóre z czynników, które każdego dnia odbijają się na zdrowiu Twojej wątroby.
Organ ten posiada wprawdzie zdolność regeneracji i potrafi niwelować negatywny wpływ opisanych wyżej decyzji, nałogów czy czynników zewnętrznych. Jednak w trosce o jak najlepszą kondycję organizmu i długie zdrowe życie, wypróbuj naturalne sposoby na detoks.
W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Ci dwa składniki, z których napar będzie niezwykłym wsparciem dla Twojej wątroby. Poniżej znajdziesz krótki opis ich właściwości oraz przepis na herbatę z pietruszką i miętą, która przyniesie Ci natychmiastową ulgę.
Detoks wątroby z pietruszką i miętą
W aptekach, sklepach i drogeriach możesz znaleźć niezliczone ilości produktów oczyszczających i wspierających pracę wątroby. Zanim jednak zaczniesz wydawać fortunę na suplementy diety i zestawy witamin, wypróbuj naturalne sposoby, które są nie tylko niezwykle skuteczne, ale i tańsze oraz pozbawione skutków ubocznych.
- Wzbogać się w nową wiedzę na temat właściwości poszczególnych roślin leczniczych i ziół. Nawet nie wyobrażasz sobie, jakie niezwykłe korzyści mogą przynieść Ci produkty, które zazwyczaj obojętnie mijasz w sklepie czy na targu.
- W dzisiejszym artykule chcemy skupić się szczególnie na dwóch takich produktach: pietruszce i mięcie.
- To produkty niezwykle łatwo dostępne, z których korzyści skorzysta przede wszystkim Twoja wątroba.
Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat tych dwóch składników, a także przepis na naturalny detoks wątroby.
Pietruszka to coś więcej niż element dekoracyjny
Pietruszka może poszczycić się wyjątkowym aromatem, intensywnym smakiem o raz właściwościami ściągającymi. Wszystko to, w połączeniu z właściwościami leczniczymi, sprawia, że jest to produkt nieoceniony jako naturalne wsparcie dla Twojej wątroby.
- Przede wszystkim: flawonoidy, takie jak luteolina, apigenina oraz chryzoberyl. Substancje te zapewniają odpowiednie dotlenienie komórek oraz chronią organy wewnętrzne przed negatywnym wpływem wolnych rodników.
- Dodatkowo: witamina C oraz witamina A. To dwa związki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wątroby. Redukują stany zapalne i znacznie wzmacniają odporność organizmu.
- Nie zapomnij! Pietruszka to składnik o działaniu moczopędnym i oczyszczającym. Pomoże Ci wydalić z organizmu nie tylko toksyny, ale i szkodliwe produkty przemiany materii.
- Ostatnia rzecz: beta-karoten. Jest to przeciwutleniacz niezwykle skuteczny w wydalaniu z organizmu nadmiaru tłuszczu. Jeśli cierpisz na stłuszczenie wątroby, pietruszka to lekarstwo w sam raz dla Ciebie.
Mięta – nie tylko do deserów
Mięta, zupełnie tak jak pietruszka, to produkt o działaniu ściągającym i niezwykle odświeżającym. Napar przygotowany z tych dwóch składników będzie na pewno miłym urozmaiceniem każdego dnia. Co więcej, mięta to składnik tani, łatwo dostępny i prosty w przygotowaniu. Oto jego najważniejsze właściwości:
- Mięta działa odkażająco i przeciwzapalnie.
- Jest to roślina lecznicza znacznie poprawiająca trawienie.
- Zioło to poprawia funkcjonowanie wątroby i wspomaga jej detoks, zwłaszcza, gdy organ ten jest przeciążony.
Jak przygotować napar z mięty i pietruszki?
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 łyżeczka pietruszki (5 g)
- 1 łyżeczka świeżej mięty (5 g)
- 2 łyżki stołowe soku z cytryny (20 ml)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Co należy zrobić?
- Przede wszystkim zacznij od zdobycia w stu procentach naturalnych organicznych produktów, które dostarczą Ci najwięcej substancji odżywczych, witamin i właściwości oczyszczających.
- Następnie umyj wszystkie składniki i posiekaj pietruszkę oraz miętę, tak aby uwolniły one swoje olejki.
- Podgrzej wodę w garnku lub czajniku. Gdy doprowadzisz wodę do wrzenia, dodaj miętę i pietruszkę.
- Pozostaw do zaparzenia na 15-20 minut. Odstaw jeszcze na 10 minut.
- Odcedź napar i przelej do ulubionej szklanki lub kubka. Dodaj sok z cytryny.
Napar ten wyróżnia się intensywnym smakiem, za który odpowiadają naturalne składniki. Jeśli masz ochotę możesz dosłodzić napój odrobiną miodu. Taki detoks to gwarancja skuteczności i dobrego samopoczucia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Liver Foundation. 13 ways to a healthy liver. Junio 2021.
- Bellassoued K, Hsouna A. B, et al. Protective effects of extract of Mentha piperita L. leaf essential oil against CCl4 induced hepatic oxidative damage and renal failure in rats. Lipids in Health and Disease. enero 2018. 17:9.
- Fundación Española de la Nutrición. Menta.
- Fundación Española de la Nutrición. Perejil.
- Guan Y-S, He Q. Plants consumption and liver health. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine. Junio 2015. 824185.
- Mayo Clinic. Enfermedad hepática. Abril 2022.
- Medline Plus. Biblioteca Nacional de Salud. Enfermedades del hígado. U. S. Department of Health and Human Services.
- Rasouli H, Adibi H, et al. Peppermint and its functionality: a review. Archives of Clinical Microbiology. Agosto 2017. 8 (4): 1-16.
- Soliman H. A, El-Desouky M. A, et al. Hepatoprotective effects of parsley, basil, and chicory aqueous extracts against dexamethasone-induced in experimental rats. Journal of Intercultural Ethnopharmacology. Enero-Febrero 2016. 5 (1): 65-71.