Depresja – ciemna strona życia

Depresja wbrew powszechnemu mniemaniu nie oznacza leżenia w łóżku przez cały dzień i płakania w poduszkę, ludzie zmagający się z tą chorobą mogą prowadzić na pozór normalne życie, ale nie potrafią znaleźć w niczym choć cienia przyjemności, wszystkie codzienne zdarzenia i czynności po prostu są dla nich przytłaczające.
Depresja – ciemna strona życia
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Depresja przez wiele osób, które mają ją już za sobą opisywana jest jako ciemny i mroczny ból, który wysysa z Ciebie wszystko, co pozytywne. Przypomina niewidzialnego olbrzyma, który Cię dusi, więzi, oślepia i owija ciemnością niczym kocem, usiłując stłumić zarówno Ciebie, jak i osoby w Twoim otoczeniu.

Depresja przejawia się wieloma charakterystycznymi objawami.

Do najpopularniejszych z nich należą;

  • smutek, drażliwość, apatia, utrata zainteresowania wszystkim w otoczeniu osoby chorej,
  • niemożność odczuwania przyjemności, utrata apetytu, nieustające poczucie winy,
  • trudności związane z logicznym myśleniem, koncentrowaniem się lub podejmowaniem decyzji;
  • nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie i wiele innych.
Smutna twarz

Choroba może trwać przez długi czas, a opisane powyżej symptomy osoba chorująca na depresję odczuwa w praktycznie każdej chwili swojego życia, każdego dnia. Jest to ogromny ból psychiczny, który gasi każde źródło światła i radości, jakie chory może mieć w swoim życiu.

Depresja nie oznacza leżenia w łóżku przez cały dzień i płakania w poduszkę

Wszyscy mamy tendencję do wyobrażania sobie kogoś, kto cierpi na depresję i spędza cały dzień w łóżku nieustannie płacząc w poduszkę. Jednak tak intensywne i częste napady smutku stanowią jedynie niewielki ułamek tego, w jaki sposób może objawić się depresja.

W rzeczywistości niektórzy ludzie z depresją mogą w ogóle nie wpadać w taką całkowitą rozpacz.

Zamiast tego choroba ta będzie objawiać się poprzez na przykład autorytarną postawę, nadmierną drażliwość lub wręcz odwrotnie – całkowity brak wrażliwości, silną, nieuzasadnioną agresję, itp.

Depresja czasami przyjmuje postać stałego złego humoru o bardzo wysokiej intensywności.

Smutek

Zgodnie z klasyfikacjami DSM-5 i ICD-10, aby uznać występowanie u pacjenta dużego zespołu depresyjnego, musi zostać spełnione wiele różnych kryteriów, nie tylko obecność samego smutku i rozdrażnienia.

Oznacza to, że gdy tylko jeden z tych objawów się u Ciebie pojawi, nie jest on sam w sobie wystarczający do postawienia jednoznacznej diagnozy, którą jest depresja.

Nikt nie jest odporny na tę straszliwą chorobę

Depresja może się przydarzyć każdemu z nas.

Pewnego pięknego dnia możesz nagle uświadomić sobie, że masz poważne problemy ze wstawaniem z łóżka, Twoje życie sprawia wrażenie zupełnie innego, niż jeszcze do niedawna, nic Cię już nie ekscytuje, a w głębi duszy nie czujesz niczego innego, jak tylko pustkę.

Potem zaczynasz odczuwać przemożne uczucie przytłoczenia, wszystko wydaje się przerastać Twoje możliwości i wręcz walić Ci się na głowę. Ostatkiem sił jesteś w stanie zmusić się do robienia czegokolwiek, nie czując nic innego poza wewnętrznym bólem, który rani jak cierń.

Stan depresyjny

Są dni, w których czujesz się gorzej, a w innych nieco lepiej, Twoją osobowość w takim okresie definiuje niestabilność emocjonalna. Jeszcze tego zjawiska nie rozumiesz, odczuwasz jedynie czuć ogromny niepokój, który podąża za Tobą krok w krok niczym cień.

Nie masz pojęcia, co się dzieje, nie pamiętasz, kiedy ostatni raz czułeś się dobrze, jesteś dziwnie pusty w środku. Nie potrafisz sobie z tym poradzić, ale czujesz się coraz to gorzej i gorzej, gdy tylko wychodzisz z domu, gdy ktoś zwraca się do Ciebie o pomoc, albo gdy musisz rozpocząć pracę nad nowym projektem w pracy.

Ale ten ból może w końcu minąć. Potrzebny jest do tego dobry specjalista, który będzie Ci w stanie pomóc zrozumieć tę straszną chorobę, jaką jest depresja, nadać sens Twojej sytuacji oraz wskazać Ci sposób na jej pokonanie i wydobycie się z tego.

Pomoc udzielana przez psychologów jest potężnym narzędziem pozwalającym skutecznie uzdrowić zarówno siebie, jak i swój umysł.

Współistnienie lęku i depresji

Wiemy, że depresja często objawia się w postaci zmieszania z lękiem, co daje osobie chorej powody do niepokoju oraz zapadania w pogłębiające się stany depresyjne, które mogą być jeszcze bardziej bolesne i utrudniające codzienne funkcjonowanie u osób dotkniętych chorobą.

Chroniczne poczucie lęku charakteryzuje się:

  • silnym poziomem strachu oraz paniki, nerwowością, dążeniem do unikania wyimaginowanych zagrożeń, niestabilnością emocjonalną,
  • nadmiernym pobudzeniem, mimowolnym napięciem mięśni, nadmierną czujnością i dostrzeganiem bezpośredniego zagrożenia lub niebezpieczeństwa we wszystkich aspektach codziennego życia.

Zarówno depresja, jak i chroniczne poczucie lęku mają zbliżone objawy takie jak drażliwość, niepokój, zaburzenia koncentracji, bezsenność, zmęczenie, nadmierne pobudzenie natury psycho-fizycznej, płacz, poczucie niższości, poczucie winy i niską samoocenę.

Metaforyczne sposoby na zrozumienie cierpienia, jakie wywołuje depresja

Jedną z najbardziej użytecznych metafor symbolizujących choroby takie, jak depresja jest czarny pies. W zamieszczonym poniżej materiale filmowym możesz dowiedzieć się tego, w jaki sposób depresja jest symbolizowana przez czarnego psa, który staje się stopniowo coraz to większy i większy, aż w końcu jego cień przysłania całe Twoje życie.

Ten film został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako łatwe do przyswojenia graficzne przedstawienie zmieniającej się z dnia na dzień sytuacji, zaprezentowanej z punktu widzenia osoby cierpiącej na depresję.

Jeśli masz wrażenie, że jesteś w stanie zidentyfikować z tym przekazem lub informacjami przedstawionymi przez nas w niniejszym artykule, lub też uważasz, że możesz należeć do tych osób, które dopadła depresja, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podzielić się swoimi obawami z ludźmi, których kochasz.

Poszukaj także różnych sposobów postępowania, które pomogą Ci skoncentrować swoje myśli i skupić się na swoim otoczeniu, dzięki czemu małymi kroczkami zaczniesz zmierzać do wyleczenia się z tej choroby.

Depresja po wyleczeniu postawi wyraźną linię rozgraniczającą dwa etapy w Twoim życiu – przed tą chorobą i po niej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Americana de Psiquiatría (APA) (2013). Manual Estadístico y Diagnóstico de los Trastornos Mentales, quinta edición (DSM-5). Washington, DC: APA.
  • National Collaborating Centre for Mental Health (2009). Depression. The treatment and management of depression in adults. London: The British Psychological Society and The Royal College of Psychiatrists.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.