Liście pietruszki – odkryj ich lecznicze właściwości!

Liście pietruszki – dzięki silnym właściwościom moczopędnym – skutecznie pomagają usunąć nadmiar płynów z tkanek organizmu oraz wspomagają oczyszczanie nerek z zalegających w nich toksyn. Możemy spożywać pietruszkę jako dodatek do potraw lub w formie naparu.
Liście pietruszki – odkryj ich lecznicze właściwości!

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Liście pietruszki to aromatyczna, naziemna część bulwiastej rośliny o tej samej nazwie. Podobnie jak w korzeniu, również i w zielonych liściach kryje się niesamowita moc natury, która przynosi naszemu organizmowi wiele cennych korzyści.

Jedną z niekwestionowanych zalet liści pietruszki są ich intensywnie oczyszczające właściwości. Roślina ta naturalnie wspomaga procesy odtruwania podstawowych organów życiowych oraz całego organizmu.

Pietruszka jest uznawana przez zwolenników medycyny naturalnej za silny i skuteczny lek na nadciśnienie tętnicze krwi oraz stanowi cenne źródło antyoksydantów.

Poznaj dziś z nami najważniejsze właściwości zielonych liści pietruszki, ich zastosowanie oraz korzyści, jakich dostarczają naszemu organizmowi. Włącz już dziś te aromatyczne liście do swoich posiłków: sałatek, kanapek, dań jednogarnkowych…

Liście pietruszki – jakie mają zastosowania?

Pietruszka jest nie tylko jedną z ulubionych przypraw najlepszych szefów kuchni na całym świecie, ale również posiada szereg właściwości prozdrowotnych, które wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu oraz pomagają zadbać o jego ogólną kondycję.

Liście pietruszki naturalnie oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych substancji

W medycynie naturalnej liście pietruszki są powszechnie stosowane jako lek oczyszczający nerki. Roślina ta wykazuje bowiem silne właściwości diuretyczne, które stymulują pracę nerek oraz ułatwiają usuwanie nadmiaru płynów gromadzących się w tkankach organizmu.

Pietruszka w moździerzu

Co więcej, zielony pęczek stanowi podstawę leczenia nadciśnienia tętniczego krwi oraz osteoporozy. Roślina ta jest więc niezastąpiona szczególnie dla kobiet w okresie menopauzy.

Bogactwo składników odżywczych

Liście pietruszki są cennym źródłem składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, fosfor i siarka.

Ze względu na wysoką zawartość żelaza zaleca się zwiększone spożywanie tej aromatycznej rośliny przez osoby podatne na anemię, zmagające się z anoreksją lub cierpiące na przewlekłe stany zmęczenia, wyczerpania bądź niedoboru składników odżywczych.

Liście pietruszki można spożywać w surowej postaci (najbardziej zalecana) lub w formie naparu. W surowej postaci doskonale komponują się z wszelkiego rodzaju sałatkami, kanapkami oraz jako dodatek do makaronów.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, pietruszka jest bogatym źródłem wapnia, dzięki czemu doskonale wspomaga walkę z osteoporozą, a stosowana prewencyjnie pomaga zapobiec rozwojowi tej niebezpiecznej dla kobiet choroby.

Specjaliści zalecają również spożywanie sporek dawki liści pietruszki przez dzieci, dorastającą młodzież oraz sportowców. Dzięki wysokiej zawartości wapnia roślina ta naturalnie wzmacnia poddawane codziennemu wysiłkowi kości.

Inne znane właściwości pietruszki

Liście pietruszki na dobre trawienie

Pietruszka jest również niezastąpionym naturalnym środkiem poprawiającym trawienie.

Zaleca się wypijanie jednej filiżanki naparu z tej rośliny przed każdym posiłkiem. W ten sposób nasz organizm łatwiej radzi sobie z przetwarzaniem dostarczonych mu produktów, a co za tym idzie, szybciej wydala szkodliwe produkty przemiany materii.

Pietruszka działa na nasz układ pokarmowy jak balsam – zapobiega występowaniu bolesnych skurczów jelit, przyspiesza metabolizm oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia zaparć.

Liście tej aromatycznej potrawy łagodzą również uciążliwe wzdęcia, eliminują gazy jelitowe oraz usprawniają przesuwanie się zbędnych produktów przemiany materii do okrężnicy.

Co więcej, posiadają naturalne właściwości przeciwbólowe. Jak stosować liście pietruszki w przypadku dolegliwości bólowych? Należy rozgnieść pęczek zielonych liści w moździerzu i następnie nałożyć papkę na obolałą część ciała w postaci okładu.

Liście pietruszki obfitują w antyoksydanty

Kolejną niezwykle cenioną właściwością liści pietruszki jest ich przeciwutleniająca moc. Roślina ta skutecznie oczyszcza, rozjaśnia oraz odmładza naszą skórę.

Świeży sok z pietruszki

Ponadto naturalnie wzmacnia włosy, zapobiegając ich wypadaniu, oraz sprawia, że paznokcie stają się mocne, piękne i zdrowe.

Naturalny lek przeciwgorączkowy

Pietruszka wykazuje również silne działanie przeciwgorączkowe. Dzieje się tak za sprawą zawartej w niej oleistej substancji o nazwie apiol, szeroko stosowanej w medycynie naturalnej do zwalczania sporadycznej gorączki i wszelkiego rodzaju nerwobólów.

Cenne źródło witaminy C

Prawdopodobnie niewielu z nas wie, że pietruszka jest bardzo bogatym źródłem witaminy C. Jest zatem cenionym składnikiem wszelkiego rodzaju diet mających na celu zapobieżenie rozwojowi różnych chorób. Mowa tu o takich schorzeniach takich jak nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, katarakty, rozmaite infekcje…

Pamiętajmy, że witamina C jest wielkim sprzymierzeńcem układu immunologicznego naszego organizmu oraz naturalnie wzmacnia jego odporność.

Jak włączyć liście pietruszki do codziennej diety?

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, liście pietruszki można włączyć do niemalże każdej sałatki czy surówki. Ponadto możemy zastosować je również jako składnik naturalnych soków i koktajli owocowo-warzywnych. Kanapka z dodatkiem zielonych, aromatycznych liści także jest doskonałym rozwiązaniem.

Pęczek pietruszki

Inną, równie skuteczną w działaniu formą czerpania maksymalnych korzyści z aromatycznych liści pietruszki jest przygotowanie naparu z tej rośliny.

Filiżanka ciepłej pietruszkowej herbatki przed każdym posiłkiem zadba o prawidłowe trawienie. Ponadto pomoże zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom po obfitym lub niezbyt zdrowym posiłku.

Na zakończenie

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać cię, że liście pietruszki są jednym z niezbędnych elementów zaopatrzenia naszych lodówek. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką ogródka, jeszcze lepiej – zawsze będziesz miała pod ręką świeży pęczek tej aromatycznej roślinki.

Możesz również spróbować zasiać nasiona pietruszki w doniczce i umieścić ją na parapecie. Pamiętajmy, że świeże przyprawy są znacznie zdrowsze niż suszone oraz zawierają znacznie więcej cennych antyoksydantów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.