Retencja płynów? Zwalcz ją pietruszką i cytryną

16 maja, 2019
Właściwości moczopędne tego napoju sprawiają, że jest doskonałym środkiem na retencję płynów w organizmie czy też nadmiar toksyn i innych szkodliwych substancji.

Retencja płynów w organizmie to bardzo powszechne zaburzenie metaboliczne dotykające przede wszystkim kobiet. Nie jest to choroba jako taka, jednak najczęściej bywa symptomem tego, że w organizmie coś nie działa tak, jak powinno.

Jeśli zauważyłaś, że Twoje kostki, nogi czy brzuch są nieustannie opuchnięte, być może powinnaś udać się do lekarza, aby zdiagnozować problem, który może się za tym kryć.

Retencja płynów może być konsekwencją nieprawidłowych nawyków żywieniowych czy też zaburzeń hormonalnych. Rzadziej może świadczyć również o problemach z nerkami, wątrobą oraz krążeniem.

Jeśli chcesz uporać się z tym objawem w naturalny sposób, koniecznie wypróbuj napój z pietruszki i cytryny!

Retencja płynów nie zawsze świadczy o jakimś poważnym problemie zdrowotnym. Najprościej jest powiedzieć, żejest ona objawem tego, iż Twój organizm nie do końca radzi sobie z usuwaniem szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn.

Mimo wszystko warto jednak udać się do lekarza i poprosić o ustalenie przyczyny problemu.

Najczęściej w przypadku retencji płynów w organizmie wystarczy prosta i niewielka zmiana nawyków na zdrowsze, aby zapomnieć o opuchliźnie raz na zawsze. Poniżej znajdziesz przepis na napój z pietruszki i cytryny, który z pewnością Ci w tym pomoże.

Retencja płynów – Bardzo powszechny problem

Są wśród nas osoby, które są o wiele bardziej podatne na takie dolegliwości jak właśnie retencja płynów w organizmie. Są to przede wszystkim osoby, które:

 • cierpią na choroby układu krążenia
 • przechodzą okres menopauzy
 • są otyłe lub mają nadwagę
 • cierpią na choroby serca
 • zażywają lekarstwa zmieniające poziom hormonów
 • cierpią na niedoczynność tarczycy
 • spędzają dużo czasu w pozycji stojącej

Jeśli w powyższej charakterystyce odnajdujesz także swoje cechy, być może Ty również znajdujesz się w grupie ryzyka, która może zmagać się z problemem zatrzymywania wody w organizmie. Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jest wizyta u lekarza. Następnie, możesz wzbogacić zalecane leczenie naturalnymi sposobami oraz zmienić kilka nawyków żywieniowych.

Retencja płynów i wywołany nią ból w nodze

W przypadku pacjentów zmagających się jednocześnie ze schorzeniami nerek czy serca bezwzględnie zaleca się także ograniczenie spożycia soli. Warto wiedzieć także, że:

 • Problem retencji płynów nasila się z wiekiem, jako że naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność, a nerki i wątroba gorzej radzą sobie z filtrowaniem i eliminowaniem toksyn z organizmu.
 • Niektóre pozycje i nawyki mogą pogarszać problem zatrzymywania wody w organizmie. Jeśli ze względu na charakter pracy spędzasz długie godziny w pozycji stojącej, dolegliwości te mogą się nasilać.

Przeczytaj również: Pozbądź się nadmiaru soli z organizmu!

Napój z pietruszką i cytryną kontra retencja płynów

Poniższy sposób to Twoja poranna dawka witamin i substancji, które nie tylko pomogą Ci uporać się z problemem zatrzymywania płynów w organizmie, ale także dodadzą Ci energii i zagwarantują zrównoważoną pracę takich organów wewnętrznych jak nerki.

Właściwości cytryny i pietruszki

Pietruszka to produkt o wielu właściwościach oczyszczających.Dzieje się tak za sprawą licznych przeciwutleniaczy oraz witaminie C, które doskonale wpływają na kondycję wątroby i serca. Co więcej, roślina ta dba o elastyczność naczyń krwionośnych, tym samym stymulując prawidłowe krążenie krwi.

Natka pietruszki

Olejki obecne w pietruszce to właśnie sekretny składnik pomagający uporać się z problemem retencji płynów w organizmie.

Z kolei cytryna to owoc o jednej z najwyższych w naturze zawartości witaminy C, kwasu cytrynowego i kwasu jabłkowego oraz potasu. Składniki te, a zwłaszcza pierwszy z nich, czyli witamin C, zadbają o kondycję tkanek i komórek Twojego ciała.

Jeśli Ty także cierpisz na problem zatrzymywania płynów w organizmie, nie wahaj się ani chwili dłużej i sięgnij po napój, który przyniesie Ci niesamowite efekty.

Należy pić co najmniej 2-3 szklanki napoju pietruszkowo-cytrynowego każdego dnia, a jego właściwości moczopędne pozwolą Ci usunąć z ciała wszelkie szkodliwe substancje.

Przeczytaj również: Niesamowita dieta cytrynowa i jej korzyści dla zdrowia

Co będzie Ci potrzebne?

 • 1 pęczek świeżej pietruszki
 • 1 litr wody
 • sok z 1 cytryny

Sposób przygotowania

 • Zacznij od umycia liści pietruszki.
 • Następnie zagotuj wodę (250 ml), a następnie dodaj pietruszkę.
 • Gdy napar będzie gotowy, odstaw go na kilka minut.
 • Wyciśnij sok z cytryny. Możesz także zetrzeć odrobinę skórki z cytryny.
 • Do większego naczynia wlej 3 szklanki wody, dodaj sok z cytryny, skórkę oraz wcześniej przygotowany napar z pietruszki.
 • Pozostaw napar do zaparzenia na około pół godziny, a następnie przelej go do szklanej butelki.

Codziennie rano zaczynaj dzień od szklanki tego napoju na pusty żołądek. Następnie dwie kolejne szklanki wypij na pół godziny przed kolejnymi posiłkami.

Stosuj ten naturalny sposób przez 7 dni z rzędu, raz w miesiącu. Możesz też powtarzać go raz na 10 dni. Zobaczysz, że efekty Cię zaskoczą i pożegnasz retencję płynów i opuchliznę raz na zawsze!