Jesień życia – znajdź wewnętrzną równowagę

Jesień życia to okres, przed którym większość ludzi czuje obawę. Ale aby być szczęśliwym i móc zaoferować szczęście innym, najpierw trzeba znaleźć równowagę wewnętrzną u samego siebie.

Musisz osiągnąć ten stan emocjonalny, w którym pozwalasz wygłaszanym przez innych krytycznym uwagom, aby po prostu po Tobie „spływały” i skupić się na własnym osobistym wzbogaceniu swojego świata. Wszyscy powinniśmy prędzej czy później osiągnąć moment, w którym uda nam się w końcu znaleźć wewnętrzną równowagę.

Oznacza on moment stanowiący początek okresu określanego potocznie jako jesień życia, a objawiający się między innymi tym, że cała ewentualna krytyka lub szkodliwe, nieproduktywne komentarze przestają mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie.

Każdy z nas doskonale wie, że nadmierne krytykowanie i niewłaściwe zachowanie zawsze negatywnie wpływają na nas, szczególnie gdy są autorstwa osób nam bliskich, czy też osób, które z różnych względów są dla nas ważne.

Przeczytaj także: Kto ocenia twoje życie, niech włoży twoje buty

To dlatego nie zawsze łatwo jest powiedzieć „jest mi zupełnie obojętne, co ludzie o mnie myślą i mówią”.

Krytyka będzie miała na Ciebie taki wpływ, na jaki jej pozwolisz. Dlatego też trzeba odnaleźć w sobie dojrzałość i równowagę wewnętrzną, która jest niezbędnego tego, aby przechodzić ze spokojem i uniesionym czołem przez kolejne dni, miesiące, czy też lata.Równowaga

Nie mówimy przy tym, że musisz w tym celu osiągnąć jakiś konkretny wiek, to przyjdzie do Ciebie samo – i wtedy właśnie rozpocznie się u Ciebie okres określany jako „jesień życia”.

Mówimy o wieku umysłowym, a nie fizycznym. Określa on ten konkretny moment Twojego życia, w którym udaje Ci się odnaleźć równowagę i pozostawić wszystkie troski za sobą.

Oznacza to zarazem, że nauczyłeś się już naprawdę wiele na podstawie doświadczeń swojego życia i potrafisz już „wyłączyć” wszystko, co nie jest dla Ciebie pozytywnym przeżyciem.

Proponujemy, abyś spędził nieco czasu na przemyślenie tej kwestii.

Jesień życia nie nadchodzi wraz z upływem lat, ale ze spokojem wewnętrznym

Nie jest nigdzie powiedziane, że uda Ci się osiągnąć wewnętrzny spokój definiujący jesień życia w jakimś konkretnym momencie Twojego życia, na przykład po osiągnięciu 30, 40 lub nawet 60 lat.

Jesień życia występuje w każdym przypadku, gdy w końcu uda Ci się zrobić krok w kierunku docenienia tego kim jesteś, co w życiu osiągnąłeś, zadbania o swoje własne dobre samopoczucie i uzyskania świadomości na temat tego, że jeśli Ty sam nie jesteś szczęśliwy, trudno będzie Ci uszczęśliwiać innych.

Twój optymalny wiek przypada właśnie teraz, w tym momencie Twojego życia, a nie kilka lat temu, czy też za kilka dekad. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest umiejętność pogodzenia swoich własnych nadziei, poczucia własnej wartości i swojej wewnętrznej równowagi.

Żadna miłość nie jest ważniejsza od uczucia do samego siebie.

Spokój

Ma to miejsce tylko wtedy, gdy będziesz w stanie wypracować u siebie odpowiednią samoocenę, pozbyć się toksycznych ludzi ze swojego otoczenia, nauczyć się rozpoznawać i radzić sobie z różnymi technikami manipulacji oraz unikać „negatywnych” ludzi, którzy dostarczają Ci jedynie samych problemów.

Niektórzy ludzie osiągają tę wewnętrzną równowagę, czyli jesień życia, w wieku zaledwie 30 lat, inni docierają do tego momentu prędzej, czy później.

Zawsze jednak najważniejsza będzie ta chwila, kiedy w końcu uda Ci się zrozumieć, że jesteś w stanie zapewnić szczęście samemu sobie – a to wszystko dzięki temu, że będziesz wiedzieć, jak dzielić się swoim szczęściem z innymi, bliskimi sobie osobami.

Nie przegap:  Życie mniej perfekcyjne, ale szczęśliwsze!

Jesień życia oznacza spokój i wewnętrzną wolność. Oznacza to, że trzeba pielęgnować swój wewnętrzny ogród, w którym nikt nie może zburzyć Twoich marzeń i nadziei.

To właśnie Twoim zadaniem jest rozwijanie swojej własnej osobowości w oparciu o szczęście, optymizm i wielką siłę wewnętrzną. Pozwoli Ci to zarazem zwiększyć poziom swojej samooceny.

Jesień życia wiąże się przede wszystkim z tym, jak się czujesz psychicznie i emocjonalnie, nie chodzi tylko metrykę. Dlatego też bezwzględnie musisz zrezygnować z dokładania tylu starań w celu utrzymania atrakcyjnego wyglądu.

Rzecz jasna zadbanie o siebie w ten sposób jest także istotną kwestią, ale nie jest to priorytetem jeśli chodzi o wewnętrzną satysfakcję. Zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest i upływającego czasu jest jeszcze ważniejsze.

Mój prawdziwy wiek widać w moim uśmiechu, a moje podejście do życia to kolor moich marzeń.

Twój wiek nie jest określony przez lata, ani przez zmarszczki, jakie widzisz wokół swoich oczu. Młodość lub starość pochodzi z głębi serca, umysłu oraz szczęścia, jakimi są one przepełnione.

Dlatego też serce musi bić z pasją dla tego wszystkiego, co sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy. Będzie to iskra stanowiąca impuls do zmian, do uzyskania wewnętrznej równowagi i emocjonalnej dojrzałości, który sprawia, że każdego kolejnego dnia stajesz się coraz to mądrzejszy.

Szczęście

W trakcie Twojego życia powinien prędzej, czy później nadejść ten moment, w którym stawisz czoła poczuciu beznadziejności, wyrzucisz ze swoich myśli frazę „nie dam rady” oraz wyrwiesz się z okowów ograniczeń wynikających z tego, co mówią i myśli inni oraz tego jak Cię oceniają.

I przestaniesz reagować na krytykę obejmującą to, jaki jesteś i jakie masz nastawienie do swojego życia.

  • Wszyscy rodzą się wolni. Przyszliśmy na ten świat bez żadnego bagażu, czy też zobowiązań i zostawimy go w ten sam sposób. Powinieneś więc zawsze pamiętać o tym, że od samego momentu narodzin aż do śmierci doświadczamy pełni życia.
  • Musisz przeżyć je tak intensywnie, jak tylko zdołasz, aby móc cieszyć się w pełni swoimi doświadczeniami, gdy już nadejdzie jesień życia.
  • Twoja chęć życia i zdobyte w jego trakcie przeróżne doświadczenia będą malować linie uśmiechu na Twojej twarzy oraz rozpalać błysk w oczach. To są właśnie te miejsca, gdzie wyraz dają wszystkie pozytywne emocje.
  • To, co inni myślą o Tobie, niech pozostanie w ich własnym świecie. Ich ograniczona wiedza nie powinna mieć wpływu ani na Ciebie, ani na coś, z czym się utożsamiasz. Jeśli krytyka pod Twoim adresem wyrażana jest przez osoby, które kochasz, zareaguj na nią, postaraj się ją ograniczyć.
  • Nie pozwalaj nikomu atakować ani wyznawanych przez siebie wartości, ani tego kim jesteś.
  • Osoby, które naprawdę Cię kochają, będą pragnąć uczynić Cię szczęśliwym.
  • Należy zawsze pamiętać o tym, bo jeśli Cię naprawdę kochają, to wszelkie przykre rzeczy przez nie wypowiedziane, czy też wygłoszone przez nie krytyczne, negatywne opinie wynikają z tego, że chcą dla Ciebie dobrze, ale nie wiedzą zarazem jak uszanować Twoją indywidualność.

I wreszcie należy zawsze pamiętać o tym, że najlepszy czas w Twoim życiu przypada właśnie teraz. Jesień życia jest najlepszym momentem, aby dać sobie zielone światło pozwalające wydobyć z siebie to, co najlepsze i zaoferować to światu, głęboko sięgnąć do wewnętrznych pokładów własnego szczęścia, równowagi wewnętrznej i nadziei, które odżywają w Tobie każdego dnia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE