Ból po stracie bliskiej osoby — jak mu zaradzić?

Śmierć jest czymś nieuniknionym i choć to łatwo powiedzieć jedynym rozwiązaniem, aby przetrwać ten trudny okres, jest zaakceptowanie tego, co się stało. Daj sobie czas i pamiętaj, że ukochana osoba chciałaby widzieć Cię szczęśliwym
Ból po stracie bliskiej osoby — jak mu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2016

Strata bliskiej osoby, żałoba, wszechogarniający ból i pustka to jedna z najcięższych prób, jakiej niejednokrotnie wszyscy będziemy musieli stawić czoła.

Zaakceptowanie tego, że ktoś kochany nagle fizycznie przestaje nam towarzyszyć jest ciężkim wyzwaniem, często wpędzającym w długomiesięczne okresy depresji i smutku. Czy ten ból i pustkę można pokonać?

Ból po stracie – jak dalej żyć?

Każdy ma indywidualną formę przeżywania i radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby. Ból jest nieodłącznym kompanem śmierci, dlatego w tych ciężkich chwilach wsparcie ze strony tych, którzy pozostali może okazać się kluczem do jego przezwyciężenia.

Bez względu na to, czy śmierć przyszła niespodziewanie, czy też nie, czas powrotu do normalnego funkcjonowania może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat. Ból i cierpienie jest przeżywane nie tylko duchowo i emocjonalnie, ale i fizycznie.

Wiele osób po stracie kogoś bliskiego jest skrajnie zmęczona, traci apetyt i obserwuje się obniżenie popędu seksualnego. Gdy przy tak ekstremalnym smutku i rozpaczy zaczynają się pojawiać podobne objawy, najlepiej zasięgnąć porady psychologa, który pomoże w przejściu przez ten skomplikowany i trudny moment w życiu.

Nie ma sprawdzonej recepty ani listy wskazówek czy dobrych rad, które mogłyby sprawić, że ból po stracie błyskawicznie zniknie. Niemniej jednak dziś spróbujemy zastanowić się nad tym, jak przeżyć ten ciężki czas i jak najszybciej powrócić do normalnego życia, które choć już nigdy nie będzie takie jak wcześniej, płynie dalej.

Daj sobie czas

Choć wydaje się to banalne, czas to naprawdę najlepsze lekarstwo na przezwyciężanie smutku. Niektórym potrzeba go więcej innym mniej, aby przyzwyczaić się i zaakceptować myśl, że ukochanej osoby już nie ma.

Zaakceptuj ból

Zaplakana kobieta

Ból po stracie ukochanej osoby jest czymś nieuniknionym, a towarzyszący mu szereg innych emocji, spowodują fatalne samopoczucie.

Proces ten jest normalny, a przezwyciężyć można go stopniowo, przeczekują tak długo, jak będzie to konieczne. Pamiętajmy jednak, że nie wolno obarczać się winą ani tłumić w sobie emocji ponieważ może to poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Wyrażaj uczucia i emocje

Zawsze znajdzie się ktoś chętny do wysłuchania i podzielenia smutkiem spowodowanym brakiem ukochanej osoby. Rozmowa o przykrych wydarzeniach i o śmierci pomoże w wyrażeniu emocji i zaakceptowaniu faktu, że bliski odszedł, pozostawiając po sobie pustkę w sercu jednak na zawsze pozostanie w pamięci.

Jeżeli ból, uczucie frustracji i smutku będą tłumione, doprowadzi to do izolacji, która spowoduje, że stan żałoby stanie się jeszcze cięższy, a otaczający bliscy ludzie jeszcze bardziej obcy.

Życie biegnie dalej

Szczesliwa kobieta na lace

Strata bliskiej osoby i ból temu towarzyszący powoduje, że powrót do normalnego życia wydaje się niemożliwy, jednak bolesna prawda jest taka, że życie płynie dalej, a obok nas pozostali ludzie, którzy wciąż nas potrzebują.

Pomyśl, że ukochana osoba, która odeszła zawsze chciała dla Ciebie jak najlepiej i na pewno byłaby zadowolona, widząc Cię szczęśliwym mimo jej nieobecności. Spróbuj zająć się czymś, co rozproszy Twoje myśli lub tym, co zawsze lubiłeś robić.

Spędzaj jak najwięcej czasu z przyjaciółmi i rodziną, a wszystkie małe i duże sukcesy dedykuj osobie, która odeszła. Wszystko to pomoże w przetrwaniu cierpienia i bólu spowodowanego stratą.

Dbaj o zdrowie

Przeżywana tragedia nie może doprowadzić do tego, że przestaniemy o siebie dbać. Nie zapominaj o regularnym odżywianiu i ćwiczeniach. Zmuś się do tego, dzięki czemu łatwiej będzie Ci przywrócić rutynę dnia codziennego i pomoże uniknąć choroby.

Wspieraj rodzinę i bliskich

Rodzina

Chociaż w cierpieniu i bólu po stracie czujemy się całkiem osamotnieni, musimy pamiętać, że nie tylko my straciliśmy ukochaną osobę. Często pozostali bliscy cierpią równie mocno i także potrzebują wsparcia.

Pomagając innym przetrwać tę ciężką próbę, sami mamy szansę zjednoczyć się z nimi w tych trudnych chwilach i wspólnie dążyć do tego, by poczuć się lepiej, wyrazić swoje emocje i razem wspominać tych, którzy odeszli.

http://mejorconsalud.com/6-consejos-para-superar-el-duelo/


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.